Neovisno o tome hoće li u svom kutku provoditi cijeli dan prateći nastavu online ili će situacija na jesen, srećom, ponovno biti takva da će im taj prostor služiti isključivo za učenje nakon povratka iz škole, važno je urediti prikladnu prostoriju za rad ili dio stana u kojem će dijete imati mir, ali i sve ostalo potrebno za uspješno svladavanje gradiva u novoj školskoj godini. Bez obzira na to ima li svako dijete svoju sobu ili dijele jednu prostoriju, idealno bi bilo svakome od njih pružiti jednake i kvalitetne mogućnosti za učenje, ali i odmor i igru. Stoga je prvi i najvažniji korak dobra organizacija dječje sobe.
LOKACIJA
Ako su djeca manja, treba jasno razlučiti kojim će se dijelom prostora u sobi koristiti za učenje, a koji će im služiti za igru. Starija djeca i sama znaju dobro organizirati prostor. Važno je da djeca imaju odvojen kutak za učenje i pritom ne mislimo na stol u blagovaonici nego na vlastiti pisaći stol u sobi, kućnom uredu ili negdje gdje procijenite da je to zgodno i vama i djetetu. Idealno bi bilo kada bi pisaći stol imao ladice, ali ako ih nema, za odlaganje knjiga i školskog pribora poslužit će i police za knjige koje možete staviti pokraj ili iznad stola te drugdje, ovisno o modelu. Potičite dijete da svoj stol održava čistim i urednim kako bi lakše moglo obavljati svakodnevne zadatke.
ORGANIZACIJA
Još jedna važna stavka u kreiranju idealne radne oaze za vaše školarce jest organizacija. No nema dobre organizacije bez prethodnog čišćenja pa je najvažnije osloboditi prostoriju od suvišnih i nepotrebnih stvari, pokidanih ili starih komada koje dijete ionako ne koristi. Važno je dobro složiti ormar kako dijete prije polaska u školu ne bi gubilo previše vremena na pronalazak određene majice, jakne ili možda opreme za tjelesni. Višak igračaka i odjeće koja ne stane u ormare možete odložiti u posebne kutije za pohranu i organizaciju. S pisaćeg stola trebalo bi ukloniti sve što dijete ne koristi, a kako bi se što bolje snašlo među papirima i ostalom opremom, na raspolaganju su brojne kutije za pohranu, čaše za olovke i slični organizatori.
MOTIVACIJA
Kako bi dijete ostalo motivirano za rad i boravak u sobi, nastojte je ispuniti bojama ili detaljima koje voli. U ponudi je mnogo nijansi i dezena kada je riječ o namještaju, boji zidova ili dodataka za spavaću sobu. Pazite na to da boje budu umirujuće te da dijete čine zadovoljnim i smanjuju napetost. Tu prednost svakako imaju zelena i plava, ali uzmite u obzir i preferencije djeteta. Prema nekim istraživanjima, oni najmlađi najviše vole tople, jarke boje, osnovnoškolci biraju svjetlije i pastelne nijanse, srednjoškolci vole upravo zelenu i plavu, a studenti naginju tamnijim nijansama kao što su boja crnog vina, siva, tamnoplava, tamnozelena i ljubičasta.
UDOBNOST
Posljednja, ali nimalo važna stavka jest osigurati djetetu udobnost - dok radi, ali i kada se odmara. Provjerite jesu li računalo ili laptop u odgovarajućoj visini u odnosu na stolac kako dijete ne bi imalo problema s rukama, zglobovima i vratom. Uputno je nabaviti i ergonomski oblikovan stolac kako bi školarac satima mogao bezbrižno sjediti i pisati zadaću ili učiti. Kako bi kvalitetno ispunjavalo svoje obaveze, dijete mora biti odmorno i naspavano pa provjerite madrac i jastuk na kojem spava i nastojte mu, naravno u skladu s mogućnostima, osigurati kvalitetu i u tom segmentu.