Jasno nam je da možemo pobijediti samo ako budemo odgovorni te ako slušamo savjete epidemiologa i stručnjaka. No trenutačno je najvažnije da svatko od nas pazi na svoj imunosni sustav jer što je on snažniji, to je i otporniji pa će se lakše obraniti od virusa koji se nemilosrdno i brzo širi.

Znamo da u izgradnji imunosnog sustava vrlo važnu ulogu ima kvalitetan san pa bismo se trebali pobrinuti da spavamo dovoljno jer je san jedan od najboljih načina kako osnažiti imunitet te se obraniti od virusa i bolesti. Možemo slobodno reći da je san prirodni pojačivač imuniteta.

Kako san pomaže u borbi protiv koronavirusa
promo 

Nemojte nas pogrešno shvatiti, ne govorimo da je spavanje lijek za koronavirus jer, nažalost, trenutačno ne postoji cjepivo protiv te infekcije, a virus je postao jedna od najvećih i glavnih briga u cijelome svijetu.

Australski stručnjak za praćenje mozga i spavanja otkrio je da dobar noćni san može pomoći jačanju imuniteta. Doktor David Burton uoči   Svjetskog dana spavanja, koji se obilježavao 13. ožujka, rekao je da je san važan te da je dobra rutina ključna za borbu protiv bolesti. Burton je naglasio da su spavanje, prehrana i tjelovježba tri stupa zdravlja, a da bismo održali optimalno tjelesno i mentalno zdravlje, potrebna su nam sva tri. I sva tri stupa trebamo redovito nadograđivati.

Kako funkcionira imunosni sustav

Imunosni sustav je naš obrambeni sustav koji organizam štiti od virusa i bolesti te ima tri glavne zadaće: prepoznati viruse ili bakterije koje uzrokuju bolest i ukloniti ih iz našeg tijela, uočavati i neutralizirati štetne tvari koje dolaze izvana i boriti se protiv velikih promjena u tijelu.

Kako san pomaže u borbi protiv koronavirusa
promo 

Imunosni sustav aktivira se kada prepozna štetne i druge strane tvari u našem tijelu. To aktivira odgovor u kojem imunosni sustav razvija antitijela ili stanice posebno razvijene za borbu protiv “napadača”. Jednom kad se proizvedu, on će ih čuvati i ponovno ih koristiti ako se ikada nađe u istom problemu (to je razlog zašto se protiv kozica obično borite samo jednom u životu).

Kako spavanje utječe na imunosni sustav

Spavanje je neophodno da imunosni sustav radi što učinkovitije, a san ima iznimno važnu ulogu u njegovu jačanju. Pruža mu mogućnost da u potpunosti procijeni sve prijetnje, ali i da se bori protiv antigena usmjeravajući svoje stanice, ili igrače u ovoj analogiji, dok uspostavljaju kontranapad. Bez dovoljno sna vaše će tijelo teško provesti najbolji plan igre u borbi protiv bolesti.

Što je važno za dobar san

Razvijte rutinu spavanja koja isključuje korištenje zaslona (laptopa, mobitela, tableta) minimalno 30 minuta prije spavanja.  Provjetrite prostor u kojem spavate i osigurajte ugodnu temperaturu. Potrudite se da u prostoriji nema mnogo svjetla. Isključite mobitel i sve ostale, pa i minimalne zvučne smetnje. Pokušajte spavati između 7 i 9 sati.

Kako san pomaže u borbi protiv koronavirusa
promo 

U svoju ste rutinu uvrstili sve navedeno, a svejedno ne spavate dobro? Možda biste trebali razmisliti i o higijeni svoje spavaće sobe. Ako se držimo preporuke i u krevetu provedemo između 7 i 9 sati svake noći, jasno vam je zašto bi vaša spavaća soba trebala biti jedna od najčišćih prostorija u stambenom prostoru u kojoj biste trebali održavati higijenu posebice zbog prašine i alergena.

Pregledajte svoj madrac i provjerite pokazuje li znakove istrošenosti ili je možda već deformiran. Udubljenja, ispupčenja, neravna površina, rupe i mrlje, sve su to znakovi koji pokazuju da vam madrac više ne može pružiti pravilnu potporu i udobnost. Madrac i jastuci trebaju biti udobni. Potražite laganu, udobnu posteljinu, a ako ste skloni noćnom znojenju, razmislite o proizvodima koji upijaju vlagu. Važno je paziti na higijenu prostora, posebice imamo li na umu brojke koje kažu da smo na madracu starom pet godina spavali gotovo 15 tisuća sati. Da takav madrac ima više grinja nego populacija Los Angeles te da sadrži više od 5,2 kg kože (ako su na madracu spavale dvije osobe).

Ne zaboravite redovito čistiti podove. Razbacana odjeća, radni spisi po podu i knjige na stolcu ne čine baš prostor u kojem biste poželjeli boraviti. Neurednost može biti izvor stresa pa se preporučuje da spavaća soba bude uredna. Ako ste se pri uređenju vodili minimalizmom, onda se tako odnosite svaki dan i prema stvarima. Objesite odjeću i pospremite je prije spavanja kako biste bili mirni i ne preopterećeni kad spustite glavu na jastuk.

Budući da su nam zbog zdravstvene situacije u državi smanjene mogućnosti kretanja, idealno je vrijeme da, ako to još nismo, napravimo proljetno čišćenje svoga stambenog prostora. Možemo složiti police, riješiti se nepotrebnih stvari iz ormara, osvježiti posteljinu i slično. Tako ćemo si omogućiti da lakše dišemo unutar svoja četiri zida. Shodno tome možemo napraviti i promjene koje smo možda dulje odgađali. Svemu tome ide na ruku i to što su web shopovi pojedinih brendova dostupni pa možemo lakše ostvariti promjene kojima težimo. Tim više što su mnoge potrebne stvari sada dostupne uz odlične popuste kako kupnja ne bi previše pogodila i osiromašila kućni proračun.

Sadržaj je kreiran u produkciji native studija Adria Medije Zagreb u suradnji sa Studio Moderna d.o.o. i u skladu s vizijom AMZ premium brendova.