Znate ono kad sjednete u restoran i konobar vam posluži jelo ukrašeno cvijećem? Pa se pitate smijete li ga jesti ili ne, ako da - kako ga jesti? Za početak, znate prvo pravilo gastronomije - sve što je na tanjuru mora biti jestivo. Dakle, cvijeće koje ukrašava vaš tanjur definitivno je jestivo. Ako vam je to dalo ideju kako vizualno ali i okusom obogatiti neko od jela koje pripremate kod kuće, evo nekoliko savjeta koji vam mogu biti od pomoći.

Gdje ga nabaviti?
Iako su mnogi cvjetovi jestivi, neki su - otrovni, recimo stolisnik, narcis, zumbul, oleandar, imela, duhan… Znači, cvijeće uvijek nabavljajte iz pouzdanog izvora, najbolje na tržnici ili u specijaliziranim trgovinama. Ako ga berete, pazite da je s livade udaljene od ceste i provjerite koje je vrste. Nakon što ste ga ubrali, cvijeće treba lagano oprati u običnoj vodi i staviti na papirnate ručnike da se osuši. Može se držati u hladnjaku nekoliko dana.

Koje cvijeće je jestivo?
Neke od jestivih vrsta su - maćuhice, kriznatema, različak, dragoljub, boražina, cikorija, tikva, frezija, fuksija, hibiskus, jasmin, lavanda, ruža, božur, tratinčica, orhideja, jagoda. trešnja, suncokret

Kakvog je okusa jestivo cvijeće?
Cvjetovi graha imaju slatkast, mahunast okus. Dragoljub ima prekrasan, papreni okus sličan potočarki i njegovi ukiseljeni pupoljci mogu zamijeniti kapare. Boražina ima okus poput krastavca, a minijaturne maćuhice imaju blagi zimzeleni okus. Cvjetovi banane imaju okus poput artičoke i izvrstan su dodatak salati.
Ljubičice, ruže i lavanda daju slatki okus salatama ili desertima. Sve u svemu, kušajte ih prije upotrebe, naravno, nakon što ste sigurni da nije otrovno.

Cvijeće možete dodati u salatu
Profimedia Cvijeće možete dodati u salatu

 Kako koristiti jestivo cvijeće?

- cvijet hibiskusa ili gladiole možete staviti u prozirnu staklenu posudu (uklonite tučak i prašnike) i ispuniti omiljenim umakom.
- cvijećem možete obogatiti svoju salatu
možete staviti cvijeće u posude za ledom skupa s vodom i kao rezultat dobit ćete kockice leda sa cvijećem
- cvijeće možete koristiti u aromatiziranim uljima, vinaigrettama, želeima i marinadama.
jedna od najpopularnijih namjena je kandirano ili kristalizirano cvijeće, koje se koristi za ukrašavanje i fino oblikovanje

Tko treba pripaziti kod konzumacije?
Astmatičari ili drugi koji pate od alergijskih reakcija na cvjetove kompozitnog tipa (neven, radič, krizantema, tratinčica, engleska tratinčica i neven) trebaju biti na oprezu zbog moguće alergijske reakcije. Također, nemojte pretjerivati sa količinom, jer previše cvijeća može dovesti do probavnih problema.