Kiša nam je postala svakodnevnica, bilo je već i mraza pa i čaše treba puniti "toplijim" vinima. Ne znači to, naravno, zagrijanim ili kuhanim, ne znači obavezno ni visokoalkoholnim, koja sommelieri opisuju kao topla, nego vinima koja griju dušu i srce. U ovoj Trici za hladne jesenske dane predstavljamo vina od različitih sorata iz velike mediteranske obitelji malvazija. Istarska je najpoznatija, a dubrovačka ima "s" umjesto "z" u hrvatskom nazivu. U Italiji je zovu malvasia delle Lipari, malvasia di Sardegna i Greco di Gerace, a u Španjolskoj Malvasia de Sitges. Treća naša bijela malvazija je maraština. U Toskani je uzgajaju pod nazivima malvasia bianca lunga i malvasia del Chianti, a ni u Dalmaciji nije uvijek samo maraština. Zovu je i rukatac, rukatica, maraškin, marinkuša, đurđevina, kukuruz, krizol, višana, pavlos...
Samo u dobrim godinama obitelj Cossetto iz Kaštelira nedaleko od Višnjana radi Malvaziju Rusticu. Grožđe je iz zrelog vinograda, u kojem su prve trsove sadili još 1997., a za Rusticu ga prosušuju na trsu. Odrežu grozd, ali ga ostave 20 do 30 dana, ovisno o vremenskim prilikama, da se koncentriraju sokovi i slador. Privuče to suho grožđe i neželjene goste pa je iz berbe 2021. neće biti zato što su urod obrale divlje svinje. Nakon prešanja pa alkoholne fermentacije u inoksu, vino odležava godinu dana u drvenim bačvama. Butelja je u internetskoj prodavaonici vinarije 140 kuna.
Među najpotentnijim našim bijelim sortama je maraština. Može se usporediti i s graševinom po različitim stilovima: ima svježih, odležanih, njegovanih na finom talogu, maceriranih, pjenušavih i desertnih maraština, Prije 100 i više godina prodavali su je u apoteci “ka likariju”, a tom je vremenu Ante Sladić iz Plastova pokraj Skradina odao počast ljekarničkim znakom na etiketi. Njegova je maraština macerirana 24 sata, dio je odnjegovan u drvenoj bačvi, a vino je Istovremeno je kremozna i mineralna, odnosno puna i svježa. LU-MA Ekskluziv butelju prodaje po 107,50 kuna.
Tezoro je blago koje škrti starac veliča u komediji Skup Marina Držića, a po tom su motivu u obiteljskoj vinariji Crvik iz Konavala nazvali svoje blago od malvasije dubrovačke. Južnjačko bijelo vino zlatne je boje, miriše na cvijeće, voće, mediteransko bilje i začine, ima fine kiseline, vrlo je elegantno i dobro prati jela od ponajbolje bijele ribe, rakova, školjaka… Malvasija se spominje u zakonu Dubrovačke Republike iz 1424., a Turci su je proglasili medicinom kako bi je mogli piti. U Konavlima se naziv izgovara "ma’vasia", s naglaskom na “va”. Tezoro u Vrutku stoji 104,98 kuna.