Skladba ‘Yesterday’, s više od 3000 različitih obrada, jedna je od najizvođenijih u povijesti. Za doprinos u području glazbe i kulture britanska kraljica Elizabeta II. dodijelila mu je u ožujku 1997. vitešku titulu sir. Naravno, riječ je o bivšem Beatlesu, 76-godišnjem Paulu McCartneyju, koji je početkom rujna objavio dugoočekivani solo album ‘Egypt Station’ sa 16 pjesama u kojima eksperimentira sa svježim rock zvukom u kombinaciji s klasičnim zvukom Beatlesa.

Prošlo je pet godina otkako smo slušali njegov posljednji album ‘New’, no prije nekoliko dana vratio se na vrh top-lista, nakon što je njegov autorski album zasjeo na prvo mjesto američke liste, prvi put nakon 36 godina. Otkako je objavljen 7. rujna, ‘Egypt Station’ je u SAD-u prodan u više od 155.000 primjeraka. Time je nastavio tradiciju ikone, što se može vidjeti po tome koliko je i dalje popularan te koliko su slušane njegove pjesme koje nemaju veze s Beatlesima. Također, Paul je najbogatiji glazbenik današnjice, čija se imovina procjenjuje na 1,5 milijardi američkih dolara.

James Paul McCartney rođen je 18. lipnja 1942. pod zračnim uzbunama u Liverpoolu, usred Drugog svjetskog rata, kao prvo od dvoje djece Jima i Mary McCartney. Rođen i odrastao u liverpulskoj radničkoj obitelji, prva je glazbena iskustva stjecao od oca, amaterskog jazz glazbenika i pijanista u mjesnom sastavu, a ključan je trenutak za njega, ali i za povijest rock glazbe, bio susret s nepune dvije godine starijim Johnom Len-nonom 1957. godine. Osim irskog podrijetla i ljubavi prema glazbi, spojio ih je i rani gubitak majke. McCartneyjeva je majka umrla od plućne embolije nakon operacije raka dojke kada je on imao tek 14, a Lennonova je majka poginula u prometnoj nesreći kad mu je bilo 17. Zanimljivo je i da su im očevi umrli u samo dva tjedna razlike u proljeće 1976. godine.

Jedan od datuma koji će McCartney zauvijek pamtiti bio je 6. srpnja 1957., kada se u lokalnoj crkvi u Wooltonu, predgrađu Liverpoola, skupilo društvo mladića između 15 i 17 godina. Tada je zajednički prijatelj Ivan Vaughan bahatom i agresivnom momku, koji je već imao bend Quarry-men, predstavio pristojnog debeljuškastog dečkića od 15 godina koji svira trubu, gitaru i uči klavir, a iznad svega voli rock’n’roll i može vrištati kao Little Richard. Agresivcu je ime bilo John Len-non, a ovom malo nježnijem Paul McCartney. Osim što su imali neograničenu ljubav za rock’n’roll i gledanje nastupa Elvisa Presleyja, obojica su željeli biti glazbenici. Revolucija koja je zauvijek izmijenila glazbenu scenu, modu i kulturu počela je 5. listopada 1962., kada je izdan singl ‘Love Me Do’, prva pjesma četvorice koji su poslije postali The Beatles i stvorili fenomen koji je uslijedio, popularno nazvan beatlemanija. Mladići su tada puštali dugu kosu i na sve načine nastojali izgledati kao njihovi idoli, a djevojke su vrištale i padale u trans.

Iako su tijekom karijere stvorili hitove koje će pjevati mnoge buduće generacije, nesuglasice i tenzije dovele su do raspada sastava. Beatlesi su se razišli 1970., kad se Lennon odlučio za samostalnu karijeru nakon što je u bendu nastao raskol jer su ostali članovi smatrali kako njegova supruga, umjetnica Yoko Ono, previše utječe na njega te šteti njihovu glazbenom stvaralaštvu. No McCartney je to opovrgnuo. 

