Dugovi su stajali glave vitezove templare početkom 14. stoljeća. I to ne njihovi dugovi. Dužan im je bio francuski kralj Filip IV. Lijepi. Ratujući protiv Engleza posuđivao je novac od bogatih templara. Kraljevi dugovi su rasli pa je odlučio "poništiti" ih uništavanjem vjerovnika. Zapovijedio je masovna uhićenja ovih vitezova pod optužbama za bogohulna djela, a potom i papu Klementa V. nagovorio da raspusti templarski red. Velikog meštra Jacques de Molay spalili su na lomači na otočiću usred rijeke Seine u Parizu. Uhićenja su započela 13. listopada 1307., bio je to petak, pa se pretpostavlja da se zbog templara petak 13. smatra nesretnim datumom. Templari su stigli u Hrvatsku prije hajke, a djeluju i nakon ne baš sasvim službene obnove viteškog reda. U petak, koji je i 13. dan kolovoza, Trica predstavlja tri hrvatska vina posvećena templarima.
Boravili su templari i u crkvici na Božjem polju oko koje obitelj Rossi iz Vižinade ima vinograd malvazije s trsovima starijim od 50 godina. Iz njega stiže grožđe za Malvaziju templara koje je za vino berbe 2019. macerirano dulje od 24 sata. Poslije fermentacije ova je malvazija osam mjeseci dozrijevala na finom talogu, 25 posto u bačvama od francuskog hrasta, a ostatak u inoksu. Slamnatožute je boje, miriše na cvijet bagrema, jabuku, marelicu, koricu kruha i vaniliju i zaokruženog je i punog okusa. Pristaje jelima poput tjestenina i rižota s plodovima mora, šparogama pa i tartufima. Butelja vina s templarskim štitom u Vrutku stoji 77,98 kuna.
U Hrvatske krajeve, Vranu kraj Zadra, Senj, Zagreb, Božjakovinu, Dubicu, Našice..., templari su stigli u drugoj polovici 12. stoljeća o čemu svjedoči veći broj isprava, darovnica i presuda u sporovima koje su vodili s drugim redovima, mjesnim biskupima i knezovima. Priča o templarima potaknula je i Šimu Kurtova da po njima nazove mješavinu crnih sorata iz vinograda pokraj Vranskog jezera. Vinarija se zove po obiteljskom nadimku Karaba, a u njoj se može i kupiti ovo vino s templarskim križem na etiketi napravljeno od internacionalnih sorata cabernet sauvignona, merlota i syraha te autohtone plavine, druge najrasprostranjenije crne sorte u Dalmaciji.
Templari su čuvali hodočasnike koji su u 12. stoljeću kroz Dalmaciju putovali u Svetu zemlju. Na ovom području napravili su im i utvrdu te odmorište. Naše su ljude, pak, naučili proizvoditi crna vina. Predaja kaže da im je gustoća i punina njegove boje bila izravna veza sa Kristovom krvlju. Tako u pirovačkoj vinariji Livaić pojašnjavaju zašto su vino od babića nazvali Templar. Berba 2016. lijepe je tamne rubinske boje, izraženih aroma suhog voća, smokve i rogača i kompleksnog okusa s dosta dugim završetkom. Vino je spremno za uživanje, a dovoljno svježe da se može i čuvati. Butelja vina s templarskim mačem je u Miva Galeriji vina 106,75 kuna.