U potrazi za slasnim jelom na žlicu, ovaj put put nas je naveo u susjednu Sloveniju, u Lendavu, na Bogračfest - festival natjecateljskog karaktera na kojem se živopisne ekipe iz lendavskog kraja, ali i njihovi dragi gosti, nadmeću tko će pripremiti bolji bograč. Bograč je jelo koje svoje korijene vuče iz mađarske kuhinje, a njime se posebno ponose u Prekmurju. I baš zato, u Lendavi krajem kolovoza tradicionalno organizirjau festivalu bograču u čast.

Ove godine sudjelovale su 63 ekipe, koje su svoje kuharske stanice rasprostrle duž nekoliko ulica u starom centru Lendave. Onaj tko ih je htio sve obići, moram je prohodati najmanje 700 metara koliko je bio dugačak niz kuhara bograča. Prema odluci stručnog žirija, koji je i ove godine predvodila prva dama bograča Zdenka Tompa, pobijedili su članovi ekipe Filc, dok su drugo mjesto zauzeli natjecatelji iz tvrtke Eko park d.o.o Lendava, a treći su bili majstori bograča iz Termi Lendava. Također, dodijeljeno je i 12 zlatnih priznanja.

IMG_9988.jpg
Domagoj Biondić/Dobixphotography 

“Koja je naša tajna? Tajna je u dobroj ekipi, dobroj atmosferi i – kuhanju. Radujemo se prvom mjestu, puno puta bili smo drugi ili treći, pa i četvrti”, rekla je Mojca Dolinar, članica pobjedničkog tima.

"Kad ih krenemo sve prvi put obilaziti, već eliminiramo dio natjecatelja jer njihov bograč nije dobre gustoće ili boje. No svejedno ih sve probamo, a neke bograče između kojih se ne možemo odlučiti, probamo i više puta", otkrili su nam članovi žirija koje smo zaustavili i prekinuli u njihovoj važnoj i časnoj dužnosti.

IMG_20220827_160844_resized_20220830_042127996.jpg
emina basara Članovi stručnog žirija bili su strogi, ali pravedni u izboru najboljeg bograča

U natjecanju u kuhanju bograča sudjelovao je i aktualni pobjednik slovenskog 'MasterChefa' Luka Novak, a omiljeni gusto i slasno jelo iz kotlića kuhao je prvi put.

“Svi pričaju o neki tajnim sastjocima. Morao sam ih dobro proučiti, jer sam znao da mi nitko ovdje neće otkriti svoju tajnu”, rekao je Luka koji je u svoje jelo dodao I neke svoje trikove koje nije želio otkriti.

A što je zapravo bograč? Od čega se sastoji? Kako se priprema? Krenimo redo... Bograč se sastoji od minimalno tri vrste mesa - divljači (obično su to srnetina, veprovina ili meso jelena), svinjetine i govedine. U jelo ide ista količina luka i mesa, a vino se u bograč dodaje na samome kraju - i kuha se tek toliko koliko je potrebno da alkohol ispari. Tradicionalno, bograč se kuha na otvorenoj vatri, u kotliću, no pravi majstori kažu da mogu jednako dobar bograč skuhati i u kuhinji, u bilo kojem loncu. Prema pravilima, u bograč se ne bi trebala dodati niti kap vode. Osim mesa, luka i vina, u bograč ide i krumpir, slatka i ljuta paprika, sol, papar, češnjak, lovorov list, svinjska mast...

Donosimo recept za bograč (s količinama za 10 osoba) koji su nam dali naši ljubazni domaćini.

IMG_20220827_115442_resized_20220830_042127463.jpg
emina basara 

BOGRAČ

700 g junećeg buta ili lopatice
700 g mesa divljači
700 g svinjske lopatice
1,5 do 2 kg luka
50 g češnjaka
100 g svinjske masti
50 g mljevene crvene paprike
500 g svježe paprike (zelene i crvene)
1,5 kg krumpira
4 dl suhog bijelog vina
sol, papar u zrnu
lovorov list
ljuta mađarska paprika ili ljuti feferon

Na masnoći popržite sitno nasjeckani luk, dodajte češnjak da zamiriše, a nakon toga i na veće komade narezano meso divljači, još malo prodinastajte. Kad ispari sok, pospite mljevenu crvenu papriku, malo je popržite. Pirjajte dok divljač ne omekša do pola. Zatim dodajte junetinu narezanu na komadiće, a nakon nekog vremena svinjsku lopaticu i svježu papriku narezanu na sitne kockice. Posolite, dodajte papar u zrnu i list lovora.

