Osjećaj napetosti u trbuhu, osjećaj da imate tvrdu loptu u sebi, osjećaj težine, prepunjenosti... samo su neki od opisa nadutosti, neugodne pojave od koje prema nekim procjenama pati svaka druga osoba. Ovo su najčešći razlozi zašto se pojavljuju nadutost, grčevi i neugode s probavnim sustavom.

Prebrzo ili previše jedemo i premalo žvačemo hranu

Kada se brzo jede i ne žvače dovoljno događa se da progutate veliku količinu zraka što stvara efekt balona u crijevima, a nadutost zbog gutanja zraka popraćena je vjetrovima i podrigivanjem. Nadutost se može pojaviti i kad konzumiramo previše hrane, pogotovo one teške koja se dugo probavlja, usporava probavu i stvara pritisak u želucu. Kako bi izbjegli sve ove probleme, počnite posvećivati dovoljno pažnje onome što jedete i kako jedete. Svaki bi obrok trebali jesti u miru, u dobrom društvu i bez stresa. Hrana bi se trebala dobro sažvakati kako bismo dozvolili probavnim enzimima iz sline da obave svoju zadaću. Prema savjetima stručnjaka, svaki bi zalogaj trebalo sažvakati između 20-50 puta.

Neredovita probava

Neredovita probava stvara nadutost koju najčešće prati pritisak u trbuhu, a često i bol. Razloga za neredovitu probavu, odnosno zatvor može biti mnogo, a najčešće je to ubrzan način života, loše navike i premalo hrane bogate vlaknima u prehrani. Preporučena dnevna količina vlakana je 20 do 30 grama, a neke od namirnica bogate vlaknima su chia i lanene sjemenke, leće, slanutak, zobene žitarice, jabuke, kruške, maline, kupine. Uz vlakna vrlo je važan i dovoljan unos tekućine, najbolje vode, a preporuka je osam čaša dnevno. Zajedničko djelovanje vlakana i vode može znatno ubrzati prolaz stolice kroz crijeva što će pak pražnjenje učiniti lakšim i manje bolnim. Jedite češće i manje obroke s obiljem maslinova ulja koje olakšava probavljanje hrane, djeluje protupalno i laksativno. Tijekom dana pijte dovoljno vode i šećite kad god imate vremena. Ukoliko baš ne možete izbjeći uzimanje teške i visokokalorične obroke, opskrbite se B vitaminima čija je glavna zadaća pomoć u metabolizmu masti, ugljikohidrata i bjelančevina.

Stres, zabrinutost ili loše raspoloženje
Kada se emocionalno ne osjećate dobro to se očituje na mnoge organe, pada vam imunitet i lako se razbolite. Stres i tjeskoba itekako utječu na probavni sustav jer, između ostalog, mogu uzrokovati gutanje prevelike količine zraka pa se kao posljedica javljaju nadutost i plinovi. Kada je nadutost uzrokovana psihičkim, a ne fizičkim stanjem stručnjaci kažu da je najbolje posegnuti za vježbama opuštanja, autogenim treningom i općenito radom na sebi.

shutterstock_1381662872.jpg
Story 

Poremećena crijevna mikrobiota
Kada je omjer između korisnih i štetnih bakterija povoljan, naša je crijevna mikrobiota u ravnoteži. Problemi se mogu pojaviti kada se broj korisnih bakterija smanji. To može uzrokovati prekomjerni rast štetnih bakterija i narušiti ravnotežu naše crijevne mikrobiote. Narušena ravnoteža crijevne mikrobiote može se manifestirati u obliku infekcije, proljeva, nadutosti ili općenitog osjećaja slabosti. Crijevna mikrobiota može biti poremećena i zbog uzimanja antibiotika i tada se također uz nadutost obično javlja i proljev. Velika pomoći u vraćanju ravnoteže crijevne makrobiote su probiotici koje možete nabaviti u ljekarnama u obliku kapsula i granula.

Podgrijana hrana, neke “teške” namirnice i gazirana pića
Neke namirnice, poput graha, kupusa, kelja, prokulice, brokule, iako vrlo zdrave i nutritivno vrijedne, kod mnogih izazivaju nadutost I grčeve. Kod velikog broja ljudi nadutost se može javiti i nakon konzumacije mlijeka kao posljedica intolerancije na laktozu. Ne želite li probleme s nadutošću, probajte maksimalno izbjeći konzumaciju smrznute i podgrijane hrane, posebice krumpira i tjestenine. Probleme mogu izazvati i masna hrana te gazirana pića jer sadržavaju ugljični dioksid. 

Prava pomoć kod svih neugodnih smetnji je Buscopan, bezreceptni lijek koji ima spazmolitičko djelovanje (uklanja grčeve) na glatkom mišiću probavnog sistema, žučnih puteva, urogenitalnog trakta. Djelatna tvar, hioscin butilbromid, je polusintetski alkaloid beladone iz skupine kvarternih amonijevih spojeva. Tijekom primjene Buscopana, potrebno je pomno slijediti upute liječnika. Ako niste sigurni, posavjetujte se s liječnikom ili ljekarnicom.Uobičajena doza je kod odraslih i djece iznad 6 godina je 1 do 2 tableteBuscopana (10 do 20 mg) 3 do 5 puta dnevno.

buscopan 900x600 (1).png
Story 

Sadržaj nastao u suradnji s farmaceutskom tvrtkom STADA Hrvatska