Petkom - riba. Vođeni tom idejom, odlučili smo se za salpu, ribu za koju Dika Marjanović-Radica u svojoj “Dalmatinskoj kuhinji” opisuje kao “vrlo dobru ribu koja se lovi čitave godine a koja je najukusnija pečena na žar ili na gradele”. Zovu je jednom od njavećih “vegetarijanaca“ Jadrana jer voli vrste morskih algi a upravo alge su se pokazale kao potencijalni problem kod salpe. Naime, primjerice u Britaniji su poznati rijetki slučajevi da salpa pojede algu koja se pokaže - halucinogena što, naravno, ima efekta i na meso salpe pa se znalo dogoditi da nakon konzumacije salpe imate halucinacije. Srećom ne u našim krajevima jer takvih algi nema, no, bez obizra na to, mišljenja o salpi su podijeljena - često njezin okus ili volimo ili izbjegavamo.

profimedia-0106616340.jpg
Profimedia 

Za salpu se nerijetko misli da je to riba slabije kvalitete, žilavog i bezukusnog mesa, koja ne može dugo držati svježinu. Zato se i na ribarnicama daju povoljnije od ostale ribe a u restoranskoj ponudi je gotovo i nema. No ima iznimaka, postoje mjesta u Dalmaciji posebice južnojadranskih otoka u kojima je salpa cijenjena i tražena vrsta, gdje će stanovnici radije odabrati zalogaj salpe nego najkvalitetnije oborite ribe.
Kako smo spomenuli, u “Dalmatinskoj kuhinji” je se ističe kao jako ukusnu kad je se ispeče, a upravo recept za pečenu salpu, po uzoru na onaj iz kuharice Dike Marjanović-Radice i donosimo u nastavku.

Sastojci:
3 salpe
Limunov sok
Maslinovo ulje
Sol i papar

profimedia-0468496466.jpg
Profimedia 

Priprema:
Ribu se prvo dobro opere i očisti, a ako su salpe veće, zareže ih se na par mjesta poprijeko od glave do repa. Prije nego ih se peče, mažae ih se limunovim sokom i peče ih se ili na gradelama ili na grill tavi; za vrijeme pečenja ih se maže smjesom od ulja, soli i papra. Nakon što se dobro ispeku, salpe je dobro vruće zaliti maslinovim uljem te poslužiti uz salatu i kriške limuna.