Zanimljivo je što često gledamo omiljenu seriju s velikim užitkom nemajući pojma da je napravljena po knjizi ili serijalu knjiga.
Witcher? Bridgerton? Anatomija jednog skandala? Lista je duga, te čak i ako smo čitali knjigu, u manjini smo u odnosu na broj ljudi koji je pogledao seriju. No, kada pročitate knjigu prije, i zavolite je, tada s mnogo većim zanosom čekate prikazivanje ekranizacije po njoj. Evo nekoliko filmova i serija koje stižu ove godine, a temelj su im je popularna beletristika i publicistika.
Sjajne djevojke – Lauren Beukes
Serija se trenutačno prikazuje na Apple+ pa stoga nije naglašeno popularna. Jer… Apple – oni imaju svoju istinu, u svom ograničenom svijetu. No, izvrsna je, a dojmu pridonosi sjajna Elizabeth Moss koja se proslavila vrhunskom glumom u Sluškinjinoj priči. Roman po kojem je snimljena predstavio je hrvatskim čitateljima autoricu koja je uspjela spojiti gotovo nespojivo: akciju i liriku, triler i povijesni roman, SF i krimić. Ne, ne možete si predočiti koliko je dobra knjiga. Pročitajte je.
Moć – Naomi Alderman
Roman koji je u originalu izašao baš kada je eksplodirala popularnost gore spomenute Sluškinjine priče, a potlačenost je izokrenuo naglavce. Prava za ekranizaciju odmah su kupljena te se s nestrpljenjem čekalo kada ćemo knjigu gledati na ekranima. No, vrijeme je prolazilo pa su mnogi zaboravili na to. Sada, pak, imamo definitivnu najavu serije za 2022. (iako datum još nije potvrđen). Imate li i jedan feministički gen u sebi trebali biste pročitati knjigu. Naime, jedan događaj u ženama diljem svijeta probudi skrivenu moć. One postaju višestruko moćnije od muškaraca, a roman nas, gotovo novinarskim stilom, vodi kroz razdoblje u kojem se vide sve posljedice takvog preokreta. Prvo zabavno, a zatim vrlo jezivo. Nije pretjerana moć za ljude, to bi bio zaključak.
Gospodar prstenova – J. R. R. Tolkien
Ako niste čuli za ovo djelo, doista ne znamo ispod kojeg kamena živite. Nakon superuspješne trilogije filmova dugo se vremena postavljalo pitanje ima li smisla ikada više ekranizirati taj fantasy klasik. No Amazon se odvažio (a zašto ne preuzeti minoran rizik, ta njihov vlasnik spremno leti u svemir vlastitim raketama), te nedavno objavio trailer koji se ne prestaje komentirati na društvenim mrežama. Prikazivanje serije počinje u rujnu. Pa da vidimo to čudo.
Djevojka iz močvare – Delia Owens
Knjigu je, i prije samog objavljivanja, zapazilo iskusno oko Reese Witherspoon te je oduševljeno kupila i prava za film. Uskoro je s nama, a u pitanju je moćna drama koja mami suze, nadu, ponos, tragediju i…. nastavite niz. Čudnim putevima knjiškog svijeta, roman je vani urnebesan hit, no kod nas i dalje prolazi pomalo nezapaženo. Čini se da čitatelji u ovim zahtjevnim vremenima ipak radije prilaze knjigama s površnijim emocijama. Nadamo se da će filmom interes za knjigu porasti jer je to doista zaslužila.
Na zapadu ništa novo – Erich Maria Remarque
Apsolutni antiratni klasik koji kao bazu koristi događaje što opisuju besmisao, pazite sad – 1. svjetskog rata. Nakon toga užasi ratovanja postali su višestruko gori, a danas svjedočimo činjenici da, koliko se god to ponavljalo, iz povijesti ne uspijevamo ništa naučiti. Nema se tu što puno napisati – knjiga je humana, istinita bez mogućnosti prepravljanja strahota kao što je sad moderno, dobro napisana i nezaboravna. U njoj pratimo potresna iskustva mladog njemačkog vojnika na bojištima s početka 20 stoljeća. Svaki patriotizam, ideju, smisao i herojstvo rata ova knjiga pretvara u pepeo.
Ona je rekla – Jodi Kantor i Megan Twohey
Dvije riječi: afera Weinstein. Ove nas godine očekuje film o jednoj od najvećih afera današnjice. Snimljen je po knjizi dviju novinarki New York Timesa koje su razotkrile da je slavni holivudski producent Harvey Weinstein opasni, bolesni, serijski silovatelj, te ga poslale u zatvor. Riječima autorica: „Nakon što smo 5. listopada 2017. godine objavile priču o Weinsteinovim seksualnim uznemiravanjima i zlostavljanjima, zapanjeno smo gledale poplavu događaja koji su uslijedili. Milijuni žena iz cijelog svijeta ispričali su kako su bile zlostavljane. Veliki je broj muškaraca odjednom morao odgovarati zbog svojeg predatorskog ponašanja, nikada prije nije toliko njih bilo pozvano na odgovornost. Novinarstvo je pomoglo da se promijeni ustaljena praksa. Naš je rad bio samo dio uzroka te promjene, koja se spremala godinama, zahvaljujući naporima feministica iz prvih redova i pravnica, aktivistica koje su osnovale pokret #MeToo.“