Iako četiri iste karte nisu najjača kombinacija u pokeru, više vrijedi pet karata u nizu u istoj boji, najpopularnija svjetska kartaška igra nosi naziv baš kvarteta kartaških "likova". Vinske je sorte teško poredati u niz, naljutili bi se mnogi vinari, a i vinova loza kad bi mogla izražavati osjećaje na način koji mi razumijemo, zato što nije pošteno isticati neku sortu kao vredniju od drugih što bi se u jednobojnoj skali moralo učiniti. Stoga je ova Trica posvećena vinima od četiri sorte kao pokeraškom simbolu. Dva su bijela, treće crveno, neki bi rekli i crno, dva poznata, treće novo, a sva imaju prijateljske cijene i primjerena su uživanju u ove tople ljetne dane.
Plavec žuti, šipelj, belina i kraljevina sastojci su vina Stare sorte vinarije Coletti Franje Kolarića iz Hrastja Plešivičkog pokraj Jastrebarskog. Od 2016. Franjo ih bere i njeguje zajedno u neutralnim posudama od inoksa. Vino je svijetle slamnato-žute boje, diskretno miriše po citrusima i cvijetu lipe, a okus je mineralan i ugodno svjež. Ima do 12 posto alkohola i vrlo je ugodno vino za ljeto. Riječ je o austrougarskom, odnosno bečkom načinu sadnje više sorata zajedno koji svake godine osigurava vina ujednačene kvalitete, a u Austriji od 2013. ima i zaštićenu oznaku izvornosti Wiener Gemischter Satz. Stare sorte koriste i drugi plešivički vinari kao začin pjenušcima. Ovo vino odlično je uz hladna predjela kontinentalne Hrvatske, a butelja je u Mivi 59,25 kuna.
"Sjajna berba 2020. ponukala nas je na novu priču koja započinje u trenucima kada je svijet gotovo stao. U izazovnim i teškim vremenima stvaraju se velika djela, a jedno od takvih je nova linija Vina Belje u kojoj su Cuvée blanc, Rosé i Cuvée rouge", rekli su nam enolozi Belja Suzana Zovko i Marijan Knežević. Nova je i oprema, boce su prozirne i razigrano dizajnirane. Rosé je baziran na cabernet sauvignonu, Cuvée rouge rade od frankovke i merlota, a "pokeraški" Cuvée blanc sadrži muškat, traminac, pinot bijeli i graševinu. To je vino ugodnog muškatnog mirisa, lagane slasti i fine svježine s nježnih 11,5 posto alkohola pa može biti osvježavajući aperitiv, a pristaje i laganim rižotima, tjesteninama, sirevima te voćni kolačima. U internetskoj prodavaonici Belja butelja stoji 33 kune.
Plavina je druga naša najrasprostranjenija crvena sorta, a merlot, syrah i cabernet sauvignon tri su od četiri najpoznatije svjetske. Zajedno su poker od kojeg Šime Škaulj iz Nadina pokraj Benkovca sa sinom Tomislavom radi bazno crno vino Tomislav Cuvée. Vrlo ugodno miriše, okus mu je svjež i poprilično lagan, a alkohol vrlo umjerenih 12 posto pa je idealno ljetno crveno vino za dobra pečenja poput janjetine, ili "lagane" večerice s pršutom i dobrim sirom. Nadin je naselje ekoloških vinara jer su tlo i klima takvi da ne zahtijevaju intervencije u vinogradima, a Škauljevi uzgajaju grožđe na 15 svojih hektara i 3,5 u najmu. Proslavio ih je švedski kralj Carl XVI. Gustaf koji je 2013. u vinariji trebao biti 45 minuta, a uživao je u vinima dva i pol sata. Butelja je u Vrutku 44,98 kuna.