Kada razmišljate o iskustvenom elementu riječi „čarobna jesen“, jedan od prvih sinonima moglo bi biti putovanje na istok Hrvatske. Žuto-zelene nijanse ravnica, inspirativne povijesne znamenitosti, spektakularna vina, vrhunske delicije, spokoj u zraku, hedonizam bez gužve i poznata gostoljubivost Slavonaca samo su neki od razloga zašto je Vukovarsko-srijemska županija u posljednjih godina postala vrlo popularna kontinentalna destinacija za jedan, recimo, svima potreban citybreak odmor.
I ljubiteljima umjetnosti i dizajna riječi „čarobna jesen“ mogu biti sinonim za istok Slavonije jer je ova inspirativna destinacija dom nekih od naših najpotentnijih kreativaca nove generacije. Kako smo i sami u potrazi za inspiracijom i novim kreativnim pričama, prilično smo bili uzbuđeni što smo imali priliku razgovarati sa slavonskim umjetnicima čija djela želimo vidjeti uživo. Zoran Šimunović, Diana Mataković i Matea Šimunić napravili su nam umjetnički vodič kroz Vinkovce, Vukovar i Ilok pa u nastavku donosimo njihove priče i preporuke kako biste što bolje doživjeli umjetnost koja nastaje u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Sretna vam kreativna jesen!

ZORAN ŠIMUNOVIĆ: Slavonija u srcu, na koži i slikarskom platnu
Slikar s bogatom domaćom i inozemnom karijerom, kustos, tattoo artist, a ponajprije čistokrvni Slavonac, Zoran Šimunović rođen je i odrastao u Nuštru (Vukovarsko-srijemska županija), trenutačno živi u Osijeku, radi u Gradskom muzeju u Vukovaru te kao slikar izlaže diljem svijeta. Njegove su slike spoj apstraktnog i figurativnog slikarstva, prepune pozitive, a inspiracija mu je svakodnevica.

1.jpg
Vlado Kos/Story 

- Moje djetinjstvo u Vukovarsko-srijemskoj županiji bilo mi je i ostalo jedna od glavnih inspiracija za umjetnički rad. Poznato je da u pravilu slikam ono što me okružuje, a poslovno i obiteljski vezan sam uz ovo područje pa je jasno kolika mi je inspiracija cijela županija - kaže Zoran Šimunović koji ne slika samo po platnu niti umjetnost živi samo u svom ateljeu. Ukratko, Zoranu je simbioza njegovih interesa – slikar, kustos i tattoo-artist – cjeloživotni projekt koji istinski živi svaki dan.

2.jpg
PR 
3.jpg
PR 

- Idealno je biti slikar i kustos. Kada govorimo o zanimanju kustosa, to je uglađen i discipliniran posao, ali ako govorimo o zanimanju umjetnika, situacija je potpuno drugačija. Ako spojite ta dva zanimanja, uglađenost i kreativnost, iz iskustva mogu reći da je to dobitna kombinacija. Kako vlastito tijelo doživljavam kao produžetak slikarskog platna, i tattoo je važan dio moje kreativnosti - kaže slavonski umjetnik koji predlaže da u planu posjeta Vukovarsko-srijemskoj županiji obavezno stavite fokus na muzeje: Gradski muzej Vukovar, Muzej vučedolske kulture, Muzej Grada Iloka, Galerija likovnih umjetnosti 'Slavko Kopač' i Franjevački muzej Vukovar.

Matea Šimunić: Šokice i Šokci, zvijezde etno dizajna
Ako pratite modu, zasigurno ste primijetili brend MIKO, urbani ethno fashion projekt koji je Šokicu i Šokca “odaslao” u svijet.
- Brend MIKO činimo moja majka - učiteljica Mirela i ja - kći Matea, akademska kiparica. Svoju ljubav prema modi i umjetnosti odlučile smo pretvoriti u posao koji volimo - kaže Matea Šimunić.
- Motive Šokice I Šokca naslikao je pokojni suprug i otac, Miljen Šimunić (1964.-2006.), a upravo su ti portreti Šokica i Šokaca bili zadnji ciklus radova koje je naslikao prije smrti.

