Puno smo puta mogli čuti seksističke komentare kako žene neke poslove jednostavno ne mogu odraditi jednako kvalitetno kao muškarci.
Prvi marš za ženska prava održan je 1913. godine, no žene su još uvijek daleko od ravnopravnosti za koju se više od 100 godina pokušavaju izboriti. Još uvijek smo za iste poslove plaćene manje od muških kolega, još uvijek nas se na razgovorima za posao ispituje planiramo li (uskoro) imati djecu, još uvijek je velika većina važnih funkcija rezervirana za muški spol.
Unatoč tome što smo jednako sposobne, što smo puno vještije u multitaskingu i što sve svoje poslove i obaveze obavljamo jednako kvalitetno unatoč tome što biologija prema mnogima od nas nije imala milosti.
Prva tri dana menstruacije neugodna su za većinu žena, a otprilike 5-10% nas svakog se mjeseca suočava s mentrualnim bolovima koji su neugodni i bolni do te mjere da uz najbolju volju ne možemo normalno funkcionirati. Pa ipak, opće je prihvaćeno da se u takvim situacijama od nas očekuje da progutamo tabletu, dvije, ili više njih, i jednostavno izguramo dan(e) pred nama. Ili je tako barem u velikoj većini zemalja diljem svijeta.
Pa ipak, nadu da će jednog strana i ostatak svijeta imati više razumijevanja za probleme žena daju nam Japan, Južna Koreja, Indonezija, Zambija, a otprije nekoliko dana i Španjolska koja se pridružila ovoj skromnoj listi zemalja koje ženama daju pravu na plaćeno menstrualno bolovanje.
Reformu koja ženama koje pate od snažnih mentrualnih tegoba omogućuje uzimanje do 3 slobodna dana u mjesecu španjolska bi vlada trebala potpisati idućeg tjedna, a time bi postala prva zapadna i europska država s takvim zakonom.
Španjolska državna tajnica za ravnopravnost, Angela Rodriguez, rekla je kako u pitanju nisu žene koje osjećaju blagu nelagodu, već simptome poput dijareje, jakih glavobolja i groznice te objasnila logiku u pozadini ove odluke: 'Ako neka žena ima bolest s ovakvim simptomima, odobrava joj se bolovanje pa bi jednako trebalo biti i s menstruacijom - takvoj ženi treba omogućiti da ostane doma.'
Inače menstrualno bolovanje samo je dio progresivnog ženskog zakonodavstva koje između ostalog predviđa i oslobađanje od plaćanja PDV-a na menstrualne proizvode koji su u marginaliziranim društvenim sredinama u Španjolskoj već besplatni, a predviđa i činjenje abortusa dostupnijim, između ostaloga i time da se djevojkama od 16 i 17 godina koje žele abortirati osigura brzi pristup prekidu trudnoće u državnim bolnicama bez do sada potrebne dozvole roditelja.