Jedna od najzdravijih proljetnih namirnica je svakako bob, grahorica posebnog, blagog okusa koji nadopunjuje mnoga proljetna jela. Na Mediteranu se tradicionalno koristi u prehrani i pripremanju jela a s obzirom da ima kratku sezonu, može ga se, osim svježeg, koristiti još i sušenog, smrznutog ili konzerviranog.
Bob u sebi ima brojne hranjive sastojke koji blagotvorno djeluju na organizam - sjajan je izvor vlakana, proteina, kalija, magnezija, mangana. Sadrži još i lecitin, spoj važan za izgradnju membrana naročito živčanih stanica kao i mnogo vitamina B-skupine te fosfora i željeza. Bob se pokazao dobar za smanjenje simptoma Parkinsonove bolesti, pomaže u prevenciji osteoporoze, snižava kolesterol, učinkovit je kod anemije a može i smanjiti tlak kao i rizik od srčanih bolesti.
No, valja napomenuti da kao namirnica nije dovoljno iskorišten u našoj prehrani u odnosu na svoju nutritivnu vrijednost.
Zašto je tome tako, teško je reći ali možda razlog leži u tome da ga treba očistiti od njegove ovojnice, odnosno da njegova priprema ipak traži trud i vrijeme. Naime, ako koristite svježi bob - a u sezoni je to svakako najbolja opcija - svakako ga treba očistiti jer je njegova ljuska teška za probavu. To se može izbjeći ako nabavite mladi bob koji često ne zahtijeva guljenje ili ako koristite onaj zaleđeni jer je uglavnom prethodno oguljen.

bob recept juha
Profimedia 


Kad kupujete bob, pazite da mahune imaju svježu jarkozelenu boju, da su hrskave i da lako pucaju kad ih se prepolovi. Nipošto ne smiju biti uvele ili mlohave, a svakako treba izbjegavati one čije mahune imaju crne mrlje te znakove sušenja i plijesni. Nakon kupovine ili berbe svježi bob ne treba dugo čuvati već ga se treba pripremiti i pojesti što prije jer je bolji što je svježiji. A prije svega treba maknuti ovojnicu - nakon što ste ga izvadili iz mahune, dobro ga je saviti u kipuću i posoljenu vodu na tridesetak sekundi; potom ga izvaditi i politi ga ledenom vodom kako bi se zaustavio proces kuhanja. Ova metoda omekšava bijelu ovojnicu i omogućava da je lakše i jednostavno uklonimo prstima.
Bob se odlično kombinira u raznim salatama, ali i s tjesteninom i njokima, a najbolje paše uz šparoge i rukolu. Super se slaže s artičokama (odlično proljetno jelo), ide u variva, rižota, slaže se i s ribom i mesom (poznata je janjetina s bobom i slanutkom) a od njega se može napraviti i juha za što vam donosimo i recept.

bob recept juha
Profimedia 

Juha od boba

Sastojci:

300g boba
1/2 litre vode ili povrtnog temeljca
1 mrkva
1 luk
narezani peršin
maslinovo ulje
1/2 dcl vrhnja za kuhanje
sol i papar
malo griza

Priprema:

Prvo očistite bob od opne. Potom narežite mrkvu i luk na sitno te bacite oboje na maslinovo ulje u lonac. Dodajte i peršin te pirjajte neki 15 minuta. Dodaje očišćeni bob te sve zalijte povrtnim temeljcem ili vodom. Posolite i popaprite te pustite da kuha pola sata. Kad bob omekša, izmiksajte juhu i dodajte malo griza. Kuhajte još nekih deset minuta dodajući vrhnje. Kad je juha gotova možete je posuti s malo parmezana te poslužiti uz prepečeni kruh.
Napomena: možete kombinirati i grašak s bobom, juha će biti zelenija.