- Odjednom, svi smo navršili 30, oženili se i promijenili. Ona definitivno nije razdvojila članove benda, bend se raspadao. Kad je Yoko došla, sa sobom je donijela avangardan način života, pokazala je Johnu drugu stranu njega samog. Bilo mu je vrijeme za odlazak - rekao je te poslije priznao da se tada borio s teškom depresijom. 

- Bilo je teško znati šta raditi nakon Beatlesa, bio sam depresivan. Tada sam počeo piti. Posao nas je rastavio. Svi ti teški sastanci stvarali su mi pritisak. Nakon raspada nisam znao hoću li se nastaviti baviti glazbom - rekao je.

Često turbulentan, toplo-hladan odnos McCartneyja i Lennona, vjerojatno najjačeg autorskog para u glazbenoj povijesti, glavni je ključ uspjeha njihova benda. Kad je funkcioniralo, bilo je savršeno - dopunjavali su se nevjerojatnom lakoćom i elegancijom koje su ponekad pratile velike svađe. No, Paul i John su, kako je na kraju ispalo, ipak bile dvije srodne duše. Godine 1974. zakopali su ratnu sjekiru i nastavili komunikaciju sve do Lennonove smrti, često ljubomorno provocirajući jedan drugog, ali svejedno s puno uzajamnog poštovanja. Jedan od najtužnijih događaja u Paulovu životu bilo je Lennonovo ubojstvo. 

- Bio sam kod kuće i zazvonio je telefon. Bilo je rano ujutro. Primio sam telefonski poziv koji me šokirao, mislim da su svi tako reagirali - rekao je McCartney prisjećajući se kobnog prosinačkog dana, kada je Lennona u New Yorku ubio pomahnitali Mark David Chapman.

- Bilo je tako strašno, danima nisam mogao to probaviti i prihvatiti da ga više nema... Bio je to velik šok, a onda sam morao reći Lindi i klincima. Uistinu je bilo teško - ispričao je McCartney.

Jedva susprežući suze rekao je da mu je najgore to što ubojica zapravo nije imao pravi motiv. 

- Obuzela me tuga jer ga više nikada neću vidjeti i više se nećemo družiti. Stalno mi je glavom prolazilo da je ubojica kreten svih kretena. Uopće nije bio politički motiviran, učinio je to tek onako, došlo mu je - dodao je Paul.

- Stvarno mi je drago što smo se pomirili prije njegove smrti jer bila bi najgora stvar na svijetu da je između nas bilo gorčine. Tako da je bilo neke utjehe u činjenici da smo se vratili jedni drugima. Bili smo dobri prijatelji - rekao je te nedavno priznao da se kao klinac s Len-nonom i skupinom bliskih prijatelja prepustio grupnoj masturbaciji, a pritom su maštali o slavnoj Brigitte Bardot. 

- Umjesto da se napijemo i tulumarimo, smjestili smo se na stolce, svjetla su bila ugašena i netko je odjednom počeo masturbirati. Onda smo se svi priključili - objasnio je McCartney te dodao da su ohrabrivali jedni druge izvikujući imena ljepotica kako bi si pomogli ostati uzbuđeni.

- Netko bi se zaderao “Brigitte Bardot” i onda bismo svi ispustili uzdah. Raspoloženje je palo kad je John u šali viknuo “Winston Churchill”. Na puno događaja iz djetinjstva danas gledam s nevjericom, ne mogu vjerovati da smo to radili. Međutim, sve je to bila bezazlena zabava. Ni-kome nije naudila, čak ni Brigitte Bardot - rekao je nedavno te se osvrnuo i na orgije koje je John Lennon u jednom intervjuu spomenuo, no McCartney je priznao da to nije bio njegov stil.

- Koliko znam, to i nisu zapravo bile orgije. Bili su to seksualni susreti, a imali smo i groupie djevojke - rekao je i priznao da se jednom u Las Vegasu zabavio s dvije djevojke istodobno.

