Ljubavni jadi, dramski zapleti, teške sudbine, sretni završeci… Sedma umjetnost sve može dočarati, a ponekad i pojačati te doživljaje i emocije plesom. Plesni filmovi desetljećima su među omiljenim žanrovima u kojima je ples jedan od pokretača i središnjih dijelova radnje. Iako je riječ o epskoj ratnoj drami, u nijemom filmu ‘Četiri jahača apokalipse’ iz 1921. neke su od najpoznatijih scena one u kojima Rudolph Valentino pleše tango, a nakon što je prikazan u kinima, tango je zaludio Amerikance i postao jedan od najvećih trendova.

U ovom žanru često se ističe i drama ‘Crvene cipelice’ iz 1948. u kojem je mlada balerina rastrgana između skladatelja kojeg voli i producenta koji od nje želi napraviti veliku zvijezdu, a plesne scene u to su doba pomaknule granice montaže. I u ostalim desetljećima snimani su mnogi hvaljeni plesni filmovi, a danas su među najpoznatijima ‘Billy Elliot’, ‘Ples malog pingvina’, ‘Crni labud’ i ‘The Company’ te tri filma koji nose isti naslov ‘Shall We Dance?’, odnosno ‘Jeste li za ples?’ (prvi s Fredom Astaireom i Ginger Rogers snimljen 1937., drugi je japanski film iz 1996., a u remakeu iz 2004. glume Jennifer Lopez i Richard Gere).

Spremni za ples na filmskom platnu
Profimedia 

‘Prljavi ples’

“Nitko ne stavlja Baby u kut”, jedan je od najpoznatijih filmskih citata koje je u ‘Prljavom plesu’ izrekao Patrick Swayze, zgodni instruktor plesa koji pravu ljubav pronađe u svojoj učenici, a nju je utjelovila Jennifer Grey. U romantičnoj drami ne nedostaje zavodljivih plesnih koraka, a popularnosti filma pridonio je soundtrack u kojem se posebno ističe hit ‘(I’ve Had) The Time of My Life’, koji je osvojio Oscar i Zlatni globus za najbolju originalnu pjesmu te Grammy za najbolji duet (Bill Medley i Jennifer Warnes).

‘Flashdance’

Mlada i ambiciozna djevojka Alex sanja o tome da postane balerina. U međuvremenu danju radi u čeličani, noću kao egzotična plesačica, a u svemu joj pomaže njezin dečko koji joj je ujedno i šef… Početak je to radnje kultnog filma ‘Flashdance’ u kojem je glavnu ulogu odigrala Jennifer Beals. Iako su ocjene kritike bile vrlo loše, ova romantična drama dobila je nominacije za četiri Oscara, a osvojila ga je za najbolju originalnu pjesmu ‘Flashdance… What a Feeling’ koju izvodi pjevačica Irene Cara. Film je inspiriran životom Maureen Marder koja je za samo 2300 dolara studiju Paramount Pictures prodala prava na ekranizaciju svoje životne priče, a nakon što je zaradio više od 200 milijuna dolara, tužila je studio. No sud je potvrdio da je dokument koji je potpisala 1982. godine valjan “iako, ako se pogleda unatrag, možda nepošten”.

Spremni za ples na filmskom platnu
Profimedia 

‘Magic Mike’

“Imao sam 18 godina, ispisao sam se s fakulteta i u Tampi živio na sestrinu kauču. Susreo sam se sa svim čudnim likovima u tom ludom svijetu i želio sam da tu atmosferu iskuse i ljudi koji nikada nisu bili na takvim mjestima”, rekao je 2012. glumac Channing Tatum na čijem se iskustvu temelji film ‘Magic Mike’. On, Matthew McConaughey, Joe Manganiello, Matt Bomer i Alex Pettyfer pokazali su isklesana tijela i plesne vještine te dočarali kako izgleda kada za muškim striperima vrište žene, ali i sve što se događa iza kulisa. Film je postao hit i 2015. dobio nastavak ‘Magic Mike XXL’ u kojem ponovno nije nedostajalo nauljenih mišića i ekstatičnih uzvika.

‘Step Up’

Do svjetske slave doplesao je glumac Channing Tatum 2006. godine u filmu ‘Step Up’, a na setu toga romantičnog filma upoznao je glumicu Jennu Dewan, koja mu je poslije postala supruga. U filmu su morali ujediniti plesne snage kako bi ona prošla audiciju za prestižnu školu, a njihova ljubavna priča osvojila je publiku i kinoblagajne te započela franšizu. Dosad je snimljeno pet filmova, jedan spinoff film i televizijska serija ‘Step up: High Water’, koja se prikazivala od 2018. do 2019. godine.

‘Footloose’

Nakon što se iz Chicaga preseli u manji gradić, tinejdžer Ren McCormack učinit će sve kako bi ukinuo plesnu zabranu koju provodi konzervativni svećenik (John Lithgow). Mladog i rasplesanog ljubitelja glazbe odglumio je Kevin Bacon, koji je zaslužan za jednu od najpoznatijih plesnih scena. Izveo ju je sam u praznom skladištu na pjesmu ‘Never’ benda Moving Pictures. Film se djelomično temelji na povijesti grada Elmore City u Oklahomi, gdje je od 1898. bio zabranjen ples u nadi da će se time smanjiti pretjerano opijanje građana. Plesanje je ponovno dozvoljeno tek 1980. godine nakon što su se maturanti lokalne srednje škole pobunili i izborili da organiziraju maturalnu zabavu.