Realno, svatko od nas zna skuhati tjesteninu, zar ne? Napunite lonac s vodom, čekate da uzavre, posolite i ubacite odabranu tjesteninu. I to je to, zar ne? Istina, no budimo iskreni, svakom od nas se barem jednom (OK, i više no jednom) dogodilo da nam se tjestenina prekuhala, nedovoljno skuhala, zalijepila ili ostala bezukusna. Kako bismo spriječili takve i slične ‘kulinarske katastrofe’, evo nekoliko savjeta u nastavku kako da vam tjestenina uvijek bude savršena.

Dodajte dovoljno vode
Prilikom kuhanja tjestenine pazite da je kuhate u puno vode. To je posebno važno ako kuhate špagete. Osim toga, velika količina vode brže proključa kada dodate tjesteninu a i smanjuje mogućnost lijepljenja tako što se brže iskuhavaju male količine škroba s površine tjestenine.

profimedia-0446661012
Profimedia 

Ne zaboravite miješati
Jako je važno da ne zaboravite promiješati tjesteninu u prvih nekoliko minuta kuhanja. Ako preskočite ovaj korak, vaša će tjestenina vjerojatno postati žrtva škroba, koji djeluje poput ljepila.

Izbjegavajte korištenje maslinovog ulja tijekom kuhanja
Možda bi ovaj savjet nekima mogao biti malo zbunjujući jer smo često mogli naići na upute kako upravo maslinovo ulje sprječava lijepljenje tjestenine.
Međutim, maslinovo ulje će tjesteninu učiniti masnijima, što će otežati prodiranje ukusnih umaka u tijesto i rezultat je jelo bez okusa. Radije umjesto korištenja maslinovog ulja koristite veći lonac, više vode, ne zaboravite promiješati te smanjite toplinu.

Dobro posolite vodu
Kad kuhate tjesteninu, nemojte štedjeti na soli. Dodajte veliku količinu soli u lonac vode nakon što proključa. Voda bi trebala biti slana poput oceana, ali ne brinite o količini soli, većina će otići u odvod nakon što završite s kuhanjem. Velika količina soli daje špagetima prekrasan okus jer upija tekućinu.

profimedia-0404162063
Profimedia 

Sačuvajte malo vode od kuhanja
Ne izlijevajte svu tu dragocjenu škrobnu vodu u odvod. Kakva šteta! Postoji mnogo sjajnih načina da iskoristite ostatke vode od kuhanja tjestenine, između ostalog, škrob u vodi pomoći će umaku da se bolje veže za tjesteninu.

Nemojte ispirati tjesteninu
Ispiranje tjestenine je velika greška! U suštini ispirete preostali škrob na površini tjestenine, zbog čega će se umak teže vezati za tjesteninu.

Nemojte da vam se tjestenina ohladi
Nakon što procijedite tjesteninu, nemojte je ostavljati sa strane. Kako se tjestenina hladi, škrob na površini tjestenine kristalizira stvarajući barijeru. Nakon što je dodate u umak, on se neće upiti kako bi trebao.

Umak za tjesteninu radite u - tavi
Naime, tako će se kuhati ravnomjernije nego u loncu, što omogućuje da se umak brzo zgusne.

Dodajte šećer
Dodavanje malo šećera vašem umaku za tjesteninu ublažit će kiselost i smanjiti gorčinu.

profimedia-0446659004
Profimedia 

Tjesteninu dovršite u umaku
Procijedite tjesteninu četiri minute prije vremena kuhanja navedenog na pakiranju. Potom tjesteninu prebacite u tavu s umakom i nastavite kuhati dok tjestenina ne postane al dente.