- Organizator turneje pitao nas je želimo li prostitutke. Svi su bili oduševljeni idejom, a ja sam tražio dvije. I dobio sam ih! Bilo je to divno iskustvo, ali to je bilo najbliže nečemu što mogu zvati orgije - objasnio je McCartney.

Dotaknuo se i teme drogiranja, koja u vrijeme najveće popularnosti Beatlesa nije bilo tabu. Rekao je da je od četvorke iz Liverpoola posljednji probao LSD. Danas, kaže, ne bi bio u iskušenju, u što se nedavno i uvjerio.

- Nećete vjerovati, ali neki su mi dan ponudili LSD. Sjetio sam se unuka i svega što sada radim i pomislio sam: to mi stvarno ne treba. I ovako mi je dobro. No ništa ne isključujem - govori.

Osim Lennona, druga ključna osoba u životu Paula McCartneyja bila je njegova prva supruga Linda, američka fotografkinja s kojom je u braku proveo 29 godina, od 1969. sve do njezine smrti 1998. godine. Možda je i morbidna slučajnost da je Linda umrla od posljedica raka dojke, iste bolesti koja je neizravno izazvala smrt Paulove majke 30-ak godina prije.

- Zaljubio sam se u Lindu na prvi pogled kada sam je ugledao u klubu Bag O’Nails u Sohou u svibnju 1967. godine. U trenutku kada je odlazila bila mi je to jedinstvena prilika. Rekao sam joj: “Ja sam Paul. Kako se zoveš?”. Mislim da me prepoznala - tako je opisao svoj prvi susret s bivšom suprugom.

Te noći kada su se upoznali u klubu je bio koncert Georgieja Famea i Blue Flamesa, a Lin-da je bila u društvu grupe Animals, kojoj je bila službeni fotograf. Nakon što su se upoznali, zabavu su nastavili u klubu Speakeasy, a Paul otkriva kako su tada oboje znali da će biti zajedno. 

- U Speakeasyju sam prvi put u životu čuo pjesmu ‘A Whiter Shade of Pale’ Procol Haruma i ona je postala naša pjesma - rekao je te dodao kako mu je jedna fotografija ostala kao najbolje sjećanje na nju kakva je zaista bila. Naime, fotografirao ju je jednog ranog jutra u potpuno praznom vlaku, a Linda nije imala ni traga šminke. 

- Ubrzo nakon tog jutra raskinuo sam s Beat-lesima, što mi je bilo prilično potresno razdoblje. Linda je tada bila upravo ono što mi je trebalo. Bila je žena, prava žena. Tek kada se pojavila u mom životu, shvatio sam da su sve žene s kojima sam bio bile samo djevojčice. Linda je bila nevjerojatna. Imala je petogodišnje dijete iz prvog braka i bio sam impresioniran kako se snalazila.

Linda je često osjećala pritisak jer je bila udana za jednog od Beatlesa, pa je često s Paulom odlazila izvan Londona. željela je malo pobjeći od cijele pompe. 

- Ona je samo željela otići nekamo, zapravo htjela se izgubiti, što Paulu baš i nije bilo drago s obzirom na to da se panično bojao da će se zaista izgubiti. Kako kaže, uvijek je htio znati kojim će putem natrag u London - govore njihovi bliski prijatelji. 

- Vodila me na najopskurnija mjesta, otkrila neke nove krajolike koje nikad prije nisam vidio. Na takvim smo mjestima nalazili male restorane ili klupice pokraj rijeke. Naučila me uživati u tim malim radostima, naučila me kako se opustiti i zaboraviti na ono što smo ostavili u gradu. U to vrijeme ti su mi trenuci bili neprocjenjivo vrijedni, gotovo kao terapija nakon razlaza s Beatle-sima. Oko tri ili četiri mjeseca proveli smo na našoj farmi u Škotskoj nakon raspada grupe. Obič-no smo ondje provodili dva tjedna, a taj smo put otišli na dulje. Kao da smo otišli na kraj svijeta - govori Paul te ističe kako je Linda bila najbolja žena na svijetu.

