Pred nama je Uskrs, s gurmanske strane gledano - vrijeme kad s obitelji i prijateljima uživamo u bogatoj, tradicionalnoj uskršnjoj blagdanskoj trpezi. Među brojnim poslasticama koje možemo naći na blagdanskom stolu su šunka, jaja, janjetina, teletina, hren, mladi luk, salata… te neizostavna pinca, odnosno kako se u Dalmaciji zove - sirnica. I ne, ne zato jer u njoj ima sira nego jer se u prošlosti u nju, umjesto kvasca, stavljalo usireno, odnosno ukiseljeno tijesto. Sirnica se zapravo radi od tri glavna sastojka - jaja, brašna i šećera. Dapače, jaja su bila jako bitan sastojak sirnice jer se u prošlosti, u vrijeme korizme, nisu jela, pa su se stavljala u sirnicu da se nadoknadi. Ovisno o količini jaja, odnosno žumanjaca, sirnica bi bila manje ili više intezivne žute boje. Osim toga, za isticanje boje, u Dalmaciji se stavljao i šafran a jako važna je i aroma ruže, barem što se za Dalmacije tiče.

Smatra se da sirnica potječe iz doba Mletačke republike kad se počelo koristiti dizano tijesto. Inače, u to doba su kolači i ostale slastice bile rezervirane samo za imućnije ili pak za posbene prigode, kao što su blagdani poput Božića i Uskrsa.
U “Dalmatinskoj kuhinji” Dika Marjanović-Radice nalazimo recept za tradicionalnu sirnicu a u nastavku isprobajte recept po uzoru na taj. Prijatno!

Sastojci:
1 kg brašna
5 dkg kvasca
25 dkg šećera
16 dkg maslaca (može i domaća mast)
10 manjih jaja
2.5 dcl mlijeka
ekstrakt ruže
maraskino
rum
konica limuna i naranče
krupni šećer za posipanje

Priprema:
Trik za sirnicu je pustiti tijesto da se dobro digne, siri- dakle, prvo prosijemo brašno, u sredini u udubini stavimo kvasac prethodno rastopljen u mlijeku s malo soli, malo brašna i malo šećera. Umijesi se mala pogača koja se prekrije krpom i pusti da se digne, idealno preko noći.
Ujutro pomiješamo maslac sa šećerom, dodamo jedan po jedan žumanjak te ostale sastojke - sol, ekstrakt od ruže (par kapi), žlicu ruma, žlicu maraskina, mlijeko i naribanu koricu jednog limuna i jedne naranče. Sve dobro izmiješamo i onda dodamo snijeg od 5 bjelanjaka i sve ubacimo u brašno i kvasac. Umijesimo tijesto i opet ga pustimo da raste nekoliko sati. Dobiveno tijesto razdijelimo na manje pogačice koje poredamo na papiru za pečenje i ostavimo još nekoliko sati pokrivene toplom krpom.
Kad su se pogačice dignule, svaku zarežemo s par rezova nožem, lagano, premažemo ih s malo žumanjca te pospemo s krupnim šećerom i stvaimo ih peći dok ne dobiju zlatnu boju.