Noćas po našem vremenu održat će se 96. dodjela nagrada Oscar, a prilika je to da se prisjetimo najpoznatijeg hrvatskog producenta i dvostrukog oskarovca za filmove 'Schindlerova lista' i 'Gladijator' Branka Lustiga.

Zbog židovskog podrijetla kao dijete tri je godine proveo u dva zloglasna koncentracijska logora, Auschwitzu i Bergen-Belsenu, no unatoč strahotama koje je preživio, oprost je za njega bio jedina opcija jer je shvatio da ne može živjeti u mržnji.

Branko Lustig je jednom rečenicom slomio Liama Neesona
Story arhiva 

Većina članova njegove obitelji je nestala u koncentracijskim logorima širom Europe, uključujući njegovu baku koja je ubijena u plinskoj komori i oca koji je ubijen u Čakovcu. Njegovo iskustvo iz logora ugrađeno je u film 'Schindlerova lista'. Kad se ponovno susreo s majkom, jednom od rijetkih članova njegove obitelji koji su preživjeli Holokaust, to je nazvao čudom.

Liam Neeson jednom se prilikom osvrnuo na rečenicu kojom ga je Lustig slomio na snimanju 'Schindlerove liste'. Upravo ga je taj film pretvorio u veliku zvijezdu, a bio je nominiran i za Oscara za ulogu njemačkog biznismena Oskara Schindlera, koji je spasio više od tisuću Židova od Holokausta.

U podcastu SmartLess prisjetio se razgovora koji je vodio s Lustigom na vratima Auschwitza u Poljskoj, na mjestu na kojem se nalazio najveći nacistički koncentracijski logor.

'Sjećam se, čekao sam da snimim svoj dio i sišao sam pored ograde od bodljikave žice, gledao sam u kolibe u koje je židovski narod bio natrpan toliko godina prije', krenuo je pričati.

'Samo sam gledao, a Branko Lustig, koji je bio jedan od producenata... U međuvremenu je preminuo, Bog mu dao duši spokoj... Prišao mi je i pitao me kako se osjećam', nastavio je.

Neeson je odgovorio da se osjeća dobro, da mu je toplo i da jedva čeka da krene snimati. Nastavili su gledati kolibe.

'Tamo sam bio kad sam imao šest godina', rekao je Lustig, a Neeson je tad shvatio...

Branko Lustig osvojio je dva Oscara
Profimedia 

'Ta me rečenica udarila poput čekića, tad sam shvatio stvarnu težinu filma koji snimamo.

'Slomio sam se. Slomio sam se. Koljena su mi klecala, pomislio sam: 'Je*ote, ovo nije gluma, ovo nije je*eni film, ovo je dio povijesti koji pričamo i ja toga nisam dostojan.' Ponavljao sam si da ja toga nisam dostojan, ja sam irski glumac, trebam se vratiti u Irsku i glumiti u kazalištu. Što radim tu? Odjeven u veliki krzneni kaput tu spašavam Židove. Bilo je zastrašujuće', priznao je.