- Kad smo se vjenčali, mediji u Engleskoj nisu baš najbolje razumjeli njezinu opuštenost, bili su iznenađeni da žena koja je udana za Beatlesa nije opterećena svjetlima reflektora. Nije bila od onih žena koje bi odmah trčale na televiziju i govorile o sebi. Nama to nije trebalo, to je bio naš život i ničiji drugi. Svi ljudi koji su dolazili k nama da bi je upoznali bili su oduševljeni njome. Bila je sjajna za druženja, zabavna, pametna i vrlo talentirana. Mogla je jednako blisko razgovarati s najstarijim prijateljem i s poštarom, kao i s prodavačem umjetnina - rekao je Paul u jednom televizijskom intervjuu sa suzama u očima.

- Možda zvuči čudno, ali Linda nije snimila puno fotografija Beatlesa, ali kada je bila s nama u studiju, obično u onom na Abbey Roadu, odlično je iskoristila svaki trenutak. Točno je znala kako će obaviti svoj posao, a da nas ne mora prekinuti - kaže Paul kojemu se posebno sviđa jedna fotografija njega i Lennona na kojoj se vidi kako su dobro i blisko surađivali.

- Bio je pravi užitak raditi s Johnom, naročito kada smo pisali. Ne mogu se sjetiti što smo radili u tom trenutku kada nas je fotografirala, ali jako mi se sviđa veselje koje se vidi na toj fotografiji. To je bilo razdoblje kada smo svi u bendu proživljavali teške trenutke, ali ta fotografija pokazuje da nije baš sve bilo tako crno. Upravo tako sam i zapamtio našu suradnju. Iako je bilo teških trenutaka, bilo je to uistinu divno prijateljstvo - priča McCartney.Paul kaže kako je njemu možda najtužnija fotografija u povijesti Lindin autoportret koji je nastao 1997., ne puno prije nego što je umrla od raka. Fotografiju je snimljena u studiju Francisa Bacona u južnom Kensingtonu. U to je vrijeme Linda znala da je bolesna, ali odlazila je na je kemoterapije i tada joj je kosa počela ponovno rasti. Međutim, nije znala da umire.

- Mislim da Linda ni u jednom trenutku nije znala da umire. Obitelj je obično ta koja odlučuje hoće li nekome reći da je na samrti i liječnici nemaju nikakav utjecaj na odluku obitelji. Razgo-varao sam s liječnikom i on mi je rekao da ne vjeruje da bi Linda htjela znati koliko je zapravo teško bolesna. Rekao mi je da je Linda toliko jaka i optimistična i da joj uopće ne bi pomoglo da joj kažem istinu. Borila se do samog kraja. Čak i dan prije smrti išla je jahati - priznaje. Legenda kaže da u svim svojim zajedničkim godinama jedino vrijeme koje su proveli razdvojeni bilo desetak dana kada je Paul zaglavio u zatvoru u Tokiju zbog posjedovanja marihuane početkom 1980. godine. Osim što su svirali zajedno u Wingsima, a i poslije u Paulovim solo godinama, ne pamti se neki njegov nastup a da u pozadini klavijature nije svirala Linda. Imali su četvero djece - fotografkinju Mary, poznatu modnu dizajnericu Stellu, glazbenika Jamesa i umjetnicu Heather, Lindinu kćer iz prvog braka koju je Paul posvojio. Zajedno imaju osmero unučadi, no sva su rođena poslije Lindine smrti. 