Kad je meso već na tri četvrtine pečeno, na meso posložite krumpir narezan na sitne komadiće. Dodajte toliko vode da prekrije krumpir. Posudu poklopite, polako pirjajte i nemojte često miješati jelo jer krumpir mora ostati u komadima. Kuhajte polako u kotliću dok ne omekša. Pred kraj bograč zalijte vinom i kuhajte dok alkohol ne ispari.

Bograč se servira izravno iz kotlića u dubokim zemljanim zdjelama. Posebno je ukusno kada se posluži uz domaće perece (pereci su vrsta mađarske mješavine između pereca i žemlje od jednostavnog dizanog tijesta).

IMG_20220827_160336_resized_20220830_042126677.jpg
emina basara Važan segment natjecanja je i uređenje štanda

Na ulicama Lendave pripreme za kuhanju počele su ujutro u 9 sati (važan segment natjecanja je i ukrašavanje štanda, oko čega su se neki posebno potrudili), a već rano poslijepodne počeo se širiti zamamni miris prženog luka, mesa, začina... Oni najgladniji koji nisu mogli dočekati da se bograč skuha mogli su glad (barem privremeno) utažiti slasnim langošima s raznim dodacima, ali i tradicionalnim slasticama poput kurtoša. Također, jedno od popularnijih mjesta za okrijepu bila je slastičarnica Torteraj koja mami neodoljivim tortama tradicionalne i moderne recepture (od najbolje Esterhazy torte koju smo ikad probali do moderne raw veganske torte). No vjerujte, brzo ponovno ogladnite čim osjetite miris bograča iz svih smjerova. Mi smo bograč kušali u gostionici Kančal, tradicionalnom mjestu s tradicionalnom hranom. I bio je baš kakav treba biti – dovoljno gust, pun mesa, ni preljut, ni preblag.

IMG_9807.jpg
Domagoj Biondić/Dobixphotography Slasnim langošima utažili smo glad dok smo čekali da se skuha bograč

IMG_9798.jpg
Domagoj Biondić/Dobixphotography Zlasladili smo se tradicionalnom slasticom kurtoš (mađ. kürtőskalács)

Bogračfest se održava u sklopu Festivala Vinarium koji traje do 3. rujna, a završava 43. Lendavskom berbom. Jer lendavski kraj bogat je vinogradima, u kojima se uzgajaju pretežno bijele sorte - graševina (laški rizling), rajnski rizling, sivi pinot, traminac..., a od crvenih sorti crni pinot. Uz nekoliko zvučnih vinarskih imena ovog kraja, ima i dosta mladih, odnosno manje poznatih vinara koji prave vina za svaku pohvalu, a neki od njih su Kulčar, Zoknjak i drugi.

IMG_9706.jpg
Domagoj Biondić/Dobixphotography Kušanje lendavskih vina na vidikovcu Vinarium

Njihova vina kušali smo na vidikovcu Vinarium s kojeg puca pogled na Sloveniju (naravno!), ali i na Hrvatsku, Mađarsku te Austriju i jedna je od glavnih turističkih atrakcija lendavskog kraja, uz susjedni Zipline Vinarium, Klupu ljubavi, biciklističke staze, raspršeni hotel Vinarium, Terme Lendava, Lendavski stari grad, kazališnu i koncertnu dvoranu koja oduševljava arhitekturom i dizajnom, kapelicu Svetog Trojstva u kojoj se čuva mumija vojskovođe Mihaela Hadika... Uglavnom, kad se dobro najedete bograča i naužijete vrhunskih lokalnih vina, sve te kalorije treba negdje i potrošiti, a sudeći prema navedenoj poduljoj listi lokalnih atrakcija uistinu imate odličan izbor.

IMG_9644.jpg
Domagoj Biondić/Dobixphotography Vidikovac Vinarium s kojeg puca pogled ne smao na Sloveniju, već i na Hrvatsku, Mađarsku i Austriju