Stručnjaci Klinike Svjetlost nedavno su na Europskom kongresu za kataraktu i refraktivnu kirurgiju u Amsterdamu kolegama iz Europe i svijeta prezentirali novosti u oftalmologiji. Osim o novoj metodi skidanja dioptrije - lentikularnoj ekstrakciji – modernoj kirurgiji leće i primjeni novih metoda operacije čitalačke dioptrije, dr. Ivan Gabrić i doc. dr. sc. Maja Bohač govorili su i o pravoj senzaciji u oftalmologiji - o rezultatima rada na najnovijem laseru Schwind ATOS, koji je djelomično razvijen u Klinici Svjetlost. Naime, do prošle godine nitko nije uspio napraviti laser koji bi bio dostojna konkurencija onom tvrtke Zeiss, a koji bi s istim rezultatom ili potencijalno boljim mogao izvesti operaciju skidanja dioptrije.

Doc. dr. sc. Maja Bohač tijekom operacije na na najnovijem laseru Schwind ATOS
Klinika Svjetlost Doc. dr. sc. Maja Bohač tijekom operacije na na najnovijem laseru Schwind ATOS

'Kad je njemačka tvrtka Schwind uspjela napraviti konkurenta Zeiss-u, za edukacijski centar i centar izvrsnosti izabran je Zurich i prof. Theo Seiler, koji je otac refrakcijske kirurgije i čije ruke stoje iza većine današnjih tehnologija. Oni su, uz profesora, trebali još nekoga da im pruži znanje i ruke i tako su izabrali Kliniku Svjetlost, jer mi već 11 godina imamo njihove lasere. U rujnu 2020. taj je laser došao kod nas. U početku je to bila razvojno-istraživačka studija, gdje smo mi primarno operirali svinjske oči, dok nismo došli o toga da je laser stabilan i da su rezultati uvijek jednaki, pa smo operirali mladu Riječanku, koja je bila prezadovoljna rezultatima', kaže doc. Maja Bohač, napominjući kako je u godinu dana tom metodom u Klinici Svjetlost operirano već 170 očiju. S obzirom na to, desetak dana prije spomenutog kongresa, u Klinici Svjetlost izveli su i live operaciju, koju su gledali sudionici Kongresa kirurga katarakte u Rusiji, ali i brojni drugi stručnjaci diljem svijeta koji su željeli vidjeti mogućnosti novog lasera.

A rezultati su izvrsni – manja poslijeoperacijska suhoća očiju, stabilnija rožnica, daleko manja vjerojatnost povrata dioptrije, samo su neke od prednosti. Ipak, s obzirom na to da ovaj laser funkcionira na način da u centru rožnice oblikuje komadić tkiva u obliku pacijentove dioptrije koji se potom vadi van kroz malenu rupicu, oporavak vida je nešto dulji, te je potrebno i 15 ak dana da se vid izbistri. Sam zahvat i poslijeoperacijski oporavak su potpuno bezbolni.

Doc. dr. sc. Maja Bohač
Dražen Kokorić Doc. dr. sc. Maja Bohač

'S obzirom na to da je refrakcijska kirurgija imala ogroman napredak 90-ih, došlo je do određene stagnacije, jer su rezultati izvrsni po pitanju zadovoljstva pacijenata, ali i optičkih karakteristika. Kad smo shvatili da se optički ne može bolje, jer je već izvrsno, počeli smo se baviti time kako, primjerice, smanjiti količinu suhog oka kod pacijenta, povećati stabilnost rožnice, rizik ozbiljnijih oštećenja nakon trauma i sl. Zbog poboljšanja softwerskih programa i dijagnostike, te povećanja zone brušenja laserom danas više ne postoje ni smetnje u noćnom vidu koje su značajo odvraćale pacijente od operacija 90-ih godina prošlog stoljeća. Tehnologija je u 2021. godini otišla toliko daleko da više praktički ne mjerimo komplikacije, jer su pale ispod pola posto', kaže dr. Bohač. Tko su kandidati za najnoviji laser? U prvoj fazi, birali su, kaže dr. Bohač, idealne dobrovoljce, kojima su govorili da je aparat u razvojnoj fazi, no danas su kandidati svi koji imaju dioptriju od minus dva do minus deset, ovisno o debljini rožnice, kao i pacijenti koji imaju do tri cilindra astigmatizma.

