Vjerojatno ste čuli da postoji umjetnost nanošenja parfema koja je temeljena na kemiji i dokazanim tehnikama.

Stručnjaci za mirise savjetuju na koji način i gdje trebate nanijeti parfem, ali i što ne smijete činiti da biste sačuvali integritet mirisa.

Nanesite ga direktno na kožu

Kožna je platno vašem omiljenom mirisu. 

'Da bi se parfem zaista istaknuo na idealan način, potreban mu je pravi medij za učvršćivanje', kaže Matthew Mileo, kemičar, bivši interni stručnjak za mirise za Chanel i osnivač tvrtke za luksuznu njegu kože.

'Lipofilna svojstva kože (koja voli ulje) čine je savršenim sastojkom za pričvršćivanje parfemskog ulja. Toplina kože pokreće proces odmotavanja i miris se može u potpunosti izraziti', dodaje.

Za još jače prianjanje mirisa na kožu pokušajte nanijeti parfem na losion ili ulje za tijelo.

'Miris se veže za ulja na vašoj koži, pa nanošenje nakon losiona za tijelo ili ulja stvara bolju površinu za vezanje molekula mirisa. Miris traje najdulje kada je vaša koža hidratizirana, pa je najbolje vrijeme za nanošenje odmah nakon tuširanja ili kupanja', objašnjava Melina Polly, izvršna direktorica i suosnivačica Henry Rosea.

Parfem nanesite na pulsne točke, na dijelove tijela koji su inače topliji.
Shutterstock 

Nemojte parfem stavljati na kosu

'Nemojte koristiti toaletnu vodu u kosi. Formula na bazi alkohola ima tendenciju isušivanja i oštećenja kose', kaže viši kreativni direktor Bvlgari Parfumés.

Međutim, ako volite da vam kosa opojno miriše, možete koristitiparfem bez alkohola.

Pulsne točke

Pravilno nanošenje parfema na kožu znači pogađanje svih točaka. 

Stručnjaci savjetuju da odaberete dijelove kože koji su topli i vlažni, kao što su unutarnja strana laktova, stražnji dio koljena, prsa i bočne strane vrata. Inače, gornje note obične prebrzo ishlape i miris vam može biti previše opojan ili jedva primjetan. 

Greta Fitz, osnivačica tvrtke Ascention, potiče ljude da koriste nježnu tehniku ​​nanošenja.

'Pokušajte nanijeti svoj miris na pulsne točke. Toplina vašeg tijela će ga aktivirati tijekom dana kao prirodni raspršivač', kaže Fitz. 

Nemojte ga trljati na kožu 

'Nanošenje mirisa može biti osjetljivo. Miris bi trebao ostati na koži da se pomiješa s vašim prirodnim uljima. Kada se zapešća trljaju, gornje će note ispariti', kaže Karina Chaz, koja je odrasla u laboratoriju i osnovala svoju unisex liniju mirisa DedCool 2016.

'Kada utrljate svoj miris, propustite cijeli doživljaj jer uklonite ili osušite veliki dio mirisa', ističe Chaz.

Prođite kroz oblak mirisa kako biste uronili u vaš najdraži miris.
Shutterstock 

Prođite kroz oblak mirisa

Šetnja kroz oblak mirisa vam omogućuje da se osjećati uronjeno u miris.

Ovo može biti romantično iskustvo za korisnika i može učiniti vašu jutarnju rutinu ugodnijom. Međutim, pazite da vaš miris nije otrovan.

'Nikada ne želite udahnuti miris jer je tradicionalni parfem često zagađivač. Ako želite ući u oblak mirisa, svakako koristite biorazgradivi miris', savjetuje Chaz.

Ne plašite se slojevitosti

Stručnjaci tvrde da možemo dodavati miris i tako stvarati slojeve jer tako osvježavamo miris koji je prvi nanesen s drugim ili trećim mirisom. 

Jedino trebate paziti na jake mirise jer njih ne smijete nadograđivati. Ako to učinite, dobit ćete glavobolju. Jake mirise možete nadograđivati drvenim ili drugim zemljanim mirisima ako baš inzistirate na slojevitosti. U principu ćete nadograđivati slabije ili suptilnije mirise i to činiti s mjerom. 

Nanesite ga i na odjeću

Mnogi ljudi vole nanositi mirise na odjeću. To čine zato da bi razveselili odjeću svojim najdražim mirisom. Stručnjaci to pozdravljaju, no ističu da je važno provjeriti sastav odjeće koji prskate mirisom.

U principu je pravilo: Ako ju možete oprati, prskajte ju mirisom.