Stvoriti bolje vino nego što je priroda ponudila, obično je ideja vinarija koje miješaju berbe. Najčešće su to šampanjci bez oznake godišta u kojima jednoj berbi dodaju takozvanu rezervu, dobro starije vino, kako bi svake godine imali ujednačinu kakvoću. Na šampanjcima iz vrlo dobrih berbi navode godinu i rezerve nema. Kod mirnih vina to je rijetko. Izuzetak su ojačana slatka vina s dodanim destilatima, kakva su sherry i porto, a inače se primjeri miješanja berbi mogu nabrojati na prste. Australska vinarija Penfolds je 2017. pustila na tržište 1200 boca s etiketom G3 u kojima su bile berbe 2008., 2012. i 2014. njihova slavnog vina Grange od shiraza, obično začinjenog s malo cabernet sauvignona. Berbe miješaju i glasovita vinarija Vega Sicilia iz španjolske regije Ribera del Duero u crnjaku Reserva Especial, čileanska vinarija Valdivieso u vinu Caballo Loco (ludi konj) od sorte carménère te Chris Howel iz kalifornijske doline Nape u čijem su vinu Cain Cuvée NV6 dvije berbe merlota iz vinograda Cain. Danas predstavljamo tri hrvatska vina iz Istre, Dalmacije i Podunavlja, pjenušavo, desertno i mirno bijelo za koja ni sami vinari ne mogu reći koliko im je godina.

Vinska trica petkom
Ivo Kozarčanin Jubilea Reserve Grand selection, Vina Antunović, Dalj, Erdutsko vinogorje. Cijena - 289,90 kuna


Ozbiljno vino koje se vrlo lako pije je Jubilea Reserve Grand selection vinarke Jasne Antunović iz Dalja u Erdutskom vinogorju. Od tri je sorte i iz tri godišta: zeleni silvanac je berbe 2011., chardonnay 2014., a graševina iz 2016. godine. Aroma je čista vinska, bogata i ugodna, ali pojedinačni mirisi se ne ističu, a okus pun, kompleksan, sočan, voćan i nadasve svjež. Pri kušanju sam zamišljao kako bi dobro pristajala velikoj oradi pečenoj u pećnici s povrćem i kojom jabukom ili kruškom od kojih se kasnije napravi pire kao prilog. Dobro društvo bili bi joj i veliki smuđ ili omanji som, oko dva kilograma. Napunjeno je 2450 butelja, a svaka u vinariji stoji 289,90 kuna.

Vinska trica petkom
StoryGourmet Press Pjenušac Istra Brut, Misal, Višnjan, Istra. Cijena - 150 kuna

Sorta je malvazija istarska, a berbe su 2007., 2008. i 2009. Svake od tih godina kožice bobica grožđa sedam dana su se namakale u vlastitom soku, što se zove maceracija, a bazno vino odnjegovano je i u hrastovim bačvama. Brut pjenušac proizveden je klasičnom metodom druge fermentacije u boci koja je trajala čak šest godina. Na ocjenjivanju za Vinske zvijezde 2018. godine osvojio je pet zvjezdica, što je najmanje 95 bodova od 100, a ocjenjivači su ga opisali kao puno, bogato i odlično vino, savršeno za nazdravljanje u značajnim prigodama te za meditaciju: ljeti na jedrilici uz zalazak sunca, zimi u fotelji ispred kamina. Butelja u vinariji stoji 150 kuna.

Vinska trica petkom
Ivo Kozarčanin Deorum, Marko Sladić, Plastovo, Dalmatinska Zagora. Cijena - 180 kuna

Bogovski ili božanski prijevod je latinske riječi deorum kojom je Marko Sladić iz Plastova pokraj Skradina nazvao desertno vino od maraštine iz dvije berbe, 2016. i 2017. Sortu smatramo autohtonom, zato što se dugo uzgaja kod nas, a ista je kao i talijanska malvasia del Chianti ili malvasia lunga. Grožđe su obje godine brali 30-ak dana nakon uobičajenog termina, a još 30 dana su ga prosušivali na zraku, na drvenim okvirima na kojima se suše i smokve. Vino je jako slatko, ali i neočekivano svježe pa se lako pije i vrlo je seksi. Odlično pristaje uz suhe dalmatinske kolače i tvrde sireve. Boca od pola litre, nalik starim apotekarskima, u vinariji je 180 kuna.