Novi model odvoza otpada u glavnom gradu Republike Hrvatske tema je broj jedan posljednjih dana.

Otkako je 1. listopada na snagu stupio pravilnik prema kojemu stanovnici Zagreba trebaju odlagati otpad, u gradskim kuloarima ne prestaje prepucavanje na temu jesu li gradske vlasti donijele ispravnu odluku. I dok su neki nevoljko prihvatili odluku o novim plavim vrećicama koje se plaćaju ovisno o veličini, drugi su samo nastavili svoju dnevnu rutinu razvrstavanja otpada. Centar grada u posebnom je režimu jer stanovnici smeće mogu bacati samo u određeno vrijeme, od 20 do 22 sata. Sve one koji se ne budu držali pravila komunalni redari mogu financijski sankcionirati.

Iako je prije sedam mjeseci donesena odluka o novom modelu odvoza i prikupljanja otpada, još nije riješeno pitanje spremnika za kontejnere u centru grada i odvoz koji, očito, Zagreb pretvara u veliki kontejner! Problem bi mogao postati još veći jer su već u prvom tjednu uvođenja novih odredbi o otpadu - zagrebačke trgovine gotovo ostale bez plavih vrećica. Za potrebe ovog članka i mi smo se upustili u potragu za njima. Zaključak - nestašica. No to nije razlog za neodvajanje otpada, što jako dobro znaju i naše zvijezde koje žive u centru Zagreba.

Sandra Bagarić reciklira
Robert Gašpert 

Sandra Bagarić - 'To radimo već godinama'

Sa 48-godišnjom opernom pjevačicom Sandrom Bagarić prošetali smo njezinom ulicom u centru grada kako bi bacila otpad u propisom određenoj plavoj vrećici i otkrila nam mišljenje o novim pravilima kojih se svi članovi njezine četveročlane obitelji strogo pridržavaju.

- Već godinama razvrstavam otpad, tako da ovo nije neka novost. To je jednostavno prirodni civilizacijski tijek, konzumenti smo puno ambalažiranih proizvoda, živimo u velikom gradu, proizvodimo sve više smeća i ovaj je problem narastao pa ga treba nekako početi rješavati. Mislim da bi trebalo uvesti način plaćanja po količini proizvedenog smeća, ovaj je model najbliži tome... U Švicarskoj je sličan model, ali nema fiksne naknade nego se to naplaćuje količinom vrećica. Ljudi su revoltirani jer ne žele prijavljivati susjede i boje se kazni, a zapravo im je teško izići iz sigurne zone i riješiti se navike trpanja svega u isti kontejner. Nepravda se nanosi netransparentnim uputama javnosti. Načula sam da će jedni dobiti besplatne spremnike (primjerice centar grada), a drugi će morati plaćati iz svoje pričuve, čime se stvara nepotreban razdor između stanovnika centra grada i Novog Zagreba - govori nam diva koja nam je objasnila kako gleda na manjak kontejnera u dijelu grada u kojemu živi.

Sandra Bagarić pozirrala je s plavim vrećicama
Robert Gašpert 

- Podzemni spremnici, kao oni u Masarykovoj, dobra su ideja, ali proces gradnje po cijelom gradu je desetogodišnji projekt... Možda i dulji, sudeći prema tempu obnove od potresa.... Načičkane kante na nogostupima ruglo su grada i huligani ih u sitnim noćnim satima prevrću, a odvoz smeća nakon ponoći s rotirajućim svjetlima vozila i bukom koja nastaje izaziva nezadovoljstvo stanovnika centra grada - opisuje pjevačica koja nije zadovoljna odlukom o odvozu otpada od 20 do 22 sata.

- To je iznimno nepraktično i obvezujuće pa smatram da se treba naći prikladnije rješenje - zaključuje Bagarić.

Saša Lozar - 'Važno je snaći se s otpadom'

Na našem se popisu celebrityja iz središta našao i 42-godišnji glazbenik Saša Lozar.

- Zagreb je uvijek bio neka vrsta pokusnog kunića za sve novosti, pa je tako i sada. Nisam protiv restrikcija jer će biti teško pratiti i kontrolirati sve nepravilnosti vezane uz novi sustav odvoza otpada. Jednostavno trebamo promijeniti svoj mindset i usađene postavke pa će onda i restrikcije biti suvišne - smatra Saša.

Slavuj iz Laduča, kako ga mnogi nazivaju, sa suprugom Marinom i kćeri Evom već dulje pomno razvrstava otpad.

Saša Lozar bio je jako zaposlen u 2021. godini
Robert Gašpert 

- U mojem je kućanstvu odvajanje postalo prirodno. Motamo te vrećice po balkonu i svagdje. Snalazimo se kao i ostali. Nosimo na zelene otoke, a ponekad i u reciklažna dvorišta. Moram priznati da nisam još u potpunosti spreman za novi sustav, ali nadam se da će prijelaz proći glatko. Pobornik sam uređenosti. Volim kad je naš grad čist. Sustav odvoza otpada trebao je veliku promjenu i na­dam se da ćemo s odmakom pozitivno gledati na ove nove odluke. Nitko se ne protivi čistom i urednom okolišu, ali bit će potrebna određena prilagodba, koliko god to nama bilo teško - objašnjava i priznaje da će mu ipak trebati malo više vremena da mu nova pravila o odlaganju otpada između 20 i 22 sata uđu u naviku.

- Dok to ne postane rutina, bit će sigurno ‘viška’ otpada u stanu - dodaje.

Dražen Čuček - 'Roditelji trebaju biti primjer'

Rješenje za razvrstavanje otpada odavno je pronašao kazališni, televizijski i filmski glumac, 52-godišnji Dražen Čuček. Svoje je znanje prenio i na šestogodišnju kćer Lenu koju ima iz braka s glumicom Jelenom Veljačom.

- Lena već sada roditeljskim primjerom samoinicijativno reciklira i razdvaja otpad - priznaje glumac koji ne krije da već godinama odvaja i reciklira, no jedina mu je promjena uvođenje plavih Holdin­govih vrećica za miješani komunalni otpad.

Na društvenim mrežama vlada svojevrsna ogorčenost građana zbog novih odluka, a Čuček nam otkriva svoj stav o nezadovoljnim sugrađanima.

- Ne pratim ogorčenost na društvenim mrežama, ali mislim da je vrijeme da se svijest i znanje o recikliranju u svakodnevnom životu dignu na višu razinu odgovornosti. Mislim da će jedino izrada kaveza za kontejnere kasniti i time stvoriti probleme stanarima većih zgrada i nebodera - ispričao nam je te dodao kako ipak on u ovoj situaciji nije izvukao deblji kraj.

Dražen Čuček s kćeri Lenom uživa na biciklu
Robert Gašpert 

- Srećom, u samoj blizina stanovanja nalaze se podzemni kontejneri za recikliranje koje koristim.

No nije sve tako sjajno ni kod Čučekovih. Naime, njegov kamen spoticanja je biootpad neugodna mirisa.

- Biootpad je najnezgodniji od sveg otpada u kućanstvu. Kako su mi smeđe vrećice prevelike, koristim manje pa češće bacam manje količine biootpada. Mislim da su promjene potrebne, a možda će postati i dobar primjer za druge sredine u Hrvatskoj. Vidjet ćemo - zaključuje.