Objavljena je osmrtnica Lucije Mamić, majke poznate braće bjegunaca Zdravka i Zorana Mamića, koja je preminula u dobi od 96 godina. Detalje o njezinom posljednjem ispraćaju na Facebooku je objavio Tomislav Marčinko, prijatelj i bivši suradnik Zdravka Mamića u Dinamu.

Lucija Mamić
Osmrtnica Lucije Mamić Foto: Tomislav Marčinko/Facebook

Na osmrtnici piše kako će se pogreb održati 18. kolovoza u 14:10 sati na zagrebačkom Mirogoju. Zbog toga se ne očekuje dolazak njezinih sinova Zdravka i Zorana, jer su obojica u bijegu od hrvatskog pravosuđa i nalaze se u Bosni i Hercegovini, a u Hrvatskoj ih čekaju pravomoćne zatvorske kazne. Zdravko je osuđen na šest i pol godina, a Zoran na četiri godine i osam mjeseci zatvora.

Kada bi sada ušli u Hrvatsku, bili bi uhićeni i upućeni na izdržavanje svojih kazni.

Zdravko Mamić 3.PNG
Zdravko Mamić i majka Lucija Foto: Instagram

Zdravko i Zoran imaju i starijeg brata Stojana, koji nije u bijegu pa je jedini koji smije doći majci na sprovod.

Zdravko je prije pet godina plakao pred kamerama jer ne može vidjeti majku.

'Mama mi ima 90 godina, ne ispušta očenaše iz ruku. Kaže mi, sine, tvoja majka neće umrijeti dok te ne dočekam. U subotu je slavila rođendan u Zagrebu u krugu obitelji. Ovo je prvi put da sam zaplakao otkako sam u BiH', rekao je tada na televiziji Face.

Zdravko Mamić
Zdravko Mamić Foto: YouTube screenshot

'Ne plačem što bih trebao sutra u zatvor ili što me nepravedno progone. Plačem jer mi ne daju da zadnje trenutke života moje majke provedem uz nju, u njenom naručju. Da joj ispričam koliko sam je volio, da joj se ispričam za sve sitne krađe kad sam joj uzeo novac iz novčanika, kad sam prodao njezin lančić da bih djevojku počastio. Da joj kažem hvala na svemu... Cijeli život sam radio, kad sam imao 16 već sam bio obrtnik. U selu sam iznajmio konjska kola sa zapregom onda bih razvozio kukuruz i pšenicu po silosima. Seoskom gazdi bih platio najam. Razliku bih zadržao za sebe. Nikad mi nije poduzeće propalo, a sad me proganjaju kao zadnjeg kriminalca', rekao je te dodao kako mu je žao što se nije odrekao hrvatskog državljanstva', ispričao je.

Inače, roditelji braće Mamić, Lucija i Josip, podrijetlom su iz Zidina pored Buškog Blata u općini Tomislavgrad, a u Hrvatsku su se doselili 1956. godine u potrazi za boljim životnim i radnim mogućnostima.