U prekrasnom ambijentu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu održano je svečano predstavljanje monografije posvećene pjevaču, redatelju, diplomatu i humanitarcu Krunoslavu Cigoju, koji će zauvijek ostati zapamćen i kao najmlađi svjetski tenor.
Ova značajna publikacija, koja dokumentira Cigojevu bogatu umjetničku karijeru i životni put, predstavljena je pred brojnom publikom, članovima obitelji i prijateljima, među kojima su bili istaknuti predstavnici kulturnog, umjetničkog i društvenog života, poput Sandre Bagarić i Ivanke Boljkovac, a na predstavljanju su govorili autor monografije Jasmin Bašić, Jagoda Martinčević, Franjo Topić, intendantica HNK Iva Hraste, Ivica Šarić, državna tajnica iz Ministarstva kulture Dražena Vrselja i Ante Žužul, distributer monografije iz Školske knjige.
Autor monografije Jasmin Bašić je na predstavljanju podijelio svoja razmišljanja o Cigojevom stvaralaštvu, naglašavajući njegovu originalnost i svestranost u svakom pogledu.
'Opera kao totalni umjetnički izraz, ali i teatar surovosti i velikih odricanja, suočava se sa svim izazovima koje nosi hektično i nesigurno doba u kojem živimo. Budućnost operne umjetnosti u 21. stoljeću ovisi o sposobnosti novih generacija pjevača da spoje tradiciju sa zahtjevima i duhom novog vremena, kao i o njihovoj ljudskoj veličini i profinjenosti. Umjetnički žar velikog Krunoslava Krune Cigoja i ono što nam je ostavio u nasljeđe obvezuje nas da se preispitamo i posložimo svoje prioritete. Svjestan da umjetnički vijek maestra Krune Cigoja ostaje stožerni dio cjelokupne glazbene umjetnosti, prihvatio sam težak i odgovoran zadatak da budem autor ove monografije. Monografija je rezultat velikog poštovanja i ljubavi prema pokojnom maestru te je sinteza znanstvene forme i romana kako bi knjiga našla put do šire publike. Krunoslav Cigoj bio je podjednako grandiozan umjetnik i veliki čovjek. Nije li to najvažnije?', poručio je mr. art. Jasmin Bašić, solist Opere Hrvatskog narodnog kazališta u Sarajevu.
Monografija, za koju možemo zahvaliti sarajevskom vokalnom umjetniku i piscu Jasminu Bašiću, pruža sveobuhvatan uvid u Cigojevo stvaralaštvo, koje je, nažalost, zaustavila duga i teška bolest. Kroz brojne zanimljive analize, osvrte i živopisne detalje, knjiga nudi novi pogled na njegov doprinos hrvatskoj i međunarodnoj sceni. Svjetlo dana ugledala je zahvaljujući Udruzi za promicanje operne umjetnosti "Krunoslav Cigoj" i izdavačkoj kući Školska knjiga.
Cigoj je debitirao vrlo rano, sa svega 20 godina, a međunarodno predstavljanje imao je u bečkoj Volksoperi. Ubrzo je postao megapopularna zvijezda Njemačke i Austrije. Veliki talent odveo ga je do Carnegie Halla i Philadelphijske opere, a interes za hrvatskog tenora pokazao je i prestižni Metropolitan. Puna tri desetljeća, uz liječenje, Cigoj je paralelno nastupao, a u HNK-u u Zagrebu utjelovio je niz nezaboravnih likova: Alfreda, Cavaradossija, Rodolfa, don Josae, Pollionea, Macduffa, Hoffmanna, Juranića... U vrijeme Domovinskog rata humanitarno je pomagao Sarajevu i Osijeku, a nakon rata odlazi u Sarajevo kao ataše za kulturu.
Svečani događaj još je jednom potvrdio status Krunoslava Cigoja kao jednog od ključnih umjetnika našeg vremena, koji je ostavio neizbrisiv trag na sceni. Monografija je dostupna u svim knjižarama Školske knjige.