Prije točno godinu dana, u 6:24 sati, potres jačine 5,5 po Richteru pogodio je Zagreb. Nedjeljno je to jutro koje će Zagrepčani i stanovnici okolice pamtiti još jako dugo. Preplašeni, u šoku i nevjerice, u trenutku kada je u državi bio lockdown, stanovnici Zagreba našli su se na ulicama, u pidžamama i u strahu za vlastite živote. Katastrofalni potres sa sobom je odnio jedan mladi život i brojne obitelji ostavio bez krova nad glavom. Ujedinila se tada cijela Hrvatska i regija koja je skupljala pomoć za metropolu, a potresne snimke i fotografije na kojima rodilje ispred Petrove bolnice u Zagrebu u kućnim ogrtačima drže svoje novorođene bebe - nikoga nisu ostavile ravnodušnim. I premda je od ovog nemilog događaja prošlo godinu dana, sjećanja na isti ne prolaze, a upravo tim povodom, razgovarali smo s nekadašnjom HRT-ovkom, a danas vlasnicom PR agencije, Nevenom Rendeli Vejzović koju je potres zatekao u stanu u središtu grada gdje je bila sa suprugom, snimateljem Makom Vejzovićem te njihove tri djevojčice - trogodišnjim blizankama Leom i Marom te dvogodišnjom Vitom.

Pamtit ću zauvijek taj osjećaj nemoći i straha

 'Nažalost sjećam se svega kao da je bilo jučer. Nas je potres zatekao na četvrtom katu zgrade u centru Zagreba u kojoj sam odrasla i krevet nam se toliko ljuljao da smo suprug i ja jedva iskočili i potrčali prema sobi naših djevojčica. Stan je bio prepun stakla no na sreću bez većih oštećenja. Pamtit ću zauvijek taj osjećaj nemoći i straha. A vijest da je stradala jedna djevojčica potpuno me dotukla', započela nam je Nevena koja je iskreno priznala kako zbog tog kobnog 22. ožujka 2020. i danas ima posljedice. 'PTSP je prisutan kod svih Zagrepčana pa tako i kod mene. Prošlu noć slabo sam spavala, kao i mnoge nakon potresa', rekla nam je.


Također, kao i mnogi drugi stanovnici glavnog grada, i Nevena je zbog proživljenog razmišljala o opciji preseljenja, no kako je pojasnila u razgovoru, u konačnici su od iste ipak odustali. 'Imali smo cijelu proteklu godinu spremne torbe za bijeg, čak smo i razmišljali o preseljenju u neku novogradnju no činjenica je da se potresi događaju i da je teško od njih pobjeći, no svijest da moramo biti spremni i osposobiti svoje domove i zgrade za 6,5 po Richteru na koliko je Zagreb procijenjen mora nam postati prioritet', naglasila je.


Za kraj, osvrnuli smo se i na činjenicu kako, unatoč tome što je od potresa prošlo godinu dana, u gradu Zagrebu trenutno je i dalje 5966 neuporabljivih i privremeno neuporabljivih građevina, građevina s crvenim ili žutim naljepnicama, građevina koje po Zakonu o obnovi imaju pravo na obnovu. Međutim, u cijeloj godini nije počela obnova niti jedne obiteljske kuće, niti zgrade, obnove koja je temeljena na Zakonu o obnovi.

Građani neće dozvoliti da Zagreb ostane zaboravljeni i nesigurni grad

 'Zakazala je država, zakazao je grad. Ulice su se nakon potresa počistile, skinuli su se neki dimnjaci, malo zažbukali zabatni zidovi, ali obnova kakvu Zagreb treba nije počela ni godinu dana nakon. Građanima je dosta čekanja i traže plan obnove i jasne rokove', pojasnila je Nevena koja se povodom godišnjice potresa s osnivačima udruge SOS Zagreb okupila danas u 06:24 sati, na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice, ispred zgrade simbola zagrebačkog potresa i tom prilikom zapalila svijeće za sve žrtve Zakona o obnovi. 'SOS Zagreb upozorava na sve nejasnoće Zakona o obnovi, nepostojanje ideje i plana obnove našeg glavnog grada. Ono što se dobro dogodilo u posljednjih godinu dana jest činjenica da su se građani udružili i neće dozvoliti da Zagreb ostane zaboravljeni i nesigurni grad', jasno je zaključila na kraju.