Mahune se vole cijele godine, i to na brojne načine – na salatu, kao varivo, zapečene, kao prilog ili kao samostalno jelo. To popularno povrće zaslužuje mnogo više pažnje jer plodovi su bogati hranjivim tvarima koje blagotvorno djeluju na organizam. Visok sadržaj bjelančevina, vlakana, folne kiseline, vitamina C, K, A i B, minerala (kalija, kalcija, željeza, magnezija, mangana, fosfora, bakra, silicija) te prirodnih antioksidansa čini ovo povrće riznicom zdravlja, energije i okusa. Mahune su superhranjive ali i niskokalorične, a kako nakon termičke obrade ne bi izgubile vrijednost, držite se savjeta da se ne prekuhavaju te da je za očuvanje okusa i nutrijenata dovoljno desetak minuta kuhanja ili pečenja. Savjet više, kupujte nepakirane mahune, one koje privlače bojom i čvrstoćom (probajte prelomiti jednu mahunu, ako lako pukne, svježe je ubrana), a izbjegavajte one sa smeđim mrljama, oštećenjima, tvrđom kožicom, požutjele i smežurane. Birajte plodove podjednake veličine kako bi se ravnomjerno skuhali te dopustite ovom plodu da kuhanjem na pari pokaže sve svoje čari. U čast sezone mahuna donosimo tri odlična recepta!

Salata od mahuna, rajčice i sira

Sastojci
300 g tankih zelenih mahuna
10 mini rajčica
1 žličica jabučnog octa
malo ulja
malo soli
feta sir
parmezan u komadu

Priprema
Mahune očistite te kuhajte u posoljenoj vodi dok malo ne omekšaju. U međuvremenu operite i prepolovite mini rajčice. Od octa, malo soli i ulja pripremite preljev. Ocijedite mahune, ohladite ih pod mlazom vode, ponovno dobro ocijedite i stavite u posudu. Začinite pripremljenim preljevom pa umiješajte rajčice i kockice feta sira. Promiješajte. Po salati naribajte parmezan na listiće i poslužite.

Minestrone s mahunama

Sastojci
2 mrkve
½ čili papričice
1 luk
3 žlice maslinova ulja
250 g bijelog graha iz limenke
250 g mahuna
500 ml povrtnog temeljca
1 limenka pelata rajčice
sol, papar
150 g kukuruza iz limenke
200 g kuhane tjestenine
parmezan

Priprema
Oguljenu mrkvu narežite na kockice. Čili papričicu očistite od sjemenki i sitno nasjeckajte. Luk također nasjeckajte te ga s čilijem pirjajte na ulju. Dodajte mrkvu, grah i nasjeckane mahune te zalijte vrućim temeljcem. Pelate usitnite pa ih s tekućinom dodajte u juhu. Posolite, popaprite i kuhajte oko osam minuta. Na kraju umiješajte kukuruz i tjesteninu pa kratko prokuhajte. Prije posluživanja pospite parmezanom.

Panirane mahune s umakom od senfa

Sastojci
600 g mahuna
ulje za prženje

Za tijesto:
80 g glatkog brašna
2 žlice glatkog kukuruznog brašna
1 žličica (ili manje) morske soli
220 ml ohlađene mineralne vode
nekoliko kockica leda

Za umak:
2 žlice senfa s grubim zrnima gorušice
2 žličice tekućeg meda
100 g majoneze
2 žličice sojina umaka
sol, papar

Priprema
Operite mahune, posušite ih i uklonite tvrde krajeve. Pomiješajte u posudi med i senf, potom umiješajte majonezu i sojin umak te posolite i popaprite. Stavite u hladnjak. Pomiješajte brašno i sol. Polako umiješajte soda-vodu i nekoliko kockica leda. Tijesto ne mora biti sasvim glatko (ne trebate predugo i presnažno mijesiti). U loncu ugrijte ulje (temperatura mora biti najmanje 190 stupnjeva). Uvaljajte mahune u tijesto pa stavite u zagrijano ulje. Postupno ih ispržite u ulju – nemojte stavljati puno mahuna odjednom jer će se ohladiti ulje pa se povrće neće dobro panirati. Pržite mahune maksimalno dvije minute. Potom ih izvadite iz ulja te ostavite na kuhinjskom papiru da se ocijede. Poslužite s umakom.

SAVJET Prženo povrće možete staviti u toplu pećnicu s lagano otvorenim vratima kako bi ostalo hrskavo. Mahune pripremljene na ovaj način poslužite s raznim umacima ili kao prilog pečenoj ili prženoj ribi.

Tri recepta za jela s mahunama
Profimedia Ukusna salata s mahunama i mladim krumpirom, odličan je ljetni obrok