Lijepo je zamisliti ponos vinara koji može nazvati vino Grande Cuvée, što puno ljepše zvuči nego doslovni prijevod "veliki tank" ili polupreneseno značenje "velika mješavina sorata", a u praksi se tako naziva veliko vino. Obitelj Pilato iz sela Lašići pokraj Vižinade s punim je pravom tako nazvala mješavinu cabernet sauvugnona (65 posto) i merlota (30 posto) začinjenu s malo terana iz berbe 2015. koja je sad spremna za tržište.
- Duboke je i žive rubinske boje, slojevitog, isprva suzdržanog mirisa koji se postupno i lijepo razvija u čaši. Na početku se pojavljuju arome crnog voća obavijene kožnim plaštom, popraćene kakaom i začinskim mirisima, prije svega crnog papra, a dubinu mu daje suptilni dodir finog hrasta. Okus je senzacionalan i ističe najbolje od svake sorte. Caberneovska struktura, mekoća merlota te živost i iskričavost terana u sjajnom su suglasju. Tanini su izraženi i brojni, ali zreli, gotovo baršunasti, s dobrom sinergijom onih proizašlih iz grožđa s onima iz bačvice koji daju finu, diskretnu slast. Ugodna svježina uz istaknutu mineralnost čisti nepce i priziva sljedeći gutljaj. Moćnog je tijela, ali vrlo elegantno - nije štedio lijepe riječi sommelier Tomo Jakopović "secirajući" vino koje je odličan primjer da alkohol ne treba isticati ako je dobro uklopljen. Ima ga u Grande Cuvéeu poprilično, ali to se ne osjeti. Samo se vidi na etiketi.
Pilato Grande Cuvée u vinariji stoji 180 kuna, a pune ga i u veće boce od standardnih što je odličan potez za vinoljupce koji vino požele čuvati. Ono ljepše sazrijeva u 1,5 litarskom magnumu zato što je u njemu proporcionalno manje zraka. Cijena je 380 kuna, a imaju ga i u trolitarskom dvostrukom magnumu za 750 kuna, odnosno okruglih 100 eura.
Obitelj Pilato u vinski svijet je ušla 1934. kad je pradjed Ivan posadio prvi mali vinograd. Oko 1960. Končeto Pilato počeo je naglo širiti vinarstvo shvativši da se vino najbolje prodaje. U 90-im godinama prošlog stoljeća Eliđo Pilato je preuzeo od oca posao i počeo ulagati u strojeve i tehnologiju, te širiti nasade. Malvazijom su 1994. osvojili zlato na Vinistri, a dodatni vjetar u leđa bilo je priznanje na nacionalnoj smotri Vinovita 2002. kad je Chardonnay Pilato 2001. proglašen najboljim bijelim hrvatskim vinom. Svi članovi obitelji poprilično su samozatajni, kao da prepuštaju vinima da govore umjesto njih. Posjeta vinariji započela je izvrsnim Bijelim pinotom 2020. Fino miriše po jabukama i kruškama te bijelom cvijeću, okus mu je svjež, mek i voćan, a cijena vrlo prijateljskih 55 kuna. Toliko stoje i Chardonnay 2020. nježnog mirisa po zrelom i tropskom voću osvježenom aromama limuna i limete te zaokruženog okusa i mlada Malvazija, puno ali osvježavajuće vino za brojna jela od ribe, plodova mora i bijelog mesa. Ozbiljniju hranu, pa i teleća pečenja, može popratiti Malvazija 2016. Sur lie, nasljednica legendarnog godinu dana starijeg vina kojeg, na sreću vinara i žalost vinoljubaca, za prodaju više nema. Moćna je, puna i dugotrajnog okusa koji nimalo ne opterećuje.
Posebno vino iz berbe 2016. ima i obitelj Rossi iz mjesta Bajkini. Riječ je o čvrstojm i snažnoj Malvaziji templara riserva, dojmljivog i kompleksnog mirisa po arancinima, sušenom ananasu, marelici, medu te notama izvečenima iz drvene bačve.
To je bio eksperiment tate Marina. Nakon nakon burne fermentacije u 500 litarskim bačvama, dvije godine odnjegovana je na finom talogu u francuskom hrastu pa završila u boci - pojasnio je Luka Rossi. U boci ova malvazija čeka posebne prilike za otvaranje koje nisu previše česte zato što je u početku bilo samo 1000 litara.
Luka je s dva brata peta generacija obitelji koja se bavi vinarstvom. Vinogradi su im na ponajboljim položajima i na sve četiri boje tla po kojima je Istra poznata. Montedor je najviši u Vižinadi, okrenut je prema jugozapadu pa lozu miluje i refkeksija sunca od mora, a loza raste na bijeloj i sivoj zemlji. Na Santa Luciji imaju vinograde s obje strane brda pa je grožđe cijeli dan osunčano. Na vrhu je crna zemlja koja jako dobro drži vlagu, a prema krajevima je siva.
Refleksija sunca od mora osjeća se i na položaju Babušea. Tamo je tlo jako duboka crljenica s puno kanenja pa vina imaju karakterističan buke s puno različitih minerala. Kapacitet vinarije je 180.000 litara, a proizvode oko 100.000 na godinu.
Većina, oko 80 posto su svježa vina koja izlaze na tržište svake godine. Malvaziju templara i chardonnay rade kad je grožđe dovoljno dobro, njeguju ih na finom talogu između sedam i osam mjeseci i redovito osvajaju najviša odličja na velikim ocjenjivanjima poput Decanterova.
U Vižinadi je oko 1100 stanovnika, a velike su površine pod vinogradima. Na području općine raste više od milijun trsova, ili otprilike tisuću "po glavi". Imaju i što znači , a svaki od njih, u prosjeku, "ima" 1000 trsova. Više od milijun je posađeno na području općine u kojoj je i sjedište 12 vinarija. Osim Pilata i Pino Rossi vina, to su Arman Marijan Wines, Vina Deklić, Bruno Ferenac, Giulio Ferenac, Gašparini, Geržinić, OH Wines, Poljoprivredni obrt O.Rossi i Sosich wines, a na trećoj postaji jednodnevnog vinskog obilaska Vižinade čekala su vina Franca Armana čija je vinarija u mjestu Narduči. Tako se zove i vinograd iz kojeg rade malvaziju ugodne cvjetno-voćne arome i svježeg okusa koja je idealna partnerica jelima od ribe, plodova mora i tjesteninama. Ponose se i Teranom Barrique koji nakon maceracije i fermentacije na vlastitim kvascima odležava 12 mjeseci u bačvicama, a prija uz crveno meso, divljač, pršut i sir, te uz razna jela s tartufima.
Inače, i Franc Arman poigrao se u nazivu najboljeg crnog vina obiteljske vinarije s rječju Grande opisujući tako divovskom moćnu mješavinu Istrijana terana s Francuzima merlotom i cabernet francom.
- Gustom, uljastom i čvrstom strukturom prepunom zrelih tanina Il Grande pruža osjećaj kao da vas je doista obgrlila neka divovska snaga prirode, u svoj svojoj snazi i moći o kojoj su se ispredale legende – opisuju u vinariji svog "diva" koji, kažu, u legendu svakoga tko ga popije.