Na zahtjev grada Zagreba, uspješna poduzetnica i vlasnica oaze za slastice Jolie Petite Patisserie, Ljupka Gojić Mikić, morala je srušiti terasu svoje, mnogima omiljene slastičarnice u srcu zagrebačke Knežije koju vodi sa suprugom Mihaelom i bratom Dadom.

'Ne planiram organizirati prosvjed niti pobunu protiv Grada, ali želim svim ugostiteljima puno živaca.

Protekle dvije godine bile su iznimno surove za sve ugostitelje. Ne bih se željela miješati u politiku i razumijem da se ne može ništa preko noći popraviti te da neke stvari idu nabolje. Bilo bi bolje da se iz gradske uprave detaljnije pozabave nekim drugim stvarima, ne vidim razloga zašto sve micati' - govori nam bivša manekenka, top-model i vlasnica brenda Jolie Petite Ljupka Gojić Mikić koja se proteklih dana našla pod povećalom javnosti.

Naime, uspješna poduzetnica i vlasnica modnog brenda te oaze za slastice Jolie Petite Patisserie iskazala je nezadovoljstvo novim zakonskim regulativama zbog kojih je trebala srušiti terasu svoje slastičarnice u srcu zagrebačke Knežije. Obiteljski biznis koji vodi sa suprugom Mihaelom i bratom Dadom naišao je na nerazumijevanje Grada Zagreba, iako su oni bili spremni za pregovore i suradnju.

Poduzetnica nam je otkrila kako su na vrijeme predali zahtjev za produljenje odgovora, koji je na kraju Grad Zagreb odbio. Odvjetnik je uputio žalbu Gradu Zagrebu prije gotovo četiri mjeseca, a odgovoru ‘ni traga ni glasa’. Osim toga, Gradu su ponudili i kompenzaciju da osposobe zapuštene površine za parking - kako bi im ostavili na korištenje tri parkirna mjesta, no bez uspjeha.

- Razgovarali smo i s Mjesnim odborom Knežije. Predložili smo im da nam ostave tri parkirna mjesta kako ne bismo rušili terasu, a zauzvrat bismo mi financirali parking na nekoj zapuštenoj gradskoj površini, zato što ih ima dosta. Ako ne žele to, mogli smo napraviti dječji park… Htjeli smo pronaći zajednički jezik, kompromis i da svi budemo zadovoljni. Naša zajednica. Ništa nismo željeli raditi na silu, ali ipak nisu imali sluha za nas - otvoreno nam govori Ljupka Gojić Mikić.

Iako su nam na pragu lijepi dani okupani suncem, gosti slastičarnice Jolie Petite Patisserie ipak će biti uskraćeni za takva zadovoljstva.

- Zašto kukam za terasom? Nije stvar u terasi, riječ je o dvostrukim pravilima. Naime, parkirna mjesta ispred našeg lokala su vlasništvo Grada Zagreba i svaki vlasnik ugostiteljskog objekta ima pravo zatražiti tri ili četiri za prenamjenu. Tako smo i mi zakonskim putem predali zahtjev i Grad nam je u najam dao tri parkirna mjesta na kojima smo mogli napraviti terasu. Svake smo godine obnavljali najam te za to potom plaćali najamninu. Dakle, mi smo sagradili terasu po svim propisima i zatim je i maknuli zato što poštujemo zakon - dodala je bivša manekenka.

Slastičarnica Ljupke Gojić Mikić je ostala bez terase
Instagram 

- Dobili smo rješenje da u roku od 15 dana pomaknemo terasu, inače bi došli iz Grada i sve pomaknuli. Kako bilo, mi smo sve ispoštovali u okvirima roka koji su nam dali. Htjeli smo izbjeći neugodnosti, a i sasvim je normalno da ćemo poštovati zakon i to napraviti. Sigurno će nam nedostajati terasa, a možda će i utjecati na posao, to još ne znamo. Moja objašnjenja koja sam objavila na društvenoj mreži uopće nisu išla u smjeru da je najveći problem terasa. Problem je da kao društvo ne idemo naprijed, ne podržava se nekog tko ulaže i vrijeme i novac da bi zajednici bilo bolje - objasnila je.

- Na vrijeme smo predali zahtjev za produljenje ugovora. Svakih se godinu dana treba predati zahtjev, a oni su ga odbili. Iako je riječ o hrpi papirologije, treba se tražiti i odobrenje policije i vatrogasaca, što smo dobili. Moram reći da mi poštujemo odluku Grada zato što je donesen novi zakon. Imali smo i pravo žaliti se, što smo i napravili prije četiri mjeseca, no nismo dobili nikakav odgovor već četiri mjeseca. Odvjetnik je sve uredno poslao - rekla je Ljupka te priznala zašto osjeća nepravdu.

Ljupka Gojić Mikić ljuta je na odluke Grada Zagreba
Robert Gašpert 

- Moram reći i da znam neke ugostitelje kojima su ugovori produljeni i pustilo ih se da rade, što mi je drago i nemam ništa protiv tih ljudi, ali nije pošteno - ističe.

Bivša manekenka gotovo je cijeli život živjela izvan Lijepe Naše pa je usporedila svjetske metropole i njihove zakone s našima.

- Mnogo mi je ljudi reklo da se vratim u Japan. Dosta sam naučila i od Japana, New Yorka, Pariza i svih gradova u kojima sam živjela. Primjerice, ako želite kupiti auto ili bicikl u Japanu, jedno od pravila je da morate imati i parkirno mjesto za vozilo, to su stvari koje su sređene, a i ondje, kao i u Parizu, ima mnogo terasa. Od svoje 13. do 35. godine ja sam živjela van Hrvatske i zarađivala, kao i moj suprug. Vratili smo se kući, uložili novce u posao… Naravno da je očekivana uzročno-posljedična veza ta da ti se s vremenom vrati uloženo te da naposljetku uspiješ i zaraditi na uloženom. Kao ugostitelj, ili bilo koje druge vrste privatnik, ako imaš prostora za legalno i zakonito napredovanje, onda imaš prostora i za još zapošljavanja, za veće plaće zaposlenika i za sve ostalo popratno što može doći uz napredak. Problem nastupa ako društvo to ne prepozna ili još gore - onemogući’, zaključila je.