Prve stabljike rabarbare, opet sve popularnijeg povrća, dozrijevaju potkraj travnja, a vrhunac sezone rabarbare je sredinom svibnja, što znači da je idealno vrijeme da otkrijemo nešto više o toj višegodišnjoj biljci. Važno je istaknuti da se u prehrani koriste samo mesnate stabljike, koje mogu biti od zelene do ružičaste i crvene boje, dok se veliki trokutasti listovi zbog toksičnosti ne upotrebljavaju. Rabarbara se lako uzgaja, a na istome mjestu u povrtnjaku, obično negdje sa strane, može trajati i do trideset godina.

Pripremite i vi pitu s jagodama i rabarbarom
Profimedia 

A za što se sve koristi? Od stabljiki rabarbare mogu se pripremati razne salate, juhe, umaci i kompoti. Kuhana i pasirana može se koristiti kao dodatak sladoledu, mousseu, sorbetu, voćnim kremama i palačinkama, za pripremu peciva, riže na mlijeku ili mliječnoga griza, pita i savijača, marmelada i džemova, pa i u proizvodnji vina. Posebno se dobro slaže s jagodama i kao dodatak čokoladi, što je i više nego dovoljno dobar razlog za pripremu pite s jagodama i rabarbarom. Pokušajte i vi!

Pripremite i vi pitu s jagodama i rabarbarom
Profimedia 

Tijesto

210 g oštrog brašna
50 g šećera u prahu
malo soli
125 g maslaca
1 jaje

Nadjev
300 g jagoda
300 g rabarbare
2 žlice gustina
3 - 4 žlice meda
ekstrakt vanilije ili vanilin šećer

Priprema

U mješavinu brašna i šećera u prahu dodajte omekšani maslac i jaje. Umijesite tijesto, umotajte ga u foliju i stavite u hladnjak na pola sata. Nakon toga 2/3 tijesta razvaljajte i stavite u namašćen i pobrašnjen kalup, a ostatak razvaljajte i oblikujte u trakice koje ćete izbosti vilicom na nekoliko mjesta. Vratite tijesto u hladnjak na još pola sata. Za to vrijeme operite i narežite jagode te rabarbaru, dodajte gustin, med, vaniliju i sve dobro izmiješajte. Višak soka od voća ocijedite. Nadjev rasporedite po tijestu, dodajte malo maslaca te sve prekrijte trakicama tijesta. Pitu pecite 45 minuta u pećnici zagrijanoj na 190 stupnjeva. Pečenu i ohlađenu pospite šećerom u prahu.