Prošlo je gotovo 50 godina otkako je glumica Sacheen Littlefeather stala na pozornicu dodjele Oscara u ime kolege Marlona Branda kako bi govorila o prikazu Indijanaca u holivudskim filmovima, a sada joj se Američka filmska akademija spričala za zlostavljanje koje je pretrpjela.
Priopćili su da će 17. rujna ugostiti Littlefeather, koja danas ima 75 godina, na večeri 'razgovora, liječenja i slavlja'.
Naime, kad je Brando osvojio nagradu za najboljeg glumca u filmu Kum 1973., Littlefeather je stala na pozornicu noseći haljinu od jelenje kože i mokasine te tako postala prva Indijanka kojoj je to pošlo za rukom na dodjeli Oscara.
Tada je rekla kako Brando nažalost ne može primiti kipić Oscara, a razlozi za to su tretmani američkih Indijanaca. Dio publike ju je izviždao, a godinama nakon toga rekla je kako je bila ismijavana, diskriminirana i osobno napadnuta zbog svog kratkog pojavljivanja na dodjeli Oscara.
Američka filmska akademija objavila je pismo koje je Littlefeather poslao David Rubin, predsjednik Akademije, o kultnom trenutku dodjele Oscara. Rubin je njezin govor nazvao 'snažnom izjavom koja nas nastavlja podsjećati na nužnost poštovanja i važnost ljudskog dostojanstva.'
'Zlostavljanje koje ste pretrpjeli zbog ove izjave bilo je neopravdano', napisao je Rubin. 'Emocionalni teret koji ste proživjeli i cijena vaše vlastite karijere u našoj industriji su nepopravljivi. Predugo je hrabrost koju ste pokazali bila nepriznata. Zbog toga se iskreno ispričavamo i iskreno divimo'.
Littlefeather je za Hollywood Reporter rekla da je 'bila zapanjena' kada joj se Akademija obratila u vezi iskupljenja.
'Nikada nisam mislila da ću doživjeti dan kada ću ovo čuti, doživjeti', kad sam bila na pozornici 1973., stajala sam tamo sama', izjavila je.
Dodala je i kako je iznimno ohrabrujuće vidjeti koliko se toga promijenilo od tada. Iako je ona dočekala ispriku isto nije doživio Brando koji je preminuo 1. srpnja 2004. u 81. godini života.
Njegovu bogatu filmsku karijeru osim po ulozi u Kumu pamtit ćemo po brojnim ulogama, a samo neke od njih su u klasicima 'Tramvaj zvan čežnja', 'Apokalipsa' i 'Posljednji tango u Parizu'.