Počela je sezona kapara, višegodišnje grmolike biljke čiji se neotvoreni cvjetni pupoljci beru pred ljeto i koriste kao začin i prilog uz razna jela i salate. Kapare možemo naći po Mediteranu, posebno u Italiji, Turskoj, Španjolskoj i Hrvatskoj gdje rastu kao samonikli grm, uglavnom po zidinama i ruševnim kućama i između stijena uz more. Beru se za suhih dana, najbolje rano ujutro ili predvečer a beru se potpuno zatvoreni pupoljci i to najbolje oni što sitniji, tvrđi i okrugliji pupovi.
Valja napomenuti da se ne jedu sirovi - prvo ih treba osušiti i potopiti u morsku vodu, slanu otopinu, ocat ili ulje a tako se i čuvaju: u salamuri, octu i suhoj soli. Prije jela i kuhanja dobro ih je malo isprati pod vodom a pri kuhanju ih se dodaje pred sam kraj jer tako daju poseban okus jelu.
Kapare su prava poslastica, snažnog, upečatljivog okusa a odlično se slažu i s tjesteninom i ribom i mesom.
Zastupljene su i u “Dalmatinskoj kuhinji” Dike Marjanović-Radice gdje možemo naći brojne recepte za umake od kapara, pa tako imamo dalmatinski umak od kapara, umak od kapara za perad, pa sa slanim srdelama kao i poseban umak od kapara za ribu. Mi u nastavku donosimo recept za bazični umak od kapara, po uzoru na onaj iz “Dalmatinske kuhinje”.
Sastojci:
3 dkg kapara
3 žlice ulja
1 žlica brašna
temeljac
malo limunove korice
Priprema:
Zapržiti ulje i brašno te zaliti s temeljcem (može i običnom vodom). U to ubaciti nasjeckane kapare i limunove koriste te pustiti da dobro prokuha. Ovaj umak ide i uz ribu i uz meso ili pak pečeno povrće.