Američki glumac, koji će uskoro proslaviti osamdeseti rođendan, najpoznatiji je po filmu ‘Apokalipsa danas’ i seriji ‘Zapadno krilo’. Odgajan u strogoj katoličkoj obitelji, Sheen nije imao podršku kada je odlučio postati glumac jer njegov otac nije vjerovao da je to častan posao za jednog vjernika. Ipak, Sheen je odlučio slijediti svoje snove iako je prvi uspjeh postigao tek u četrdesetoj. Osim neprestanih glumačkih angažmana, Sheen je i strastveni aktivist. Pobornik je zaštite ljudskih prava, tolerancije prema različitim vjerama i rasama, pristaša zaštite prava useljenika te veliki protivnik ratova i naoružanja. Malo tko bi rekao da je riječ o čovjeku koji će zakoračiti u deveto desetljeće života.
Martin Sheen, rođen kao Ramón Antonio Gerard Estévez, sin je Francisca Estéveza koji se u SAD doselio nakon završetka Prvog˝a svjetskog rata. Nastanio se u Daytonu u državi Ohio, a s njim je došla i Sheenova majka Mary Ann Phelan, Irkinja i gorljiva katolkinja, kao i njezin suprug. Par je kraće vrijeme živio na otočju Bermuda, nakon što su neko vrijeme proveli u Irskoj, a Martin Sheen njihovo je osmo dijete i jedino rođeno u Daytonu, 3. kolovoza 1930. godine.

Otac je radio kao inženjer u kompaniji IBM, a majka se brinula o brojnoj obitelji. Djeca su pohađala katoličku školu, a velika se važnost pridavala obrazovanju. Kada je Sheen na kraju osnovne škole izrazio želju da se bavi glumom, njegov je otac gotovo doživio živčani slom. Bio je to prvi veliki sukob oca i sina, a s obzirom na to da je otac bio jaka autoritativna figura, Sheen mu glumu više nije spominjao. Posebno teško bilo je kada mu je umrla majka. Sheen je tada imao samo 11 godina, a kaže da njegovu ocu nije bilo lako samome s toliko djece.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


- Govorilo se da bismo mogli otići u dječji dom ili u udomiteljske obitelji. Srećom, lokalna crkva odlučila nam je pomoći pa su u našem odgoju pomagale časne sestre. One su nam pokušavale pomoći na sve načine jer su razumjele što proživljavamo. Dolazile su iz sličnih obiteljskih situacija pa su shvaćale naše probleme. Bile su pune suosjećanja, ali nisu bile popustljive. Vjerovale su u discipliniranost i očekivale su od nas da budemo svoja najbolja verzija. Kada bi nam postalo teško, bile su tu za nas da nam pomognu da se vratimo na pravi put. Smatram ih svojom obitelji - objasnio je kasnije glumac.
Sa 14-godina našao je prvi posao. Radio je kao caddy u jednom privatnom golf-klubu u Daytonu, ali to mu se iskustvo nije svidjelo. Nakon samo nekoliko mjeseci rada, postao je ogorčen prema bogatim i uglednim članovima kluba koji su neprestano ponižavali i iskorištavali dječake koji su ondje radili. Revoltiran načinom na koji su se prema njima odnosili, organizirao je štrajk.

Ponašali su se prema nama kao prema nižim bićima. Iskorištavali su nas, psovali i bili vulgarni, ali najviše mi je smetalo što nisu ni prikrivali koliki su rasisti i antisemiti

 - Nisam mogao podnijeti njihovu nadmenost i bahatost. Ponašali su se prema nama kao prema nižim bićima. Iskorištavali su nas, psovali i bili vulgarni, ali najviše mi je smetalo što nisu ni prikrivali koliki su rasisti i antisemiti. Nažalost, riječ je bila o ljudima od kojih takvo što ne bi smjelo poteći - sucima, liječnicima, direktorima velikih kompanija. Jedino što sam od njih naučio jest kako se ne smijem ponašati prema drugima - prisjetio se prvog posla koji mu je ostao u lošem sjećanju. Iako je imao najbolje namjere, štrajkom nije postigao velike promjene.
Kada je došlo vrijeme za upis na fakultet, nije smogao hrabrosti reći ocu da nema namjeru nastaviti školovanje. Umjesto da bude iskren, otišao je na prijamni ispit i namjerno pao. Tu je tajnu skrivao od oca dugi niz godina. Shvatio je da ne želi više samo ispunjavati očeve želje te da je spreman konačno slijediti svoj san i postati glumac. Od svećenika iz svoje crkve posudio je nekoliko stotina dolara i 1950. godine otišao u New York.
- Bio sam ponosan na sebe što sam smogao hrabrosti slijediti svoj san, ali istodobno me razdirao osjećaj krivnje prema ocu - priznao je.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


