Problem bacanja hrane globalni je problem kako prehrambene industrije, lanaca trgovina tako i svakog od nas jer, vjerovali ili ne, čak 61 posto od ukupne količine hrane koja se baca, a koja prelazi bilijardu tona godišnje, baca se u kućanstvima. Bacaju se velike količine voća, povrća, proizvoda od žitarica, meso... što je i više nego alarmantno jer hrana ne mora biti otpad.

Put ka promjeni započinje edukacijom i zato je projekt pod nazivom Why Waste? iza kojeg stoji slavni chef Massimo Bottura i više nego dobrodošao. Chef Bottura kroz projket Food For Solus već niz godina hrani potrebite diljem svijeta te svojim primjerom ukazuje kako se od brojnih jednostavnih neiskorištenih namirnica mogu pripremiti zdravi i hranjivi obroci, pa je projekt Why Waste?, nastao je u suradnji s portalom Fine Dining Lovers, praktičan primjer aktivnog djelovanja.

Chef Massimo Bottura i projekt Why Waste?
Fine Dining Lovers Chef Bottura i njegov tim

Kroz 4 video formata chef Bottura sa svojim timom otkriva kako promišljati drugačije, kreativnije te kako kuhati sa "ostacima" jer na taj način ne samo da brinemo o sadržaju naših hladnjaka i smočnica i štedimo, mi dugoročno utječemo na smanjenje zagađenja planete te globalno zagrijavanje koje ostavlja snažne dugoročne posljedice na kvalitetu življenja. Uz epizode pod nazivima Why Waste Meat and Fish?, Why Waste Cereals?, Why Waste Dairy? i Why Waste Vegetables & Herbs? U prilici ste otkriti ali i naučiti kako najbolje čuvati namirnice te kako viškovima hrane uz jednostavne recepte kuhati odgovorno.

A ovo su činjenice koje potvrđuju da je vrijeme za promjenu:

- godišnje se u Europi baci 29 milijuna tona mliječnih proizvoda

- na globalnom se planu godišnje uništo 45% voća i povrća

- 25% mesa te 35% ribe godišnje u svijetu završi kao otpad

- 286 milijuna tona žitarica (kruha, tjestenine, riže...) godišnje u razvijenim zemljama završi u smeću

Chef Massimo Bottura i projekt Why Waste?
Fine Dining Lovers