Zaštita okoliša nije tema o kojoj se onako usput progovara, jer što god radili, kako se ponašali, u kojem smjeru djelovali, to uvijek – na ovaj ili onaj način – utječe na okoliš i svijet oko nas. Jedni za druge zajedno! Da, ovaj bi svijet, uistinu, bio besmislen da nismo tu jedni za druge, da se ne inspiriramo i divimo primjerima dobre prakse kojima je, kad je održivost u pitanju, vjetar u leđa dao dm-ov projekt {ZAJEDNO} za zelene ideje. Čak 299 priča o ljudima, udrugama, ustanovama i pojedincima pristiglo je na ovaj natječaj; dm je odabrao 17 najboljih koji nas guraju prema zelenijoj i ljepšoj budućnosti, a mi ćemo vam kroz serijal članaka i video reportaža predstaviti finaliste. Nakon Centra za odgoj i obrazovanje i njihovog projekta 'Zavrtimo krug', 'Knine, evo ti špine' Ekološke udruge 'Krka' Knin i projekta 'Dud lista gdje teče rijeka čista' Udruge za razvoj lokalne zajednice RAST iz Voćina, Dječji vrtić Požega iduća je destinacija. 'Zazzzujimo jedni za druge' projekt je čiji je cilj uređenje vrtova u dječjim vrtićima sadnjom višegodišnjih autohtonih biljaka, s naglaskom očuvanja i povećanja bioraznolikosti. Za to su od dm-a dobili donaciju u iznosu od 18.045,00 kn.

Teško je zamisliti više topline i srdačnosti od one koju čovjek može doživjeti u okruženju dječice. Upravo tako – iskreno, toplo, veselo, razdragano i opušteno – bilo je u Dječjem vrtiću Požega tijekom simbolične primopredaje čeka u iznosu od nešto više od 18 tisuća kuna, što su mališani, djelatnici i prijatelji ove predškolske ustanove zaslužili i od dm-a dobili za projekt 'Zazzzujimo jedni za druge'. Hotel za kukce već je postavljen na dvije njihove lokacije u gradu, djeca su već iscrtala modularne gredice u kojima promatraju rast biljaka od sjemena do ploda, a 'najteži' i najslađi posao tek slijedi. Naime, u dvorištu vrtića posadit će se 30-ak stabala krušaka, jabuka, šljiva, višanja…, kao i oko 150 grmova bobičastog voća, koje će – kad počnu davati plodove – služiti za jelo ili će se prerađivati u zdrave namaze.

projekt s dm-om u dječkem vrtiću Požega
Dražen Kokorić 

'Plan je posaditi voćke, posebno one stare sorte voćaka, kao i grmove malina, kupina, aronije…, sve ono što vremenski zori kad su djeca prisutna u vrtiću. Oni će, dakako, moći uživati u tim plodovima, a namjera je i da svaka obitelj zasadi voćku ili grm sa svojim djetetom – i tako iz generacije u generaciju. Nadamo se da će svake godine naši objekti biti puni cvata i plodova', kazala je Sanela Soldo Kovačević, ravnateljica Dječjeg vrtića Požega.

projekt s dm-om u dječkem vrtiću Požega
Dražen Kokorić 

Kad joj je, priča nam ravnateljica, Vladimir Petešić, član ronilačkog kluba Požega i prijatelj vrtića, iznio svoj 'zeleni plan' i namjeru da iz prve ruke educiraju djecu o ekologiji, uzgoju biljaka i zdravoj prehrani, znala je odmah da će projekt biti pun pogodak. No, priznaje iskreno, nije se nadala da će uspjeti osvojiti donaciju, s obzirom na to da do sada nisu aplicirali na puno natječaja. S iskustvom na natječajima ili bez njega, čini se kako su pogodili u sridu, jer ovaj projekt ne samo što ima ekološku komponentu, nego je i u odgojnom smislu 'kapital' za budućnost.

projekt s dm-om u dječkem vrtiću Požega
Dražen Kokorić 

'Projekt 'Zazzzujimo jedni za druge' prepoznali smo kao jedan od onih projekata kojima razvijemo ekološki odgovorne generacije. Sretni smo što smo imali priliku dati svoj doprinos te pomoći da sadašnji i budući polaznici ovog vrtića upoznaju principe održivosti i suživot s prirodom', rekla je Romina Vrhovac, područna menadžerica dm-a.

Vladimir Petešić, idejni začetnik projekta, sretan je što će se ovom inicijativom vratiti onome što smo nekada imali – kvalitetnim sortama voća.
'Osnovna je ideja da djeca nauče gdje raste voće, kako se bere zrelo voće i što se od njega može napraviti. I da ga, zato što nije kemijski tretirano, mogu ubrati sa stabla i bez ikakvog straha odmah pojesti. Približit ćemo im uzgoj hrane na ekološki način, ali i konzumiranje iste. Naime, kad stabla i grmovi počnu davati plodove, namjera je da, ono što se neće odmah pojesti, preradimo u zdrave voćne namaze. U ovom kraju ima puno pčelara, oni su spremni donirati svoje proizvode kako bismo od meda i voća napravili slatke namaze bez dodatka šećera', kaže Vladimir dok nas vodi do modularnih gredica u kojima su već zasađeni luk, salata, rotkvice… i koje su s vanjske strane oslikale dječje ručice.

projekt s dm-om u dječkem vrtiću Požega
Dražen Kokorić 

Gredice imaju staklenu stijenu, tako da se može pratiti čitav proces rasta biljke: od kad počne puštati korijen u zemlju, dok ne da plodove. Kako su gredice napravljene na kotačima, nema straha od lošeg vremena, jakog sunca, vjetra… A jednom kad izraste salata, iz gredice će direktno na dječje tanjure, začinjena opet onim što raste u njihovom vrtu. Imali li boljeg načina da najmlađi spoznaju svu ljepotu ekološkog uzgoja hrane, ali i postanu pravi gurmani, svjesni da priroda – unatoč svemu što industrija donosi i oduzima – ipak najbolje ugađa nepcima.

*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.