Iako je nakon smrti kraljice Elizabete Charles automatski postao kralj Velike Britanije, a zatim je i službeno bio proglašen kraljem, još nije okrunjen. Stručnjaci predviđaju i da će se krunidba održati u toku sljedeće godine.

'Okrunit će ga otprilike za godinu dana. Obično je potrebna godina dana za ceremoniju krunidbe jer se smatra da je nedolično održati takvu ceremoniju odmah nakon nečije smrti. Ispred njega je dug period tugovanja', objasnila Kate Williams, profesorica povijesti i autorica knjige o kraljici Elizabeti.

Inače, i sama Elizabeta je svoju krunidbu čekala više od godinu dana. Njen otac George VI. preminuo je 6. veljače 1952., a Elizabeta je bila okrunjena tek 2. lipnja iduće godine.

Kralj Charles III. nakon majčine smrti postao je novi britanski monarh
Profimedia 

Charles, koji je naslijedio majčin položaj, ali i njene brojne posjede, međutim jednu stvar koja pripada u njegovo nasljedstvo svakako ne bi želio nositi.

Radi se o kruni koja je načinjena za kraljicu majku, odnosno kraljicu Elizabetu I., majku pokojne kraljice Elizabete, a kojom je okrunjena za vrijeme krunidbe svog supruga, kralja Georgea VI. 1937. godine.

Ono što je 'problematično' s tom krunom je dragulj u kruni za koji se vjeruje da je uklet. Naime, radi se o dijamantu imena Koh-i-Noor, jednom od najvećih obrađenih dragulja na svijetu, no za njega je vezana legenda da nosi smrtno prokletstvo.

Dijamant, inače težak nešto više od 21 grama, dio je krunskih dragulja Ujedinjenog Kraljevstva, a prema legendi je došao iz rudnika Kollur u Indiji i prvobitno je bio smješten u hram posvećen jednoj hinduističkoj božici. Prvi zapis o njemu datira iz 1740-ih kad je bio jedan od brojnih dijamanata u tronu jedne indijske dinastije, a navodno je prošao dobar dio zapadne Azije sve dok nije došlo do britanskog pripajanja indijske provincije Punjab kad je završio u rukama kraljice Victorije.

Kruna kraljice Elizabete I.
Profimedia 

Budući da ga posjedovali brojni muškarci koji ga nikad nisu dugo zadržali, a životi vladara koji su ga posjedovali bili su ispunjeni nasiljem, ubojstvima, mučenjem i izdajom, u britanskoj kraljevskoj obitelji počelo se vjerovati da donosi nesreću svakom muškarcu koji ga nosi. Otkako je stigao u Veliku Britaniju, nikad ga nije nosio niti jedan muškarac već isključivo žene, iz straha od prokletstva.

Nakon smrti kraljice Victorije, koja ga je nosila u brošu, ugrađen je u krunu kraljice Alexandre, supruge Edwarda VIII., a zatim je bio prebačen u krunu kraljice Mary i na kraju u krunu kraljice Elizabete I., poznate po tituli kraljice majke.

Jasno je da ga ni Charles, koji će biti okrunjen Britanskom Kraljevskom državnom krunom koja je bila izložena na lijesu kraljice Elizabete, vjerojatno ne bi ni pristao nositi, no kruna nije ni namijenjena njemu već njegovoj kraljici supruzi, Camilli Parker Bowles. Tako je još ranije odlučeno, uz kraljičin blagoslov, kad su se, još za njenog života počeli praviti planovi za Charlesovu krunidbu.

Camilla Parker Bowles bit će okrunjena krunom kraljice majke
Profimedia 

Podsjećamo, kraljica je u veljači ove godine u iznenadnom priopćenju za javnost otkrila da želi da Camilla ima titulu kraljice kad Charles dođe na prijestolje.

'Kada moj sin Charles postane kralj, znam da ćete njemu i njegovoj supruzi Camilli pružiti istu podršku koju ste dali meni; i moja je iskrena želja da, kada to vrijeme dođe, Camilla bude poznata kao kraljica supruga jer nastavlja svoju odanu službu', istaknula je kraljica Elizabeta tom prilikom i svima jasno dala do znanja da Camilla, koju u početku nije prihvaćala kao snahu, ima njenu punu podršku.

Više fotografija Camille Parker Bowles i kralja Charlesa pogledajte u galeriji: 

Profimedia Princ Charles i Camilla Parker Bowles u braku su 17 godina