1. Za dovoljnu količinu sna vjerujete svojem mjeraču, ne sebi. Znate onaj odličan osjećaj kad se probudite na odmoru? Osjećate se odmorno i svježe, a tako biste se trebali osjećati svaki dan, piše Cosmopolitan.hr. Stručnjaci odraslim osobama savjetuju sedam do devet sati kvalitetnog sna za zdravlje, produktivnost i potpuno osviještenost tijekom dana. Čak i ako vaš mjerač kaže da ste se naspavali dovoljno, probudite li se mrzovoljni, umorni i s očajničkom potrebom za kofeinom, činjenica je da nemate dovoljnu količinu sna.
2. Jastuke koristite samo za glavu. Spavate li na leđima, stavite jedan jastuk pod koljena kako biste smanjili pritisak na donjem dijelu leđa. Spavate li na boku, jedan jastuk stavite pod gornji pazuh, a drugi između nogu kako bi vaša kralješnica ostala ravna.
3. Spavate na trbuhu. Spavanje s licem prema dolje može prouzročiti neke očite probleme – primjerice, nemogućnost disanja. Budući da ćete zbog toga glavu okrenuti na stranu, kralješnica vam neće biti previše zahvalna sljedeće jutro, a ako mislite da s tim nemate problema, jamčimo vam da ćete kad-tad osjetiti posljedice. Ipak, ljubitelji ovog položaja ne moraju očajavati jer postoji rješenje. Koljeno i lakat savijte na onu stranu na koju obično okrećete glavu kako biste izravnali kralješnicu te podmetnite jastuke. Imate li naviku probuditi se u potpuno suprotnom položaju, prvih nekoliko noći pomozite si teniskom lopticom koja će vas probuditi budete li se pretjerano ritali. Ako vam je i to previše komplicirano, a ne želite se odreći svoje omiljene poze, podmetnite jastuk pod trbuh kako biste skinuli dio pritiska s kralješnice.
4. Pijete prije spavanja. Iako nije pogrešno da alkohol ima uspavljujući učinak, isto tako mogao bi vas buditi noću, a to će vam poremetiti san. Namjeravate li piti, počnite ranije i usporite prema kraju večeri.
5. Nemate određeno vrijeme za spavanje. Ako u ponedjeljak čvrsto spavate u 21 sati, a u utorak probdijete noć gledajući serije, vaše će tijelo u srijedu biti poprilično zbunjeno. Problem je u tome što se vaše tijelo, ovisno o vašim navikama, počinje gasiti u određeno doba kako bi vam olakšalo miran i nesmetan san. Uredan raspored spavanja vaše će noći učiniti mirnijima, a vaša jutra bezbolnijima.
6. Vikendima spavate dulje. Svi se mi vodimo idejom da ćemo u subotu ujutro nadoknaditi nedostatak sna koji se nakupio tijekom radnog tjedna. Stručnjaci objašnjavaju da to tako ne funkcionira. Posljednje istraživanje otkrilo je kako takvo škrtarenje na spavanju zapravo može dovesti do trajnog oštećenja mozga, a ono može trajno utjecati na vašu budnost, osvještenost i funkcionalnost. „Nadoknađivanje sna“ to ne može popraviti zato se pobrinite da svakodnevno dobivate potrebnu količinu sna.
7. Na spavanje odlazite punog želuca. Svaki put kad večerate tri sata prije odlaska na spavanje, riskirate žgaravicu i probleme s probavom. Neka vaš posljednji obrok bude lagan, a masnu, prženu i ljutu hranu prije spavanja izbjegavajte pod svaku cijenu.
8. Spavate na jako mekanom jastuku. Previše mekani jastuci odlični su za zaigranu tučnjavu jastucima, ali grozne za spavače na leđima. Vaš bi jastuk vašu glavu i vrat trebao podići dovoljno da vaša kralješnica ostane ravna dok spavate. Idealan jastuk mora se slagati s vašim madracem, što znači da ćete ga pri kupnji morati isprobati na svom krevetu i da, čak i ako vam odgovara u trgovini, možda i neće biti najbolji jednom kad ga odnesete kući. Srećom, dobre jastuke možete vratiti i zamijeniti za onaj koji vam najbolje odgovara. Loš jastuk iskrivit će vašu kralješnicu, pritisnuti diskove ili živce i rezultirati neugodnim bolovima. Rješenje? Pronalaskom kvalitetnog i dobrog jastuka već ste na pola puta od odličnog sna.