Odmah nakon dolaska u New York, ponovno potaknut nepravdom kojoj je svjedočio, uključio se u pokret Catholic Worker koji je vodila legendarna aktivistkinja za radnička prava Dorothy Day. U kratko vrijeme postao je jedan od njezinih najgorljivijih sljedbenika.
Bez posebnog obrazovanja, Sheen je prihvaćao svaki posao koji je mogao dobiti, a budući da je jedva spajao kraj s krajem, san o glumi postajao mu je sve dalji. Odlazio je na audicije, ali nikada nije ispunjavao uvjete. Većinom nije dobivao uloge jer mu je rečeno da je sa svojih 178 centimetara prenizak za glumca. Bez sustezanja govorili su mu da nije privlačan te da mu je velik minus lijeva ruka, koja je zbog komplikacija tijekom porođaja ostala trajno oštećena i zbog toga šest centimetara kraća od desne. Ipak, potkraj pedesetih godina prošlog stoljeća ostvario je jedan san kada je upoznao studenticu umjetnosti, 21-godišnju Janet Templeton. Par je postao nerazdvojan i Sheenu se sve u životu činilo nekako ljepše.

Janet je, baš poput njega, bila predana katolkinja pa su svoju vezu ozakonili već 1962. godine. Iako su im prihodi bili dosta skromni, prvo dijete, sina Emilija, dobili su 12. svibnja iste godine. On je danas uspješan glumac, redatelj i pisac, a s ocem je glumio u nekoliko filmova. Drugo dijete, sina Ramona Luisa, par je dobio 7. kolovoza iduće godine, ali on u glumačkim vodama nije bio tako uspješan. Najveću karijeru ostvario je treći sin, Carlos Irwin, rođen 3. rujna 1965., kojeg publika poznaje pod umjetničkim imenom Charlie Sheen. Posljednje dijete dobili su 2. travnja 1967., kćer Renee Pilar.

Nikada nije prestao sanjati o glumačkoj karijeri i nakon gotovo dva desetljeća ustrajnih pokušaja osmjehnula mu se sreća. U 34. godini dobio je prvi angažman u televizijskom filmu ‘The California Kid’. Iako ponosan na svoje korijene, shvatio je da mu dugačko ime može predstavljati problem u Hollywoodu. Producentu filma predložio je novo ime, Martin Sheen, jer mu je zvučalo često i uobičajeno za razliku od njegova teško pamtljivog španjolskog imena. Za prezime se odlučio po uzoru na američkog nadbiskupa Fultona Johna Sheena kojemu se kao mladić beskrajno divio. Kad je nadbiskup umro 2002. godine, glumac je bio jedan od inicijatora njegove kanonizacije.

Nikada se nisam odrekao svojega imena niti to namjeravam učiniti. Službeno, ja sam uvijek bio i ostat ću Ramón Antonio Gerard Estévez

