Posljednjih tjedana gotovo da nema kutka interneta, barem na ovom našem brdovitom Balkanu, u kojem se netko, barem kroz pokoji status, sočan trač uz kavu ili još sočniji komentar na Facebook raspravi koji tipka jednom, dok drugom rukom miješa po loncu punjenih paprika, nije osvrnuo na slučaj Nikoline Pišek.
Dakako, ima tu onih koji su stali na njenu stranu i u obranu njene časti, no puno je više onih koji pronalaze neko bizarno zadovoljstvo u svemu kroz što u posljednje vrijeme prolazi. I nekako su to najčešće žene koje su po tko zna koji put dokazale kako žena ženi doista je vuk.
'Kao da ne znamo da je Nikolina žena koja voli novac i da je izgubila svaku mjeru...', piše izvjesna Bernarda. 'Ona je velika kučka', zaključuje Ljuba, a Jelena dodaje 'Stalno se piše o bogatašima, a o sirotinji ništa. Ona će se 'snaći'. Nepotrebno je spomenuti da ni Bernarda, ni Ljuba, ni Jelena Nikolinu ne poznaju.
O njezinom liku i djelu znaju tek ono što su pročitale u onih nekoliko članaka koji su im djelovali dovoljno zanimljivi da na njih kliknu, ali se zato svim nevoljama koje su Nikolinu snašle naslađuju u tolikoj mjeri i s tolikim užitkom kao da je Nikolina osobno otela muža i jednoj, i drugoj i trećoj i time za vijeke vijekova postala njihova najljuća neprijateljica. Pa udri po njoj koliko god i kako god se može!
Ni ja kao ni Bernarda, Ljuba, Jelena ili neka druga od tisuća žena kojima je omiljeni hobi prolijevati otrovne komentare (poželjno o drugim ženama) po društvenim mrežama (vjerujte mi, puno otrovnije od ovih par koje sam gore spomenula), ne poznajem Nikolinu. Ali ne trebam je ni poznavati da bih znala da nijedna žena ne zaslužuje takav tretman. Da bismo mi žene trebale biti one koje će biti tu jedna za drugu. Da ćemo, ako već ne možemo nikako drugačije, podršku jedna drugoj pružiti lijepom riječju, savjetom ili brigom. Jer nas je u nimalo zavidnoj situaciji puno više nego što smo svjesni, i puno više nego što si želimo priznati.
Istraživanja provedena u Velikoj Britaniji pokazala su da 35% žena koje su u vezama financijski ovise o svojim partnerima. Više od trećine žena također kaže da se financijski ne bi dobro snašle kada bi se razvele. Iako to može biti slučaj čak i u vezama koje nisu ni na koji način nasilne, za one pod kontrolom partnera koji koristi kućanske financije kao sredstvo kontrole, stvari mogu postati mnogo kompliciranije. Istina, ovdje su u pitanju podaci za Veliku Britaniju, ali nešto mi govori da brojke za ovo naše podneblje mogu biti samo još gore.
Iako postoje mnogi složeni razlozi zašto je ženama potrebno da pokušaju otići i do sedam puta prije nego što zauvijek odu, jedan veliki razlog su novac i druga sredstva. Bez pristupa ekonomskim resursima potrebnim za odlazak i samostalan život, brojne žrtve ostaju dulje sa zlostavljačima i kao rezultat toga doživljavaju više štete. 'Zašto nije otišla ranije?' pitanje je koje mnogi postavljaju kada je netko u nasilnoj vezi i koje otkriva elementarno nerazumijevanje kada je riječ o obiteljskom zlostavljanju i nasilju od strane partnera, a oboje nerazmjerno češće pogađa upravo žene.
'Ekonomsko zlostavljanje' i 'financijsko zlostavljanje' dvije su vrlo različite stvari. Financijsko zlostavljanje uključuje stvari poput prisiljavanja partnera na zaduživanje, dok je ekonomsko zlostavljanje šireg spektra i pokriva ključne resurse poput stanovanja, hrane i zaposlenja. Zabrinjavajuće je da je istraživanje pokazalo kako je 39% odraslih u Ujedinjenom Kraljevstvu iskusilo ovakvo ponašanje, ali samo 16% ga je prepoznalo kao zlostavljanje.
Iakko je tema izrazito kompleksna, premisa je vrlo jednostavna: ako se netko ponaša na način zbog kojeg se osjećate da vam je uskraćena financijska neovisnost, velika je vjerojatnost da je u pitanju financijsko zlostavljanje. Ekonomsko zlostavljanje pak može uključivati ograničenje prihoda osobe, zabranu pristupa njezinim bankovnim računima ili ometanje njihove sposobnosti za rad, zlouporabu osobnih ili zajedničkih sredstava, kontrolu nečije potrošnje ili zaduživanje u ime druge osobe bez njezinog pristanka.
Tijekom pandemije koronavirusa došlo je do porasta obiteljskog zlostavljanja diljem svijeta, a pozivi na telefonske linije u Ujedinjenom Kraljevstvu naglo su porasli tijekom prve godine pandemije. Budući da su se mnoga kućanstva našla pod pritiskom ekonomskih opterećenja, ti su se problemi spojili i stvorili val ekonomskog zlostavljanja. Ovo, povrh postojećih problema kao što su razlike u plaćama između spolova, pitanja oko pristupa univerzalnim kreditima i slaba potpora za žene bez pribjegavanja javnim sredstvima mnoge stavlja u ranjiv položaj.
Za razliku od brojnih zlostavljanih žena, Nikolina je imala tu sreću da nije nikada morala tražiti izlaz. Ona, na sreću sebe i svojih kćeri nije morala otići jer je imala siguran dom i supruga koji ih je volio i držao kao kap vode na dlanu. Nažalost, otišao je on, zauvijek, a nakon njegovog odlaska, Nikolina je u najtežim životnim trenucima morala smoći snage za borbu za sve ono što joj kao udovici po zakonu pripada.
Možda se Nikolina nikada u braku nije suočila s obiteljskim nasiljem, ali se zato definitivno s njim suočava sada. Čemu? Ne znam jer mi je, moram priznati, jedna od većih misterija zašto bi se jedan čovjek ovako ponašao prema majci svoje unuke i supruzi svog sina jedinca. Ali, ima jedna stvar oko koje se slažem s Jelenom s početka priče, a ta je da će se Nikolina snaći.
Iskreno to vjerujem, što zbog toga što je predivna, pametna i još uvijek mlada žena s upješnom karijerom i diplomom dizajna sa zagrebačkog Arhitektonskog fakulteta, što zbog toga što me život naučio da karma uvijek izgladi sve račune. A nakon ove će hajke sa svih strana karma definitivno imati pune ruke posla! I o tome bi mogle razmisliti i Bernarda, i Ljuba i Jelena. Jer nije Nikolina jedina koja voli novac i lijepe stvari.
A ako budu malo manje otrovne, možda i njih karma malo više pomazi u životu.