Iako dugo nije imao nikoga, 2002. Paul se vjenčao sa 26 godina mlađom nekadašnjom manekenkom Heather Mills i s njom 2003. dobio kćer Beatrice. No taj je brak završio gadnim razvodom četiri godine poslije. Paul i Heather upoznali su se 1999. na jednoj dobrotvornoj večeri i odmah su dospjeli na naslovnice, ne samo zbog razlike u godinama nego i zbog navodnog protivljenja Paulove troje djece iz braka s Lindom očevoj vezi s puno mlađom odabranicom. Par je nakon objave razvoda počeo oštar verbalni rat u kojemu je izneseno mnogo prljavog rublja, od tvrdnji da je Paul tukao trudnu Heather do toga da se ona za njega udala samo zbog 825 milijuna funti vrijednog bogatstva.  

- Pio je Viagru da bi mogao seksualno zadovoljiti svoju bivšu suprugu. Nazivao ju je smiješnom i razmaženom kravom - ustvrdio je odvjetnik Heather Mills, koja je rekla da posjeduje snimke u kojima je on naziva i jednonogom kujom. 

- Neka javnost sama procijeni tko je kriv za razvod - komentirala je bivša manekenka i aktivistkinja, kojoj je noga amputirana nakon teške prometne nesreće 1993. godine. Prema njezinim riječima, uvredama ju je častila i McCartneyjeva kći Stella (danas slavna 47-godišnja modna dizajnerica) koja je jedanput u navali bijesa, navodno, u telefonskom razgovoru poručila Heather: “Nadam se da ćeš ostati i bez druge noge”. Heather tvrdi da ima dokaze kako je Paul zlostavljao i svoju pokojnu suprugu Lindu.

Konačan mir, kako sam kaže, Paul je pronašao sa 18 godina mlađom američkom poslovnom ženom, nasljednicom velikog prijevozničkog biznisa, Nancy Shevell, koja mu je postala treća supruga potkraj 2011. godine. Pred tridesetak uzvanika u londonskoj gradskoj vijećnici, gdje se vjenčao i s prvom suprugom Lindom, Nancy i Paul izmijenili su prstenje koje je samo za njih dizajnirao draguljar Neil Lane. Paul i Nancy nakon vijećnice krenuli su prema njegovoj kući. On se na domjenku u dirljivom govoru osvrnuo na pokojnu suprugu Lindu, a kako se Nancy ne bi osjetila zapostavljeno, odlučio joj je otpjevati i odsvirati ‘Let It Be’, pjesmu koju joj je pjevao kad su prvi put bili zajedno na ljetovanju. 

- Ona je prekrasna žena. Iako mi je ponekad teško izgovoriti riječi poput “volim te”, ona zna da mi je sve. Radije joj umjesto riječi ljubav pokažem djelima. Često joj napišem pjesmu koju joj onda otpjevam na intimnoj večeri. Sretan sam što sam je pronašao - rekao je i dodao da misli da bi njegova pokojna supruga Linda bila sretna zbog njegova trećeg braka.

- Ona je željela da pronađem mir, znam da je malo ljubomorna, ali je sretna što nisam sâm. Teško je u ovim godinama biti sam. Nakon što je umrla, znao sam konzumirati drogu samo kako bih je vidio. Jednom prilikom vidio sam Lindu reinkarniranu u vjevericu. Bio je to odličan trenutak, osjetio sam ushićenje i koža mi se naježila. Očito nemam dokaz da je to bila Linda, ali bilo je dobro za mene što sam to mislio - rekao je.

- Prošao sam mnogo toga u životu. Često su mi govorili da nakon Beatlesa neću uspjeti izgraditi samostalnu karijeru, pa evo... Mislio sam da nakon Linde više nikada neću istinski voljeti, pa eto sada volim. Imam predivnu djecu i unuke. Nije me strah smrti jer znam da ću iza sebe ostaviti nešto vrijedno, ali nemojte misliti da se spremam za odlazak na neko jednosmjerno putovanje. Mogu još mnogo toga ponuditi - zaključila je glazbena legenda.