 - Nikada se nisam odrekao svojega imena niti to namjeravam učiniti. Službeno, ja sam uvijek bio i ostat ću Ramón Antonio Gerard Estévez. Tako mi piše u putovnici, vozačkoj dozvoli i svim dokumentima. Međutim, počeo sam dobivati uloge s novim imenom. Izgradio sam karijeru kao Martin Sheen, ali žalim što nisam zadržao svoje pravo ime. Znam da je to jako smetalo mojem ocu - izjavio je.
Samo godinu dana kasnije Sheen je doživio još jedan velik uspjeh. Bio je nominiran za Emmy za ulogu u filmu ‘The Execution Of Private Slovik’. Glumio je američkog vojnika koji je strijeljan zbog dezertiranja, a njegova gluma bila je toliko uvjerljiva da mu je redatelj Francisco Ford Coppola bez oklijevanja dao glavnu mušku ulogu u filmu ‘Apokalipsa danas’. Snimanje se odvijalo na Filipinima, ali nije proteklo glatko kako su se svi nadali. Naime, Sheen je neposredno prije završetka snimanja filma doživio težak srčani udar pa je iz divljine filipinskih prašuma helikopterom prevezen u bolnicu u Manili. Stanje mu je bilo kritično pa je Coppola o svemu obavijestio njegovu suprugu, koja je došla biti uz supruga.
- Sjećam se da sam je jedva vidio, ali dobro sam čuo kada mi je rekla: “Bog ne želi da nas još napustiš.” Tada sam znao da ću se izvući - rekao je nakon izlaska iz bolnice.
Srčani udar pripisivao se Sheenovu prekomjernom konzumiranju alkohola. Ponekad je znao toliko popiti da bi izgubio svijest, a i pušio je tri kutije cigareta na dan. Nakon tog događaja shvatio je da mora promijeniti navike jer u suprotnom neće daleko dogurati. Sheen se mjesecima oporavljao, a Coppola je ostao bez glavnoga glumca. Da ne bi otpisao cijeli film, neke je scene snimao iz daljine i s leđa, a umjesto Martina u njima je bio njegov brat Joe Estevez.

Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah, ozlojeđenost i nesigurnost

 - To je bilo najgore razdoblje moga psihotičnog alkoholizma. Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah, ozlojeđenost i nesigurnost. Rekao bih da sam pio zbog neobuzdanog straha. Francis je to pokušao zaustaviti, ali nisam ga slušao. Puno scena iz tog filma se jednostavno ne sjećam jer sam u trenutku snimanja bio jako pijan. Prestao sam piti jer nisam više u tome uživao. Većina ovisnosti temelji se na strahu. Na strahu od suočavanja sa stvarnošću - opisao je.
O tom razdoblju progovorio je njegov sin Emilio s kojim se Sheen ponekad fizički obračunavao. Naime, Sheen bi toliko popio da se ne bi mogao kontrolirati, a bijes je iskaljivao na najstarijem sinu.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


- Imao sam 14 godina i bio sam s njim dok je snimao film ‘Apokalipsa danas’. Neprestano je pio, a mrzio sam ga kada je bio pijan. Postalo mi je naporno i htio sam se vratiti kući. Tada je tata poludio i počeli smo se tući - otkrio je Emilio.
Buku iz sobe čuo je legendarni glumac Marlon Brando, koji je u konačnici prekinuo tučnjavu. Sheen kaže da mu je doživotno zahvalan na tome jer ga je strah i pomisliti što bi se dogodilo da ih nije u tom trenutku razdvojio. Srećom, takvih situacija više nije bilo, a sin i otac danas su vrlo bliski. Sheen je jednom izjavio da Emilija ponekad više gleda kao mlađeg brata.

Unatoč poteškoćama, film je zabilježio golem uspjeh, a Sheenu je to bila velika odskočna daska. Ponude je dobivao sa svih strana, a zbog velike želje da glumi u što više filmova, prihvaćao je gotovo svaku ulogu. Naravno, među njima je bilo puno pogrešnih, ali neke su njegove uloge ostale upamćene.
Unatoč brojnim filmskih rolama, s vremenom se pokazalo da je mnogo važnija bila njegova televizijska karijera. Prihvatio je ulogu u seriji ‘Kennedy’ 1983. godine, a veliku popularnost stekao je zahvaljujući serijalu ‘Zapadno krilo’ koji se emitirao od 1999. do 2006. godine.

Osim što je glumio američkog predsjednika, postao je i privatno sve aktivniji u politici. Djelovao je u raznim nevladinim udrugama i neprofitnim pokretima, a često je izražavao nezadovoljstvo političkom scenom i sukobljavao se sa službenim tijelima SAD-a. Ozbiljnije se nije htio baviti politikom. Isticao je da je on samo glumac, a biti predsjednik puno je teže nego što to izgleda ispred kamera. Zbog svojih žestokih političkih kritika, nije s kolegama iz serije ‘Zapadno krilo’ bio pozvan na neslužbenu večeru s tadašnjim američkim predsjednikom George W. Bushom, ali to mu nije teško palo.

