Vijest o smrti 21-godišnje Youtuberice Kristine Đukić Kike potresla je Srbiju.

Prema pisanju srpskih medija, mlada djevojka si je oduzela život, navodno jer nije mogla izdržati pritisak javnosti kojem je bila izložena na društvenim mrežama.

Vijest o njenoj tragičnoj smrti podijeljena je i na njenom Instagram profilu na kojem ju je pratilo 372 tisuće ljudi.

'Obavijest: na našu veliku žalost, moram vas obavijestiti da Kika više nije s nama. Želim ovim putem izraziti sućut njenoj obitelji i svim ljudima koji su je voljeli i poznavali...volim te Kiko zauvijek, počivaj u miru', stoji u objavi na njenom Instagram storyju koju potpisuje njena prijateljica.

Kristina Đukić Kika
Instagram 

Kristina Đukić rođena je 2000. godine u Beogradu, a zatim je upisala Željezničku školu, te se prebacila u trgovačku.

Njen Youtube kanal na kojem je najčešće objavljivala snimke gejmerskog sadržaja prati 700 tisuća ljudi, a 2019. snimila je i pjesmu 'Penjem se na tron' koja na njenom kanalu ima 7,8 milijuna pregleda, te se svojevremeno našla na vrhu trendinga.

Osim toga, snimala je i zabavne video klipove primjerice one u kojima odjevena skače u Dunav, 'muva momke na Tinderu' ili 's mamom čita perverzne komentare na mrežama'.

U centar pozornosti šire javnosti u Srbiji došla je zbog svoje javne svađe s jednim od najpopularnijih Youtubera, Bakom Prasetom koji ju je u više navrata izvrijeđao, a o tome se govorilo i u sklopu Jutarnjeg programa jedne srpske televizije.

Kika je tad u jednom intervjuu otkrila da dobiva prijetnje i uvrede putem društvenih mreža, a iako je tad naglasila da to ne shvaća osobno, čini se da je to na nju ipak ostavilo traga.

'Uglavnom dobivam prijetnje i uvrede od male djece, ne shvaćam ništa osobno i ozbiljno, ali nakon ove drame kad izađem na ulicu pitam se možda mu je netko obožavatelj i možda će mi nešto napraviti . Možda je bolje ne izlaziti iz kuće', rekla je tad za Blic.

Na Instagramu se javila i njena majka Nataša koja je napisala: ' S ogromnim bolom vas obavještavam da je moja Kika jučer preminula. O datumu sahrane ću vas obavijestiti'.

Telegraf je kontaktirao Kristininu suradnicu Miru Vladisavljević, direktoricu Balkan tube festa, čiji je i Kika bila član.

'Strašno. Sinoć se dogodila užasna stvar. Apeliram na sve medije da pažljivo izvještavaju o ovom slučaju i o djevojci koja se pet godina borila s bullyingom. Molimo za razumijevanje', rekla je ona.

Iako okolnosti Kristinine smrti za sad nisu poznate, no s obzirom na brojne napise o tome da je trpjela bullying, potrebno je naglasiti da se s ovim problemom suočava sve više mladih.

Cyberbullyng je naziv za internetsko nasilje, a vršnjačko nasilje putem interneta može ostaviti opasne posljedice na (mladu) osobu koja mu je izložena.

Prema podacima s internetske stranice Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba, istraživanja pokazuju da je čak 18 posto djece u dobi od 12 do 14 godina bilo žrtva nekog oblika nasilja putem interneta, a od djece koja su bila izložena učestalom nasilju na internetu njih 62 posto izjavilo je kako je nasilnik bio njima poznata osoba ili čak kolega iz razreda.

Posljedice nasilja preko interneta katkad mogu biti i ozbiljnije od onih prouzročenih međuvršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama. Naime, publika nasilja preko interneta često je mnogo šira od one na školskom igralištu ili u razredu. Uz to, kod nasilja na internetu postoji snaga pisane riječi, jer žrtva može svaki put ponovno pročitati što je nasilnik o njoj napisao, a u verbalnom obliku uvrede se lako mogu zaboraviti. Pisana riječ djeluje konkretnije i realnije od izgovorene. Nadalje, vrlo je mala mogućnost za izbjegavanje nasilna ponašanja, s obzirom na to da se na internetu može dogoditi bilo kad i bilo gdje. Budući da nasilnik može ostati anoniman, velikom broju djece upravo ta činjenica služi kao poticaj da se nasilno ponašaju, iako u stvarnom svijetu vrlo vjerojatno ne bi bila nasilna’, navodi se na ovoj stranici.

Suicidalne osobe pomoć i savjet mogu potražiti u Centru za krizna stanja i prevenciju suicida na broju 01/2376470 koji je otvorne 24 sata na dan, te na Plavom telefonu: 01/ 4833888 ili u Psihološkom centru TESA: 01/4828888.