Maslac je ukusan, koristan i, suprotno dugogodišnjem vjerovanju, ne toliko štetan za zdravlje. Istina, još uvijek podiže LDL (ili loš) kolesterol ali umjerena konzumacija ne bi trebala biti štetna. Ipak, važno je biti svjestan da postoje i alternative maslacu, bilo zato jer svejedno želite smanjiti njegov unos ili jer ga jednostavno - ne volite. U nastavku vam donosimo pet opcija koje su vrlo slične teksturama i okusom, a također pružaju neke jedinstvene prednosti za vaše cjelokupno zdravlje.

profimedia-0583840568.jpg
Profimedia 

Ghee

Poznat kao "pročišćeni maslac", ovo je vjerojatno najbliže što možete dobiti ako želite da vaše jelo ima onaj čisti okus maslaca. Pročišćeni maslac nastaje otapanjem maslaca i dopuštanjem da se komponente maslaca odvoje po gustoći. Čvrsti mliječni dijelovi tonu na dno, dok masnoća ostaje na vrhu. Maslac se zatim izlije i postaje pročišćeni maslac. Ovo je posebno izvrsna alternativa osobama koje ne podnose laktozu jer pročišćeni maslac sadrži zanemarive količine laktoze. Ghee se malo razlikuje od postupka bistrenog maslaca po tome što dopušta da se maslac kuha nakon odvajanja, dajući maslacu orašastiji okus i slađu aromu. Ghee u osnovi može zamijeniti maslac bez puno razmišljanja jer uopće nećete morati prilagođavati recepte, koriste se u jednakom omjeru, a okus je vrlo sličan onom običnog maslaca.

profimedia-0341134149.jpg
Profimedia 

Maslinovo ulje

Naravno, ovo je očita zamjena - maslinovo ulje može zauzeti mjesto maslaca u receptima za kuhanje ili pečenje, pa čak i kao namaz. Maslinovo ulje pruža sve mogućnosti koje maslac daje receptima, ali pruža mnogo više nutritivne koristi – jedna žlica maslinovog ulja ima isti broj kalorija kao ulje i maslac repice – i pruža bogat okus koji pristaje gotovo svakom jelu. Maslinovo ulje sadrži zdravi broj zasićenih masti i antioksidansa, dok je u potpunosti lišeno trans masti a njegova konzumacija može dovesti do smanjenja rizika od srčanih bolesti. Kad ga koristite, računajte da je omjer 3/4 šalice maslinovog ulja = 1 šalica maslaca.
Ipak, valja napomenuti da, budući da je tekućina, ne biste trebali zamijeniti maslac za maslinovo ulje ako pečete jelo koje zahtijeva da mast ostane čvrsta.

profimedia-0435528826.jpg
Profimedia 

Kokosovo ulje/maslac

Maslac možete zamijeniti kokosovim uljem bez prilagođavanja recepta, no važno je uzeti u obzir da će kokosovo ulje imati primjetan utjecaj na okus vašeg jela ako koristite nerafinirano kokosovo ulje. Rafinirano kokosovo ulje ima mnogo blaži okus i treba ga koristiti pri kuhanju ili pečenju, a želite prigušeni do jedva primjetan okus. Kokosovo ulje opskrbljuje vas velikom količinom zdravih zasićenih masti, a također služi i kao izvor željeza, što pomaže transportu kisika u vašem tijelu. Međutim, kokosovo ulje treba koristiti štedljivo, jer još uvijek ima visok udio masti i visok broj kalorija. Što se tiče omjera, koristi se u jednakom omjeru kao maslac - 1 žlica kokosovog ulja = 1 žlica kokosovog ulja.

profimedia-0474496089.jpg
Profimedia 

Maslac od orašastih plodova

Unatoč tome što je u nazivu "maslac", maslac od orašastih plodova zapravo se proizvodi mljevenjem orašastih plodova u pastu, koja služi kao zamjena za obični maslac prilikom kuhanja. Koji maslac od orašastih plodova koristite ovisi o konkretnom jelu koje pripremate - maslac od lješnjaka dobar je za zgušnjavanje gulaša dok se maslac od pistacija može koristiti za pečenje kolačića - stoga je dobro upoznati se s različitim okusima i teksturama raznih orašastih plodova i pronaći koji će odgovarati zamjeni koja vam je potrebna. 
Zdravstvene prednosti ovih maslaca neznatno se razlikuju, ovisno o orašastim plodovima koje koristite. Općenito, orašasti plodovi pružaju mnogo zdravih masti i izvrstan su izvor proteina. Omjer korištenja ovih maslaca također je jednak korištenju običnog maslaca - 1:1.

profimedia-0494181150.jpg
Profimedia 

Avokado

Ovo možda niste očekivali ali, kad se pasira, avokado može zamijeniti maslac pri pečenju - jednostavno uzmite bilo koji recept koji koristite i zamijenite potrebni maslac istom količinom pasiranog avokada!
Avokado osigurava polinezasićene i mononezasićene masti - također poznate kao "zdrave masti" - što ga čini odličnom zamjenom za hranu s visokim udjelom zasićenih masti. Oni također služe kao "pojačivač hranjivih tvari", pomažući tijelu da učinkovito apsorbira vitamine.