Dok je snimao seriju, njegov sin Charlie punio je novinske rubrike borbama s vlastitim demonima. Odao se drogi i alkoholu, a otac mu je pokušavao pomoći jer je znao što proživljava.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


- Charlie će se izvući kao što sam se i ja izvukao. Nažalost, moraš dotaknuti dno kako bi vidio da moraš promijeniti stil života. Ne znam je li alkoholizam nasljedna bolest. Možda sam ja kriv što je on takav. Neovisno o tome, on treba prihvatiti odgovornost - rekao je o sinu kojemu je bio podrška tijekom godina uspona i padova, a posebno prije tri godine kada je Charlie izjavio da je HIV pozitivan.

Osuđivao je američku političku administraciju prema ekonomskim imigrantima, osobito iz Meksika i s Kube, te sudjelovao u prosvjedima kojima je osuđivan odnos vlasti prema useljenicima. U listopadu 2000. bio je uhićen jer je sa 22 prosvjednika prekoračio granicu vojne baze u kojoj se obučavaju specijalci, a zauzimao se i za zatvaranje School of Americas, vojne baze u kojoj se školuju Amerikanci latinoameričkog podrijetla. Protivnik je nuklearnog oružja pa je 2007. bio uhićen kao prosvjednik protiv određivanja dijela pustinje u Nevadi kao testnog poligona za ispitivanje nuklearnog arsenala. Žestoko se sukobio s američkom administracijom nakon terorističkog napada 11. rujna 2001., kada su srušena dva nebodera Svjetskog trgovinskog centra. Optužio je vladu da je odgovorna za taj događaj, a u jednoj je televizijskoj emisiji čak izjavio da je rušenje zgrada izgledalo kao kontrolirano uništenje. Pridružio se pokretu 9/11 Truth Movement kojem je cilj doznati pravu istinu o toj velikoj tragediji. Uputio je 2009. poziv tadašnjem predsjedniku Baracku Obami da pokrene novu neovisnu istragu o tim događajima tvrdeći da javnost zaslužuje znati istinu i da George W. Bush mora preuzeti odgovornost za taj događaj.

Iako će uskoro zakoračiti u deveto desetljeće života, još sudjeluje u prosvjedima, a posljednji je put uhićen početkom 2020. tijekom klimatskih prosvjeda na Capitol Hillu, koje je vodila glumica i aktivistkinja Jane Fonda. Ona još od listopada 2019. godine vodi demonstracije ‘Vatrene vježbe petkom’ (Fire Drill Fridays), a cilj im je osvješćivanje ljudi o klimatskim promjenama. Dok su zahtijevali masovni ustanak i brzu političku akciju kako bi se spriječila klimatska kriza, uz Sheena je uhićen i glumac Joaquin Phoenix. Sheen je zbog prosvjeda dosad bio uhićen 66 puta.

- Na prosvjedima za zaštitu okoliša ili u razgovorima o klimatskim promjenama često se zaboravlja istaknuti da su mesna i mliječna industrija treći vodeći uzrok klimatskih promjena. Moramo se ponekad upitati što sami možemo učiniti u toj borbi. Postoji nešto što možemo učiniti danas, odmah sada ili sutra donošenjem odluke o tome što ćete konzumirati. Naša se država treba probuditi - rekao je Sheen u govoru.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


Kada je završilo snimanje ‘Zapadnog krila’, Sheen se s punih 66 godina upisao na fakultet.
- Dugo sam bio svjestan koliko sam neobrazovan i to mi je počelo smetati. Svjestan sam da je to jedna od najvećih pustolovina u mojemu životu, ali nikada nisam bio odlučniji u namjeri da nešto provedem do kraja. Žao mi je jedino što moj otac nije živ da mu to konačno priznam - rekao je o svojoj odluci da nastavi obrazovanje.
Odlučio je pohađati National University of Ireland u Galwayu u Irskoj jer po majci ima i irsko državljanstvo. Upisao je englesku književnost, filozofiju i teologiju. Bio je najstariji student na svojoj godini, svi su bili mlađi od njega četrdesetak godina. Njegov upis na fakultet bio je medijski popraćen, ali Sheen se ponašao kao i svi ostali polaznici. Odlazio je na sva predavanja i redovito ispunjavao studentske obveze. Jedino je imao problem pri izradi elektroničke studentske iskaznice, ali s guštom su se javili dobrovoljci s fakulteta koji su mu bili spremni pomoći.