9. Spavate u fetalnom položaju. Osim što može ograničiti prodor zraka, ovaj položaj kompromitirat će vaš san. Pod gornji pazuh i nogu podmetnite jastuk kako bi opustili svoje udove i izravnali kralješnicu. Čak i ako jastuk tijekom noći odgurnete od sebe, barem ćete dio noći provesti u kvalitetnom snu, a i možete reći da ste pokušali.
10. Spavate na madracu koji je stariji od vas. Većina madraca imaju životni vijek od pet do deset godina, ovisno o njihovoj kvaliteti, vašoj težini i količini vremena koje provodite u krevetu. Ako vaš madrac ima udubljenje ili imate osjećaj propadanja kad u njemu ležite, vrijeme je za promjenu. Ako si ne možete priuštiti novi madrac, nabava nadmadraca također je rješenje.
11. Spavate na sintetičkim materijalima. To vrijedi za posteljinu, ali i donje rublje. Iako su satenske plahte i pidžame vrlo ugodne na dodir, oni zadržavaju tjelesnu toplinu u većoj mjeri od prirodnih materijala, što može prouzrokovati promjenama u temperaturi koje bi vas noću mogle buditi. Uvijek spavajte u pidžamama od pamuka ili drugih prirodnih vlakana.
12. Spavate na premekanom madracu. Možda uživate u osjećaju spavanja na oblaku, no ako vaša zdjelica propada u prevelikoj mjeri, posljedice će biti bolna i neugodna bol u donjem djelu leđa. Vrijedno toga? I ne baš.
13. Spavate na pretvrdom madracu. S druge strane, ako vaše tijelo uopće ne propada, vaša bi se leđa mogla ukočiti. Rješenje? Nadmadrac.
14. Prije spavanja gledate TV ili koristite računalo ili mobitel. Svjetlo koji ti ekrani projiciraju ometa vaš mozak, kao i vaš san. Ako se usred noći probudite i posegnete za svojim mobitelom, zahvaljujući tom ekranu čije svjetlo prodire direktno u vaš mozak, možete se pozdraviti s dubokim, neometanim snom. Bilo bi idealno kad bi svoj mobitel ostavili izvan spavaće sobe, ako to nije moguće, isključite zvuk i svjetlost ekrana smanjite na minimum. Također, pobrinite se da bar sat vremena prije spavanja ne provedete gledajući TV ili sjedeći za računalom. Svjetlost zaslona zamijenite dobrom knjigom.
15. Spavate u sobi bez zavjesa. Bilo kakva vrsta svjetlosti ometa vaš san, zato se pobrinite da spavate i zamračenoj sobi. Ako to nije opcija, nabavite masku za spavanje.
16. Spavate u sobi koja je previše rashlađena odnosno zagrijana. Temperature iznad 23, odnosno ispod 12 stupnjeva ometat će vaš san. Prema posljednjim istraživanjima, idealna temperatura sobe koja će vam olakšati san i ubrzati metabolizam je 18 stupnjeva.
17. Odlazite na spavanje bez tuširanja. Svjež osjećaj nakon tuša nije jedini razlog zbog kojega bi to trebala biti vaša svakodnevna rutina. Naime, topla kupka ili tuš pobrinut će se da na spavanje odete čisti, ali i podignuti vašu tjelesnu temperaturu. Tako će, do trenutka kad se ušuškate pod plahte, vaša temperatura lagano padati na normalnu razinu, a to će vašem tijelu olakšati utonuće u dubok san.
18. Spavate sa svojim ljubimcem. Ne mislimo na vašeg dečka ili curu. Čak 63% vlasnika ljubimaca koji s njima spavaju, spavaju jako loše.
Budite li se umorni, moguće je da spavate potpuno pogrešno
Činjenica je da je vašem tijelu, kao i umu, prijeko potreban san i odmor kako bi dobro funkcionirali. Problem je u tome što put do dobrog sna nije toliko jednostavan koliko vi možda mislite i ne – zatvaranje očiju u horizontali nije jedino na što morate paziti
Još iz kategorije