U novom nastavku naše redovne rubrike Iz Dikine kuhinje nastavljamo pratiti recepte i priče iz bogate povijesti dalmatinske kuhinje, zapisane u istoimenoj knjizi Dike Marjanović-Radice. Ova autorica i vrsna poznavateljica te tradicionalne kuhinje posvetila je dio kuharice sezonskim jestvenicima pa se tako i u ovom nastavku bavimo jesenskim jestvenikom kao i jelima koja se jedu u ovom godišnjem dobu.

Danas je na redu leća, odnosno sočivo, iz porodice mahunarki, koja je izuzetno zdrava a pravilno pripremljena i jako ukusna.
O leći u kuharici stoje posebne upute kako je pripremiti. Tako Dika Marjanović-Radica prvenstveno savjetuje da se leća kuha u obilatoj vodi koju, ako slučajno ishlapi prilikom kuhanja, obavezno treba nadoliti i to toplu a nikako hladnu. Ako želimo da nam se leća brže skuha, onda se u vodu doda malo sode bikarbone a zanimljivo, napominje se i da se leća soli tek kad je skuhana. Naime, kad bi je se solilo tijekom kuhanja, leća bi teže omekšala, piše u kuharici. Stari recepti čak savjetuju kuhanje leće u kišnici koja ne sadrži “rudnih sastavina” a time se, kako piše u Dikinoj kuharici, “štedi na vatri i na vremenu”. Također se savjetuje da se leća jede s opnom jer je tako zdravija.

profimedia-0243897817
Profimedia 

Mi danas donosimo recept za juhu od leće, po uzoru na onaj iz “Dalmatinske kuhinje” a koja je dio jesenskog jestvenika koji Dika Marjanović-Radica predlaže u kuharici. Prijedlog jestvenika i recept pogledajte u nastavku.

RUČAK:
Juha od leće
Patke sa selenom, pire od krumpira
Dioklecijanova pogača

VEČERA:
Domaći uzlići sa šunkom
Grožđe, cate

Juha od leće
Sastojci:
30 dkg leće
4 dkg masti
3 žlice ulja
1 luk
2 dkg brana
sol i papar
žlica octa
1.5 l vode

Priprema:
Oprati i skuhati leću. Napraviti zapršku od masti, ulja i brašna s lukom, na to dodati leću, začiniti sa soli i paprom te preliti s 1.5 l vode. Pustiti da kuha dok leća sasvim ne omekša te pred kraj dodati i jednu žlicu vinskog octa. Poslužiti sa prepečenim kruhom te, po želji, s narezanom kobasicom.