Sigurno ste puno puta u životu čuli izreku da ljepota dolazi iznutra. Namirnice koje unosimo mogu pomoći našoj koži da izgleda svježije, zdravije, ljepše. Danas ćemo zato pisati o vitaminima koji su dobri za našu kožu te u kojim ih namirnicama možemo pornaći.
Riječ je o vitaminima A, C, E, K i B kompleks a, srećom, neki od najboljih prirodnih izvora tih vitamina su voće i povrće. Zajedno s vitaminima i fitonutrijentima za koje znamo da prirodno postoje u voću i povrću, mnoge druge korisne hranjive tvari tek treba otkriti. Zbog toga loša prehrana, a zatim uzimanje vitamina u tabletama nije jednako uspješno. U nastavku provjerite u kojim namirnicama možemo pronaći određene vitamine te zašto su oni dobri za našu kožu.
Vitamin A
Poznatiji kao betakaroten, djeluje kao jak antioksidans i odličan je za pripremu kože prije izlaganja suncu. Retinoidi su derivat vitamina A i mogu proizvesti nevjerojatne rezultate za kožu, uključujući smanjenje bora i liječenje akni. Vitamin A je dobar i za naše oči a iako treba paziti da ga ne uzimamo previše, unos dovoljne količine iz prehrane bogate šarenim voćem i povrćem trebao bi pomoći tijelu da dobije ono što mu je potrebno. Najbolji prirodni izvor su riblje ulje, jetra, mrkva, jaja, tamnozeleno i žuto povrće i voće, primjerice batat, kelj, raštika, špinat, repa, gorušica, cikla, zelena salata, papaja, poriluk, grejp, zeleni grašak, šparoge i brokula.
Vitamin C
Vitamin C je snažan antioksidans a razne studije pokazuju da hrana s visokim udjelom vitamina C može pomoći u zaštiti kože od štetnih UV zraka koje prolaze kroz zaštitu od sunca braneći kožu od oštećenja slobodnih radikala. Vitamin C također je neophodan za izgradnju kolagena – zapravo, naša tijela to ne mogu učiniti bez vitamina C.
Kako starimo, naše tijelo gubi sposobnost proizvodnje kolagena istom brzinom kao kad smo bili mladi. Dodavanje tog dodatnog vitamina C može pomoći u smanjenju opuštene kože, finih linija i bora.
Vitamin C nalazimo u izobilju u papaji, naranči, limunu, limeti, grejpu, paprikama, ananasu, jagodama, agrumima, brokuli i lisnatom povrću kao, primjerice, kelju, zatim u peršinu, cvjetači, špinatu, komoraču, grašku, mrkvi, kiviju…
Vitamin E
Vitamin E se često naziva i vitaminom ljepote i mladosti zbog blagotvornog utjecaja na kožu. Mnogi losioni i drugi proizvodi za njegu kože uključuju antioksidans, vitamin E topiv u mastima (tokoferol i tokotrienol) jer štiti od slobodnih radikala i pomaže popraviti štetu koju nanose koži. Također se sinergistički udružuje s vitaminom C, zbog čega se često nalaze zajedno za maksimalnu korist. Naše tijelo ne može proizvesti vitamin E, pa je važno unositi ga dovoljno prehranom. Srećom, vrlo je rasprostranjen u hrani - orašasti plodovi i sjemenke sadrže najveće količine, ali isto tako ga imaju i šparoge, avokado, blitva, cikla i repa, biljna ulja (posebno suncokretovo), jaja, špinat, brokula, kivi, krastavci, poriluk…
Vitamin K
Iako je najpoznatiji po svojoj ulozi u pravilnom zgrušavanju krvi i zacjeljivanju rana, vitamin K dobar je i za našu kožu; pomaže kod tretiranja strija, ožiljaka i smanjivanja proširenih vena. Uzimanje dovoljno vitamina K2 može pomoći u elastičnosti kože, što može pomoći u sprječavanju bora i bora. K2 je dostupan u velikim količinama u maslacu, mesu i žumanjcima. Vitamin K nalazimo i u kelju, raštiki, kupusu, špinatu kao i općenito u lisnatom povrću, zatim u mekim sirevima, u kiviju, avokadu, piletini, mahunama…
Vitamini skupine B
I vitamini B skupine vrlo su važni za oporavak kože. Postoji osam vitamina B skupine – B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin ili niacinamid), B5 (pantotenska kiselina), B6 (piridoksin), B7 (biotin), B9 (folna kiselina) i B12 (kobalamin). Zajedno se zajednički nazivaju "B kompleks”. Poznato je da vitamini B skupine blagotvorno djeluju na kosu, kožu i nokte. Nedostaci mogu dovesti do suhih, lomljivih noktiju te problema s kosom i kožom. Primjerice, Vitamin B3 ili niacin se često koristi u kozmetičkim proizvodima.
Ove vitamine nalazimo u cjelovitim žitaricama, zelenom povrću, orašastim plodovima i sjemenkama, jajima, jetrici, sardinama, piletini, mliječnim proizvodima, gljivama, kelju, bananama, govedini, špinatu…