Vrijeme je špinata, ove divne namirnice bogate vitaminima i brojnim vrijednim nutrijentima. Zapravo, špinat ima dvije sezone - zimsku i ljetnu ali dobro ga je jesti - stalno. Upravo tako - stalno - ga je jela Katarina Medici, talijanska plemkinja i francuska kraljica, supruga francuskog kralja Henrika II. Naime, ona je toliko voljela špinat da je 1533. godine donijela dekretu po kojoj se špinat trebao posluživati uz svako jelo - svaki dan!

Ipak, špinat datira puno prije Firence i Italije. Pretpostavlja se da potječe s Bliskog istoka gdje raste kao samonikla biljka. Najprije se uzgajao u Perziji, u 7. stoljeću je stigao u Kinu kao poklon od kralja Nepala a u Europi se počeo uzgajati tek negdje početkom 11. stoljeća.
Špinat je  bogat klorofilom, proteinima, mineralima željezom, magnezijem, fosforom te brojnim oligoelementima potrebnima za održavanje ravnoteže zdravlja. Djeluje antiupalno i antioksidativno. čuva od raka i štiti kosti. Osim toga, potiče probavu, pomaže kod mršavljenje, normalizira razinu šećera u krvi, pomaže pri anemiji…

krem juha od spinata recept
Profimedia 

Recepata sa špinatom ima zaista mnogo, te je jedna od onih namirnica koja se može dodati gotovo svakom jelu. Osim toga, odlično ide uz većinu začina i začinskog bilja! Mi smo se odlučili za krem juhu od špinata za što recept možete vidjeti u nastavku.

Sastojci:
500 g svježeg špinata
3 žlice ulja
1 crveni luk
600 ml vode
5 žlica brašna
goveđi ili povrtni temeljac ili 1 kocka za juhu
400 ml mlijeka
sol i papar
kiselo vrhnje

Priprema:
U loncu prodinstajte nasjeckani crveni luk. Dodajte špinat i vodu i pustite da prokuha. Ulijte malo temeljca ili ubacite kocku za juhu te posolite i popaprite po ukusu. Odvojite 5 žlica mlijeka u brašno te promiješajte dok ne dobijete gustu smjesu. Ostatak mlijeka dodajte u juhu i pustite da prokuha. Kada je juha prokuhala, smanjite vatru, izblendajte štapnim mikserom i postepeno sipajte mješavinu brašna i vode dok ne postignete željenu gustoću. Kod posluživanja u tanjur dodajte žlicu kiselog vrhnja i, po želji, sjeckanog češnjaka.