Bilo je to prije nešto manje od 5 godina. U ranim večernjim satima, taman između sortiranja oprane robe i spremanja večere, začula je onaj dobro poznati 'ping' s mobitela. U pretinac njezinog Tinder profila stigla je poruka posljednjeg 'matcha'.

Krenulo je dopisivanje koje je otprilike tjedan dana kasnije dovelo do poziva na dejt. Taj se dejt nije dogodio, kao ni onaj drugi, dogovoren nekoliko dana poslije. Dogodio se doduše treći (treća sreća?) na koji je, za razliku od prethodna dva, ona pozvala njega. Našli su se u trošnom baru kazališta nakon čega su se uputili na gala događaj za koji ga je pozvala da joj bude pratnja. U tih 16 sati, koliko je prvi dejt trajao, imala je osjećaj da ga poznaje oduvijek i da se napokon dogodio taj susret za koji je znala kako je samo pitanje dana kada će se dogoditi.

'Upoznala sam čovjeka za kojeg ću se udati', rekla je svojem najboljem prijatelju i cimeru nešto kasnije toga dana. Malo je reći da je on glede izrečenoga bio skeptičan. 'Ajde dejtajte neko vrijeme prije nego što tako nešto kažeš', kratko je uzvratio. I dejtali su, otprilike sedam mjeseci prije nego su se napokon zaručili, i godinu i četiri mjeseca prije nego su se vjenčali. I doista, otkako su se ti 'stari znanci' po prvi puta sreli, nije prošao niti jedan jedini dan da nisu bili zajedno. Možda zbog izrazite opijenosti jedno drugim koju su osjećali, možda zbog prostog odbijanja da više i jedan dan provedu razdvojeni, sada kada su se napokon nakon toliko godina našli pod istim djelićem istog onog neba pod kojim su do jučer živjeli dan po dan, čekajući da se napokon sretnu. 

Par tisuća kilometara dalje, slično je 'pingom' sa smartphonea krenula i priča Cecilie Fjellhøy. Doduše, početak te priče zvučao je još bajkovitije, budući ju je Simon na prvi dejt odveo iz Londona u Bugarsku, ni manje ni više privatnim zrakoplovom. Sličan početak bajkovitog scenarija doživjele su i Pernilla Sjöholm i Ayleen Charlotte, kao i mnoge druge žene diljem Europe koje su Simona upoznale na Tinderu te su, osjećajući instantnu povezanost, bile sigurne kako su upoznale čovjeka za kojega zauvijek žele da bude dio njihovog života. Predimenzionirani buketi cvijeća, najfinije večere, putovanja privatnim zrakoplovom, odsjedanja u hotelima s pet zvjezdica i potrage za zajedničkim životnim prostorima u stanovima čiji mjesečni najam stoji peteroznamenkaste cifre postale su svakodnevica svake od njih. I svaka je vjerovala kako živi bajku o kakvoj je oduvijek sanjala, sve dok se njihov princ u privatnom zrakoplovu nije našao u životnoj opasnosti. Zbog prijetnji, ucjena i praćenja svakog njegovog koraka zabranjeno mu je koristiti kreditne kartice jer će mu ući u trag, njegov je privatni zaštitar napadnut, jedva su izvukli živu glavu. U jednom jedinom trenutku, bajka postaje noćna mora iz koje se nažalost nemoguće probuditi

Tinder Swindler ubrzo je oda bajke prerastao u noćnu moru
Profimedia 

Cecilie, Pernilla i Ayleen samo su neke od brojnih žena koje su pale na šarm Shimona Hayuta, izraelskog prevaranta koji se predstavljao pod lažnim imenima, najčešće onim Simona Levieva, glumeći da je sin 'kralja dijamanata Leva Levieva, a za kojeg se vjeruje da je prevarama žena koje je upoznavao na Tinderu postao bogatiji za više od 10 milijuna dolara.

Njegov modus operandi detaljno je prikazan u novom Netflixovom dokumentarcu 'Tinder Swindler' u kojem su otvoreno pred kamerama progovorile neke od njegovih žrtava te novinari koji su se bavili istraživanjem ove priče. Nisam mogla ne primijetiti bujice negativnih komentara vis a vis Tinderakoje su krenule teći internetskim prostranstvima odmah nakon premijere filma. Iako je malo onih žena čija su iskustva negativna u toj mjeri kao što je to slučaj žena koje su imale tu nesreću svajpati udesno u trenutku kada im se na ekranu stvorila slika Simona Levieva, puno je onih kojima je swajp udesno priuštio neku vrstu razočarenja.

Priča sa samog početka koja, na svu sreću, nema veze sa Simonom Levievim, moje je Tinder iskustvo. Da, na Tinderu sam upoznala svog supruga i srodnu dušu, no ako se mene pita, nijedna od (ovih) priča nema puno veze s Tinderom. Ova, najpopularnija platforma za upoznavanje, bila je samo to - mjesto otkud je sve kretalo i koje bi smatrati krivim na bilo koji način bilo jednako pogrešno kao i kriviti bilo koje drugo mjesto na kojem se dvoje ljudi mogu upoznati, bilo u virtualnom ili stvarnom svijetu. Šansa da na Tinderu naletite na divnog muškarca ili pak na potpunog psihopata nije ništa veća od šanse da na iste naletite u knjižnici, noćnom klubu, nekom prijevoznom sredstvu ili nekom drugom kutku svijeta. 

Simon Leviev nije osuđen zbog prevara koje je počinio
Profimedia 

No, razmišljajući o ovom filmu i iskustvima prevarenih žena, nisam se mogla ne zapitati je li sam dokumentarac opasniji od kriminalca o kojemu film govori. Naime, posljednje minute filma upoznaju nas s trenutnim situacijama glavnih aktera. Jedna od prevarenih žena tako još uvijek prodaje Simonovu dizajnersku odjeću, ne bi li tako otplatila barem dijelić dugova u koje je zapala, dok većina ostalih još uvijek otplaćuju nagomilane dugove. 'Sve što smo učinile imalo je učinka. Pomogle smo barem jednoj osobi i na kraju je uhićen. Možda ne zbog svega što smo htjele, ali je uhićen', kaže Pernilla. I doista, Simon je zbog zločina koje je počinio u Izraelu osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 15 mjeseci. Iz zatvora je izašao nakon njih 5 i pokrenuo stranicu putem koje nudi poslovno savjetovanje. Njegovi partneri i pomagatelji, Peter i Avishay nisu pak uopće bili osuđeni. Za prevare koje je počinio, Simon nije osuđen.

Dapače, živi u Izraelu kao slobodan čovjek koji, čini se, unatoč uništenoj reputaciji i činjenici da nakon Netflixovog filma gotovo nema osobe koja ga neće prepoznati, i dalje uspijeva živjeti na visokoj nozi. I tu otprilike dolazimo do srži problema. Ne mislim da je Netflix za išta kriv, kao ni Tinder, ali me brine koliko će još Simona niknuti nakon ovog dokumentarca, s obzirom na poruku koju film šalje - da je moguće prevariti tolike osobe i prevarama priskrbiti milijune dolara i proći gotovo bez posljedica. Pitam se koliko će se sličnih ideja izroditi jer, kako kaže Cobb u onom klasiku Christophera Nolana: 'An idea is like a virus. Resilient. Highly contagious. And even the smallest seed of an idea can grow. It can grow to define or destroy you.' A ovo je, mora se priznati, jedna pozamašna količina sjemena. Jesam li u pravu ili ne, neka ocjenjuju kompetentniji od mene. Ja se samo nadam da 'Tinder Swindler' nije tek prvi od mnogih nastavaka.