Veljača je, tradicionalno, ono razdoblje u godini kada većina na sebe 'navuče' šarene kostime te barem nakratko postanu - netko drugi. Veselom se razdoblju fašnika jednako vesele svi, i djeca i njihovi roditelji, bake i djedovi, a mnogi će se složiti - fašnik može započeti tek onda kada se ispeku krafne.

Suzy Josipović: 'Pečenje krafni kod nas je ritual'
Profimedia 

'Krafne su stara, tradicionalna slastica, koja se godinama povezuje upravo s maškarama', rekla nam je Snježana Frklić iz samoborske slastičarnice 'U prolazu'. Upravo je ovaj grad jedan od onih u kojima se godinama održava tradicionalni fašnik, zbog čega u ovoj slastičarnici u tom razdoblju ispeku, kažu nam, na tisuće krafni. 

Najbolji dio krafni zapravo je tijesto, kada zamiriši, kada se osjete oni začini, to je miris djetinjstva srce mi je puno

  Najtraženije su, dodaju, one 'klasične' - s pekmezom i posute šećerom u prahu, a rasprodaju - baš sve. Klasična je varijanta najdraža i omiljenog domaćoj slastičarki Petri Jelenić koja, kaže, i ne prati trendove u pripremi ove slastice, već ostaje vjerna provjerenom receptu. 'Ma najbolje su mi one 'obične' krafne, punjene pekmezom od marelica, jedino što ih ja radim na prirodnom kvascu. Najbolji dio krafni zapravo je tijesto, kada zamiriši, kada se osjete oni začini, to je miris djetinjstva i srce mi je puno', zaključuje Petra.

A obične krafne najdraže su i zagrebačkoj poduzetnici, bivšoj manekenki i autorici najprodavanije kuharice u regiji 'Mama zna', Suzy Josipović Redžepagić. Ona u njima, naime, za maškare uživa još od djetinjstva. 'Za svake maškare jedu se krafne. No, cijeli taj fašnički tjedan, pa i kroz cijelu veljaču rade se i fritule, vrpce, kroštule... Ispečem otprilike 50 krafni, ovisno o tome koristim li veći ili manji kalup, iako osobno preferiram manje krafne. 

Za dobre krafne važno je da prostorija u kojoj se rade bude topla i zatvorena te da se ne otvara dok krafne nisu gotove, jer se moraju u potpunosti 'dignuti'. Tada su mekše i ukusnije', rekla nam je Suzy i dodala kako najviše vole raditi one po receptu svoje mame, tzv. šuplje ili austrijske krafne, koje onda klinci pune s čim žele na tanjuru. Njezine kćeri Sarah, Tara i Hannan, otkriva, nekad joj u tome pomažu, nekad ne, ali se zato svake godine kostimiraju.

Jučer je, pak, Suzy krafne pekla u društvu sestre i nećakinje. Dodala je i kako joj krafne nikada nisu zagorjele, a otkrila je i zašto. 'Kada vidite da gore, smanjite vatru. Nikada mi nisu zagorjele jer ih u tavi pečem po nekoliko komada. Ima posla, ali se isplati!', zaključuje Suzy koja kaže - nema maškara bez krafni. Nije ni čudo da nikada nije imala nezgodu u kuhinji, kada odmalena gleda kako se peče ova slastica, čija je izrada u njezinoj obitelji, kako sama kaže, pravi ritual. 'Sjećam se kada ih je mama pekla, nisu se smjeli otvarati prozori ili balkon da se slučajno ne bi promijenila temperatura zraka u stanu, jer onda se ne bi dignule...', otkrila je Suzy, koja je na društvenim mrežama podijelila i recept svoje mame. Daleko najbolji provjereni recept za krafne! One se napuhnu, a iznutra su šuplje – preukusne i prefine! Idealne za punjenje. Nisu ni masne, ni debele', garantira ova zaljubljenica u kulinarstvo.

SAVRŠENE KRAFNE

Potrebno: 6 žumanjaka 4 dag šećera korica 1 limuna malo soli 2 žlice ruma 4 dl mlakog mlijeka 7 dag ulja 3 dag uzdignute germe (3/4 kockice germe) 85 dag glatkog brašna Postupak: Izradite germu. U zdjeli izmiksajte žumanjke i šećer pa miksajući dodajte naribanu koricu limuna, malo soli i dvije žlice ruma. Zatim dodajte mlako mlijeko, ulje i uzdignutu germu i dobro izmiksajte. Na kraju postepeno dodajte brašno i izradite glatko tijesto. Stavite ga na toplo da se diže. Nakon što se tijesto diglo, prebacite ga na pobrašnjenu dasku, razvucite ga na debljinu prsta i s kalupićem ili čašom prvo namočenom u rum, režite krafnice koje stavljajte na stolnjak posut brašnom te pokrite s krpom. Kada krafne poprime dvostruk volumen, pecite ih u srednje zagrijanom ulju. Prilikom pečenja, jednu stranu pecite oko pola minute poklopljenu, a drugu stranu do pola minute otklopljenu. Vadite ih mrežicom za krafne i odložite na papirnatu salvetu da upiju višak masnoće. Pospite štaub šećerom ili punite pekmezom (malo ga ugrijte i razrijedite i punite špricom) ili umakom od vanilije ili Nutellom, prema zelji.