Kada je sredinom ožujka vijest o smrti kralja Charlesa stigla na internet, Buckinghamska palača odgovorila je u roku od 20 minuta. Te su glasine odmah demantirane, popraćene čak i navodnim screenshotovima naslovnice web stranice kraljevske obitelji.

Unatoč jasnom poricanju palače, nastavila su se nagađanja da će kralj uskoro abdicirati u korist svog sina, princa Williama.

Kralj Charles
GoffPhotos.com / Goff Photos / Profimedia 

Podsjetimo, kralj Charles (75) u procesu je liječenja nakon što mu je dijagnosticiran rak. Hitno je operiran i oporavlja se daleko od očiju javnosti. Ministri su već izvukli plan 'Menai Bridge', odnosno dokument o protokolu u slučaju kraljeve smrti.

Protokol je nastao je davne 1988. godine kada je u to vrijeme još princ Charles umalo poginuo zbog lavine u Alpama. Od tada je ostao nepromijenjen sve do veljače. Promijenila se terminologija, jer je Charles sad kralj, a ne više princ.

Princ William i kralj Charles
Profimedia 

Osnovno je pravilo da informacija o smrti mora ostati tajna dok se ne obavijeste svi članovi kraljevske obitelji. Tek nakon toga vijest se šalje premijeru i glavnim članovima vlade, a potom i predsjednicima prijateljskih zemalja i kolonija.

Potom slijedi emitiranje vijesti o kraljevoj smrti na televiziji BBC i na planove za početak proglašenje princa Williama za novog kralja. Do sprovoda će cijela Velika Britanija biti u žalosti, piše Lepa i srećna.

Profimedia Kralj Charles i Camilla Parker Bowles