Mnogi high street brendovi, a pogotovo Zara kao jedan od najvećih vole ponosno isticati svoju liberalnost i otvorenost ka novom i drugačijem.

Ili je to barem slika koju u svijet žele poslati. Situacija je danas, složit će se mnogi, značajno bolja za sve nebinarne i LGBTQ osobe naspram 2016. godine kada su Zaru tužili zbog diskriminacije prilikom shoppinga u njihovoj njujorškoj poslovnici, a zbog čega je Zara na kraju pristala na nagodbu i plaćanje 30.000 dolara odštete.

Medina, 33-godišnja spisateljica i studentica koja koristi zamjenice oni i zatražila je da se njihovo prezime ne koristi u svrhu zaštite njihove privatnosti, rekla je kako su 2016. kupovali u muškom odjelu trgovine Zara kada ih je zaustavio pomoćnik dok su koristili prostoriju za presvlačenje. Zaposlenica je rekla Medini da neće moći koristiti predmetni prostor za presvlačenje jer oni 'nisu muško'.

Marku Cuccurinu zaposlenici u Zari nisu dopustili da isproba žensku odjeću u muškoj garderobi
Instagram 

Budući je ovo bio problem koji se ponovio nekoliko puta, Medina je odlučila reagirati pa je tako u konačnici postigla nagodbu sa Zarom u ožujku pretprošle godine, a sada i javno progovara o svom iskustvu kako bi podigla svijest o tom problemu. Medina je rekla da su prvotno odlučili pokrenuti postupak protiv Zare nakon razgovora s trans i nebinarnim prijateljima i suradnicima koji su se suočili sa sličnim problemima i kod drugih trgovaca komentiravši kako se uskraćivanje pristupa spolno odvojenom javnom prostoru događa trans i nebinarnim osobama cijelo vrijeme.

Ne znamo je li Marco Cuccurin izrevoltiran do te mjere da bi podizao tužbe, ali je iz Instagram storyja poznatog ifluencera i YouTubera jasno kako je ponašanjem zaposlenika Zare u najmanju ruku razočaran.

On je naime u Zari kupovao odjeću i prvo je, kako kaže, kao i uvijek prošao ženski odjel, a nakon što je pronašao nekoliko zanimljivih komada, uputio se prema garderobi ne bi li ih isprobao. Zaustavio ga je zaštitar rekavši mu kako tu odjeću ne može unijeti u mušku kabinu, a drugi ga je zaštitar ponovno zaustavio kada je krenuo s odjećom prema ženskim kabinama. Na kraju se obratio voditeljici poslovnice koja ga je, uz odmjeravanje od glave do pete i komentiranje kako ON želi isprobati žensku odjeću uputila u žensku kabinu.  

Marko Cuccurin htio je kupiti žensku košulju
Instagram 

'Ovu moju neugodnu situaciju od sinoć ne želim ni najgorem neprijatelju. Sramotno je da tako veliki brend poput Zare u kojoj smo realno svi bar jednom kupovali sebi dopušta ovakav seksizam', napisao je Marko i dodao: 'Mislim da smo svi barem jednom tijekom odrastanja naučili da stvari nemaju spol. Ja prvi nikad ne stavljam etikete na to što treba koristiti ili nositi jedna žena ili jedan muškarac. Npr. cure redovno nose muške dukserice i ne vidim razlog zašto ja onda ne bih isfurao nešto žensko na moj način?' 

Iako je ovakvih slučajeva iz godine u godinu ipak nešto manje, još uvijek ih ima previše da se o njima ne bi progovaralo. Jer svaki taj slučaj je jedna osoba koju ovakav postupak, riječ, pogled ili komentar povrijedi i koji, nadajmo se, što više o tom problemu govorili, ubuduće možemo spriječiti.

Ili kako je to Marco lijepo zaključio: 'Nemoj da te itijedan pokret, brend, skupina ili grupa u društvu dovede do tog da razmišljaš po šabloni. Budi svoj i ne boj se ovakvih scena. Iz njih izlazimo jači, snažniji i inspiriramo druge ljude da budu svoji. Ovakve stvari ne idu na žalost meni već ljudima koji se čude u 21. st. što muškarac želi kupiti 'ženski' odjevni predmet.'

Više fotografija Marka Cuccurina pogledajte u galeriji.

Dražen Kokorić, Instagram Marko Cuccurin