Alzheimer je uglavnom bolest starije dobi, a oboli svaka šesta osoba starija od 80 godina. Rani početak Alzheimera je relativno rijedak, no ipak se nažalost dogodi da od ove teške bolesti obole i ljudi srednje ili čak mlađe dobi.
U nastavku vam donosimo popis slavnih osoba ili njima bliskih osoba kojima je dijagnosticiran Alzheimer, a ova progresivna bolest itekako je utjecala na njihove karijere i privatan život.
Tatjana Jurić
Voditeljica Tatjana Jurić gostovala je u HRT-ovoj emisiji Dr. Beck te je pred kamerama progovorila o gubitku majke Dragice koja je bolovala od Alzheimerove bolesti.
'Moja majka je otišla od Alzheimera prije četiri godine. Svaki simptom smo moja majka i ja prošle. Svaki taj simptom je bio simptom bolesti. Ne znači da ti pacijenti nemaju osjećaja, empatiju. Onog trenutka kad skrbnik i član obitelji tako posloži stvari svakodnevni život ide lakše. To je težak život, simptomi uključuju zvučne i vidne halucinacije, deluzije, povremeno verbalne pa čak i fizičke agresije. Ponavljam - to nije bila majka, to je bila njezina bolest. U 11 navečer bi je znale uhvatiti deluzije, sjedimo u kuhinji do 4 ujutro, sjedim i čekam samo da ulovim trenutak da može popiti terapiju', započela je.
Dodala je kako su dijagnozu dobili 2016. godine, a godinu dana prije smrti Tatjanina majka provela je u domu.
'Više nije znala tko sam. Ali naša energija je sve zapamtila. Ona ne zna tko sam ja, ali vidi me i zna da sam netko njezin. Samo se ozarila i krenula prema meni. Ona ne zna jesam li ja njezina sestra, kćerka, kuma, frendica, ali ja sam netko njezin… Teško je kad te roditelj ne prepoznaje, ipak tu je postojala neka spona', zaključila je voditeljica.
Vanja Horvat
Majka Vanje Horvat prije tri godine preminula je od Alzheimerove bolesti, a njezin suprug Hrvoje Horvat bio je uz nju do posljednjeg trenutka. Rukometna legenda nije htio smjestiti suprugu u dom, a iako na kraju više nije komunicirala, znao je da ga voli jednako kao prije šest desetljeća.
'Ja sam svjestan da ću napraviti sve da ona kod zadnjeg dana bude kod kuće. Ja je ne dam u dom, ne dam je u bolnicu. Borit ću se dokad ću moći. Sve mislim da to što joj ja pružam teško će netko drugo pružiti. Dok vidim da se smije meni je - ovak mi je vedro ko' danas u Novalji', rekao je za RTL.
Zdravka Krstulović
Glumica Zdravka Krstulović hrvatskoj je publici ostala u sjećanju po veličanstveno odigranim ulogama Anđe Vlajine u 'Našem malom mistu' i Violete u 'Velom mistu'. Tijekom svoje karijere dobila je brojne nagrade, no onda se devedesetih naglo makla iz javnog života zbog demencije.
Zbog brojnih medijskih napisa da ju kći Ivana i zet maltretiraju, Ivana je izgubila i pravo brige nad vlastitom majkom. Zbog bolesti, Zdravka se često znala udaljavati od kuće, a agonija s obiteljskim odnosima potrajala je tri godine. Zdravku Krstulović smjestili su na kraju u Varaždinske toplice, gdje je na kraju i umrla 5. prosinca 2003. godine.
Tony Bennett
Nedavno nas je u 97. godini napustio legendarni pjevač Tony Bennett koji se dugo borio s Alzheimerovom bolesti. Tony je bio aktivan na glazbenom polju gotovo do smrti, a surađivao je i s Lady Gagom, s kojom je snimio zajednički jazz album 'Cheek to cheek'.
Međunarodnu je popularnost postigao pjesmom 'I Left My Heart in San Francisco'. Bio je jedan od najpoznatijih američkih umjetnika, a dobitnik je i 18 Grammyja. Prodao je više od 50 milijuna albuma diljem svijeta.
Rita Hayworth
Glumica Rita Hayworth imala je sve ono o čemu su mnogi mogli samo sanjati, no realnost je bila nešto drugačija. Teško djetinjstvo, turbulentni brakovi i bolest obilježili su njezin privatni život, a američki mediji pisali su kako je zbog Alzheimera propadala te da se pred kraj života njezin um sveo na onaj dvogodišnjeg djeteta. Nažalost, preminula je u dobi od 69. godina.
Inače, Rita je bila prva javna osoba za koju se saznalo da boluje od Alzheimera. No, kako je riječ o osamdesetim godinama, mnogi još uvijek nisu znali puno o spomenutoj bolesti. Na setu je često zaboravljala tekstove pa su kolege smatrale da ima problema s alkoholom, ali zapravo to su bili prvi simptomi bolesti. Njezina kćer do posljednjeg trenutka brinula se o njoj, a svijet je bio šokiran nakon što su mediji objavili kako je preminula od komplikacija uzrokovanihtom bolešću.
Ronald Regan
Godine 2004., umro je bivši američki predsjednik Ronald Reagan, po mnogima jedan od najvećih američkih lidera ikad. Reagan je umro, po riječima njegove supruge, od komplikacija izazvanih Alzhajmerovom bolešću, od koje je patio od 1990. godine.
Ronald Reagan je između 1981. i 1989. godine obnašao dužnost 40. predsjednika SAD-a, a prije toga je radio kao sportski novinar, bio filmska zvijezda i guverner Kalifornije. S navršenih 69 godina Reagan je bio najstariji izabrani predsjednik SAD-a.
Gene Wilder
Nešto više od mjesec dana nakon svog 83. rođendana napustio nas je Gene Wilder, jedan od najvećih komičarskih genija 20. stoljeća. Umro je u svojem domu u Connecticutu, od posljedica Alzheimerove bolesti.
Legendarni komičar započeo je svoju karijeru davne 1967. godine s ulogom u filmu 'Bonnie i Clyde', no javnost ga je primijetila naredne godine, kada je dobio svoju prvu glavnu ulogu u filmu 'Producenti'. Za tu je ulogu primio i svoju prvu nominaciju za Oscara.
Chris Hemsworth
Po mnogima najseksi muškarac svijeta, glumac Chris Hemsworth prošle je godine sasvim slučajno saznao da zbog kombinacije gena ima skoro 10 puta veću šansu da dobije Alzheimerovu bolest.
Hemsworth se uplašio za vlastito zdravlje i budućnost te odlučio na drastičan potez – svojevrsno povlačenje iz svijeta filma. Naime, odlučio je kako mora provesti više vremena s obitelji prije no što mu se u budućnosti zdravstveno stanje potencijalno zakomplicira.