Sunce pozitivno utječe na psihofizičko zdravlje, stimulira lučenje serotonina koji je odgovoran za dobro raspoloženje, potiče sintezu vitamina D ključnog za normalan rast i razvoj te cjelokupni imunosni sustav.

Kao dermatologinja ipak moram naglasiti važnost odgovornog izlaganja suncu jer je dokazano da UV zračenje uzrokuje rak kože, s naglaskom na najzloćudniji maligni melanom.

Uvriježeno je mišljenje da ako nanosite kremu s visokim zaštitnim faktorom nećete potamnjeti niti dobiti dovoljnu količinu vitamina D. No SPF krema ne blokira u potpunosti UV zračenje i rijetki među nama je nanose u dovoljnim količinama pa je ipak moguća sinteza vitamina D i uz fotoprotekciju. Imate li dokazan manjak ovog vitamina, sunce nije jedini izvor, posavjetujte se sa svojim liječnikom radi uvođenja suplemenata uz konzumaciju namirnica bogatih ovim vitaminom.

Često čujem kako je solarij do dva puta tjedno dobar za ‘pripremu’ kože prije ljeta. Solarij nikada nije dobra ideja! UV zračenje solarija jače je od podnevnog sunca u mediteranskim zemljama! O ozbiljnosti posljedica odlaska u solarij najbolje govori činjenica da je u nekim zemljama zabranjen za osobe mlađe od 18 godina, dok su neke u potpunosti zabranile njegovo korištenje.

proizvod za samotamnjenje
Shutterstock 

Zdrava alternativa solariju i nekontroliranom izlaganju suncu jesu bronzeri i sredstva za samotamnjenje koja sadržavaju dihidroksiaceton (DHA), aktivnu tvar koja mijenja boju površinskim mrtvim stanicama kože te rezultati traju 10-ak dana.

Važno je pravilno nanošenje tih sredstava kako bi boja bila jednolična i postojana. Imajte na umu da te kreme uglavnom ne sadrže zaštitni faktor koji je potrebno obilato nanositi pri izlaganju suncu.

dr. med. Dora Madiraca Glasović ne preporučuje solarij
Shutterstock