Iako se kao zabranjeno voće uglavnom navodi jabuka, dio 'Protjerivanja iz raja', koje je na stropu Sikstinske kapele u Rimu naslikao Michelangelo Buonarroti, drvo spoznaje dobra i zla prikazuje kao smokvu. Nedvojbeno je da ta voćka iz porodice dudovki ima iznimno slasne, slatke i sočne plodove za koje je slikovito lako reći da su vrijedni grijeha. Raste kao veliki listopadni grm ili omanje stablo, a sad im je glavna sezona. Plodovi su bogati magnezijem, kalcijem, željezom, fosforom, bakrom te vitaminima B6, C i betakarotenom, imaju iznimno malo kalorija, a vole i vino. Mogu se namakati pola sata u crnom vinu pa poslužiti sa sladoledom. Donosimo izbor tri vina koja se izvrsno sljubljuju s tim voćem.
Svježa smokva u Dalmaciji se vrlo često poslužuje s rakijom, mahom jako ohlađenom komovicom. I sam podlegnem toj navici, posebno nakon putovanja prema moru tijekom kojeg baš sanjam tu kombinaciju, ali pridodam smokvama malo suhoga kruha i suhoga mesa poput pancete. Samim smokvama, pak, najradije bih pridružio neki ne sasvim suh, ali dobro ohlađen pjenušac. Kako ih u Dalmaciji baš i nema, može to biti Amoureux Muscat Extra sec obiteljske vinarije Barun iz Krašića. Finog je muškatnog mirisa, lijepa svježina pomalo prekriva slatkoću pa je vrlo dopadljiv. Lako se u njega zaljubiti, a i 'amoureux' i znači zaljubljen.U Vivat Finim vinima butelja stoji 146 kuna.
Svježa smokva sa sirom poput ementalera te pokojim bademom bit će vrlo dobra baza za crno vino koje treba imati svježine i tijela da pokrije slatkoću smokve, a ne smije biti kako ne bi ugušilo okus i miris tog predivnog voća. Dobar primjer može biti mlađi babić, što znači berba 2019., na primjer Ego Fjaka kutjevačke vinarije Galić. Grožđe, naravno, nije iz Slavonije, nego s položaja Jadrtovac nekadašnjeg vojnog poligona u šibenskom zaleđu koji je zasađen lozom i maslinama. Vinom dominiraju arome tamne trešnje i višnje maraske, ima malo herbalnih nota, a ugodne kiseline daju mu živost i pozivaju na čašu više. Butelja je u Miva Galeriji vina 83,50 kuna.
Slatko će vino pristajati svježoj smokvi koja se oguli, sočni dio položi na fetu pršuta i pospe naribanim sirom, krajevi slane poslastice prihvate se čačkalicama pa smotuljak ispeče na gradelama. Smokva je mediteranska biljka, a pršut mediteranski specijalitet, pa treba tu odabrati i mediteransko vino. Može to biti Mediteran momjanske vinarije Kozlović. Teran su aromatizirali bagremovim medom, a boca od pola litre teško dostupnog vina stoji oko 130 kuna. Pristaje "zasoljenoj" smokvi i prošek Ambra Alena Bibicha iz Plastova pokraj Skradina. Ovo slatko vino od prosušenog grožđa debita i maraštine iz sedam berbi u boci od pola litre tvrtka Wine&more prodaje za 245 kuna.