- Nisam vjerovao da čovjek u tim godinama može biti tako cool. Između predavanja razgovaramo, ponekad odemo na pivo, a on se ponaša kao da je jedan od nas. Odlično se uklopio - rekao je jedan njegov kolega s fakulteta.
Od kolega se razlikovao jedino po tome što nije odlazio na studentske tulume nego je ostajao kod kuće. Za boravka u Irskoj ponovno se u njemu probudio aktivistički duh, i to nakon što je doznao da ni Irska u nekim situacijama nije bolja od SAD-a kada je riječ o imigrantima. Javno je osudio takvu politiku i “svjesno zatvaranje očiju pred poraznim činjenicama kako, primjerice, stranci koji u Irsku dolaze brati gljive dobivaju samo 2,5 funti po satu, a u Irskoj je zakonom utvrđena minimalna satnica od 7,65 funta”.

Nakon završenog semestra Sheen je napustio studij i 2007. godine vratio se u SAD.
- Nepravda me strašno pogađa i ne mogu biti osoba koja sjedi prekriženih ruku i ništa ne poduzima kada gleda nepravdu ravno u oči. Znao sam da puno riskiram kao aktivist, ali na to sam bio spreman. Mislim da to nije naškodilo mojoj karijeri jer sam nailazio na ljude koji su bili sličnih uvjerenja i rado su mi davali poslove. Jane Fonda je moj idol u svijetu showbiza jer je ona odlučila dati glas i podršku pokretima i temama u koje vjeruje te nije marila hoće li joj to naškoditi karijeri - rekao je o ponovnom aktivističkom angažmanu nakon povratka u Ameriku.

Ne bih bio tu gdje jesam da nije bilo moje supruge

 Vratio se i glumi pa je 2010. glumio uz sina Emilija u filmu ‘Put’. U njemu glumi Toma, američkog liječnika koji dolazi u St. Jean Pied de Port u Francuskoj po posmrtne ostatke svoga sina poginulog u Pirinejima u oluji na Putu sv. Jakova, legendarnom El Caminu. Umjesto da se vrati kući, Tom odlučuje krenuti na povijesno hodočašće kako bi ispunio sinovu želju da dovrši putovanje. Sheen i Estevez film su posvetili Sheenovu ocu Francisu, a kažu da radnja ima sličnosti s njihovim životom. Srećom, bez tragičnog završetka. Naime, Estevez se našalio da je ostao bez sina Taylora kada je on odlučio otići s djedom na putovanje u Španjolsku na Put sv. Jakova. Tijekom hodočašća upoznao je djevojku i odlučio ostati u Španjolskoj s njom.
Kao što je rekao, Sheen ime nikada nije službeno promijenio i oduvijek je bio ponosan na svoje španjolske korijene.
- Dok sam radio u Italiji 1969. godine, odlučio sam sinove Ramona i Emilija odvesti u Španjolsku da vide gdje je rođen njihov djed. Stigli smo usred noći, dočekao nas je moj ujak Matias i njegova supruga Joaquina te moj drugi ujak Lorenzo. Tu noć spavali smo u krevetu u kojem je rođen moj otac. Bilo je to nevjerojatno iskustvo - rekao je Sheen o putovanju.
Sheen i supruga Janet 2011. godine proslavili su 50. godišnjicu braka.
- Ne bih bio tu gdje jesam da nije bilo moje supruge. Uz mene je bila u najtežim situacijama i uvijek smo prebrodili sve brodolome uz puno smijeha i ljubavi. Znate, nije njoj bilo lako uz mene. Bio sam alkoholičar i nosio sam se s puno osobnih problema. Srećom, oženio sam se najstrašnijom ženom koju poznajem. Ona ne zna lagati, a za mene je istina uvijek bila relativna stvar. Za nju je istina bila jedina opcija i nikada se nije bojala iznijeti svoje mišljenje ili prozvati me zbog lošeg ponašanja. Dobar smo tim - rekao je o supruzi.
Osim uloga u filmovima i serijama, posudio je glas u videoigricama ‘Mass Effect 2’ i ‘Mass Effect 3’, čime je stekao popularnost među mlađom publikom. Mladi su ga zavoljeli i zahvaljujući filmu ‘Čudesni Spider-Man’ iz 2012. godine te nastavku koji je izišao dvije godine poslije.
Nakon što je sa sinom Charliejem 2005. glumio u seriji ‘Dva i pol muškarca’, otac i sin ponovno su stali pred kamere u Charliejevoj seriji ‘Kontrola bijesa’. Ubrzo je dobio glavnu ulogu u seriji ‘Grace and Frankie’, u kojoj glumi s dugogodišnjom prijateljicom Jane Fondom.