4.jpg
MIKO 

Shvatile smo da je naš zadatak Šokicu i Šokca predstaviti svijetu, ali nam je dugo trebalo da spoznamo kako. Obje volimo modu, dobar dizajn, ali i praktičnost i funkcionalnost pa smo se odlučile time i voditi. Inspiracija je do mene došla putem mog oca koji je bio velik zaljubljenik u slavonski kraj, tradiciju i ljude. Riječi su suvišne, na temelju njegove ljubavi prema Slavoniji nastao je naš brend te smo na tako nastavile živjeti pod utjecajem Vukovarsko-srijemske županije – kaže Matea.

5.jpg
MIKO 

Brend MIKO nedavno je predstavio Oak Collection, kolekciju koja je nastala kao nostalgičan povratak u prošlost iz koje je “izvukla” stare klasike reinterpretirane na moderan način. Dakle, kada vas put nanese u Vinkovce, kao jedan od suvenira iz njega možete ponijeti, primjerice, MIKO ruksak u zelenoj boji krošnje slavonskog hrasta izrađen od kvalitetne umjetne kože s drvenim ručno rađenim ručkama i s motivom Šokice na pleksiglasu.

Little bucket bag- Oak edition - Copy.jpg
MIKO 

Mateu smo zamolili da nam preporuči što obožavatelji dizajna i etno mode ne smiju propustiti prilikom dolaska u Vukovarsko-srijemsku županiju:
- Obavezno trebaju dođi u vrijeme Vinkovačkih jeseni, posjetiti salaše, pojesti slavonski fiš, prošetati sajmom slavonskih rukotvorina, centrom i sjesti popiti kavu uz Bosut.

Diana Mataković: Slavonci kao art inspiracija
Bilo da radi digitalne ilustracije, oslikava murale ili veze tapiserije, umjetnica Diana Mataković snažno je vezana uz Slavoniju i Vinkovce, grad u kojem živi i stvara. Kako kaže, voli ležernost Vinkovaca kao grada, a inspiraciju pronalazi u svakodnevnim aktivnostima i ljudima koji je okružuju. Naravno, i u prekrasnim slavonskim krajolicima koji definitivno nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

7(1).jpg
Diana Mataković 

- Jako volim sve vezano uz naše slavonske običaje, baštinu, nošnje, priče… Osjećam nešto jako toplo u svemu tome i mislim da je to ono što me privlači takvim motivima. U suradnji sa zagrebačkom tvrtkom Neovez radila sam motive za majice koje su bile inspirirane upravo Slavonijom i Vinkovačkim jesenima. Većinom su to likovi koje sam pokušala prikazati u duhovitom smislu jer Slavonci i jesu takvi – veseli, nasmijani i uvijek spremni na šalu - kaže Diana Mataković koja je prava umjetnička duša i zato prava osoba od koje tražiti preporuku za kulturni posjet Vinkovcima.

8.jpg
Diana Mataković 

- Izdvojila bih naš Gradski muzej u kojem se nalazi bogati opus arheoloških, etnoloških i povijesnih zbirki našeg područja. Tu je i rodna kuća Ivana Kozarca koju svakako vrijedi posjetiti ako želite doživjeti duh života toga vremena. Naravno, nezaobilazne su i Vinkovačke jeseni koje osim etno programa nude i mnogo drugih urbanih događanja, poput kreativnih radionica, svirki, izložbi i slično. Vinkovačke jeseni su zaista jedinstveno iskustvo i znam da svatko tko se u to vrijeme zatekne u Vinkovcima, poželi se vratiti i iduće godine. A što se tiče dobre zabave i druženja. definitivno bih preporučila Hang Loose i Walkow – Centar kulture.

8(1).jpg
Diana Mataković 

Oba mjesta zaista odišu kreativnošću i mnogo su više od običnih gradskih kafića. Tu se održavaju razne svirke, izložbe, buvljaci, humanitarne akcije, a Hang Loose ima i Rockabilly festival koji se svake godine održava tijekom ljeta. Stoga, ako dođete u Vinkovce i želite posjetiti neko malo drugačije mjesto, definitivno otiđite u Hang ili Walkow.

*Sadržaj nastao u suradnji s TZ Vukovarsko-srijemske županije

image(17).png
Story 
logo.png
Story