'U Hrvatskoj ćete rijetko kad naći pacijenta kojeg ćete s dioptrijom minus 10 staviti na laser, jer naše rožnice, nažalost, nisu toliko debele, dok su – primjerice – rožnice Kineza dovoljno debele da skinu i dioptriju od minus 15. Dakle, postoje razlike u strukturi svakog oka, ali i u našem genetskom i epigenetskom nasljeđu', kaže dr. Bohač i svih koji razmišljaju o skidanju dioptrije laserom upozorava na još nekoliko važnih činjenica. Naime, važno je to učiniti prije 45. godine, jer – kako starimo – rožnica postaje gušće strukture i s manje vode, pa rezultati neće biti izvrsni kao kod mlađe populacije (više je povratnih dioptrija i ne može se skinuti 'plus'), pa starijoj populaciji umjesto lasera kao trajno rješenje puno češće nude ugradnju multifokalnih leća.

'Nekada se smatralo da dioptrija raste do 21. godine, no to nije točno, dioptrija raste onoliko koliko hoće rasti i ovisi o genetici i stilu života pacijenta. Onečišćenje okoliša, rad na blizinu i boravak u zatvorenom prostoru, povećavaju rast dioptrije. Kad je najbolje vrijeme za lasersko skidanje dioptrije vrlo je individualna stvar, jer ako netko ima 20 godina i dioptrija mu još raste, naravno da će on čekati, no važno je operirati prije 45-e, jer su rezultati tada najbolji. Također, što je dioptrija manja, rezultat je bolji. Vrlo je mala vjerojatnost da će se dioptrija vratiti kad netko skida dioptrije do minus tri, no – primjerice – ako pacijent ima 25 godina i dioptriju minus sedam, ne može očekivati da više nikad neće nositi naočale. No puno je lakše živjeti i s minus jedan, nego s minus sedam', smatra dr. Bohač. Cijena skidanja dioptrije ovisi od lasera do lasera; u Klinici Svjetlost trenutačno vrijede akcijske cijene, još od vremena prvog lock downa zbog korone, pa najskuplja korekcija skidanja dioptrije na oba oka iznosi 15. 000 kn.

shutterstock_1652473654
Shutterstock 

Čak 95% ljudi kandidati su za skidanje dioptrije, kaže dr. sc. Bohač. Onih 5% kod kojih to nije slučaj najčešće imaju određene bolesti oka ili bolesti organizma koje povećavaju rizik operacije, primjerice česte upale oka, reumatoidni artritis, lupus, šećernu bolest... Kod dijabetičara se dioptrija može promijeniti i tri puta u jednom danu jer ovisi o visini šećera u krvi. Kad im poraste šećer, odu u veći minus; kad im šećer padne, minus se smanjuje, pa je kod njih problem odrediti dioptriju. Isto tako, trudnoća i dojenje specifična su razdoblja, pa liječnici trudnice ne podvrgavaju nikakvim zahvatima, osim onih koji potencijalno spašavaju život jer u trudnoći je malen broj lijekova koji se smije uzimati a da potencijalno ne utječu na čedo.

Spoj znanja liječnika Klinike Svjetlost i tehnologije koju posjeduju omogućio im je da prvi na svijetu ili među prvima testiraju nove buduće tehnologije i ocjene ih. Posljednja događanja u Klinici Svjetlost, prije svega nedavni prijenos kirurgije u živo, tijekom kojeg su demonstrirane mogućnosti novog lasera tvrtke Schwind, samo je još jedna potvrda te izvrsnosti.
U posljednjih 24 godine samo u Klinici Svjetlost Zagreb laserski je skinuta dioptrija s više od 75 tisuća očiju, a u ostale četiri njihove očne klinike (Split, Sarajevo, Banja Luka, Budva) napravljeno je još 25 tisuća operacija.

am_infographic_svjetlost_zagreb
Klinika Svjetlost 

*Sadržaj nastao u suradnji s Klinikom Svjetlost.