'Bio sam okružen tamom koju su činili bijes, strah i nesigurnost'
Profimedia 


- Ne poznajem nikoga tko gleda Netflix pa mi je bilo zanimljivo dobiti ulogu u seriji na toj platformi. Stariji sam čovjek i sve mi je to jako novo. Znao sam da postoji Netflix jer sam čuo za seriju ‘Kuća od karata’, ali nisam je gledao jer nisam znao kako - našalio se glumac.

Ekstremno sam liberalan katolik. Suprug sam, otac, djed i pradjed. Okružen sam velikom količinom ljubavi i mislim da svatko ima pravo na ljubav

 U seriji ‘Grace and Frankie’ Sheen glumi homoseksualca pa je mnoge zanimalo kosi li se to s njegovim katoličkim uvjerenjima.
- Ekstremno sam liberalan katolik. Suprug sam, otac, djed i pradjed. Okružen sam velikom količinom ljubavi i mislim da svatko ima pravo na ljubav. Poštujem i prihvaćam sve pripadnike gay zajednice. Jedini je uvjet bio da ne glumim stereotipnog homoseksualca jer nisam htio da publika stekne dojam da nekoga ismijavam - komentirao je Sheen.
Pretrpan poslovni raspored loše se odrazio na njegovo zdravlje i probleme sa srcem. Glumac je u studenome 2015. imao operaciju tijekom koje su mu u bolnici u Los Angelesu ugradili srčanu premosnicu. Sin Emilio rekao je tada medijima da se njegov otac dobro oporavlja i osjeća odlično. Dodao je da će ga do Božića pustiti na kućnu njegu te da se Sheen želi što prije vratiti na set serije ‘Grace and Frankie’.
Premda će uskoro navršiti 80 godina, Sheen ne razmišlja o mirovini. Glumi u filmu ‘12 Mighty Orphans’, čije je snimanje završeno u studenome prošle godine. U njemu glumi uz Roberta Duvalla, Lukea Wilsona i Waynea Knighta, a film bi trebao stići u kina potkraj ove godine.
U intervjuima ga često pitaju odakle crpi energiju za toliko aktivnosti.
- Ne slažem se s uvriježenim mišljenjem da se sreća ne može kupiti novcem. Poznajem mnogo bogatih ljudi koji su sretni. No ono što ne možete kupiti novcem jest radost. Ona je nevjerojatno skupa. Ali ne mora se kupovati, nju stvarate sami. Iznimno sam sretan čovjek i želim nastaviti raditi sve što me čini sretnim. Najponosniji sam na činjenicu što sam na svijet donio nevjerojatno kvalitetne ljude te što sam zahvaljujući njima postao brižan i voljen otac. Od svih uloga dosad ta mi je najdraža. Pitali su me bih li ikada htio da se snimi film o mom životu. Iskreno, nadam se da se takav film nikad neće snimiti. Kad bolje razmislim, ne moraju me ljudi uopće pamtiti niti moj život ovjekovječiti filmom. Zadovoljan svime što sam postigao, a to je najvažnije - govori Martin Sheen.