Zaštita okoliša nije tema o kojoj se onako usput progovara, jer što god radili, kako se ponašali, u kojem smjeru djelovali, to uvijek – na ovaj ili onaj način – utječe na okoliš i svijet oko nas. Jedni za druge zajedno! Da, ovaj bi svijet, uistinu, bio besmislen da nismo tu jedni za druge, da se ne inspiriramo i divimo primjerima dobre prakse kojima je, kad je održivost u pitanju, vjetar u leđa dao dm-ov projekt {ZAJEDNO} za zelene ideje. Čak 299 priča o ljudima, udrugama, ustanovama i pojedincima pristiglo je na ovaj natječaj; dm je odabrao 17 najboljih koji nas guraju prema zelenijoj i ljepšoj budućnosti, a mi vam kroz serijal članaka i video reportaža predstavljamo finaliste. Nakon Centra za odgoj i obrazovanje i njihovog projekta 'Zavrtimo krug', 'Knine, evo ti špine' Ekološke udruge 'Krka' Knin, projekta 'Dud lista gdje teče rijeka čista' Udruge za razvoj lokalne zajednice RAST iz Voćina i Dječjeg vrtića Požega, gdje mališani i njihove tete sade pravi mali ekološki raj, predstavljanje finalista nastavljamo na predivnoj Učki.

učka
Robert Gašpert 

učka
Robert Gašpert 

Bjeloglavi supovi jedna su od četiri vrste strvinara koje žive u Europi, te jedina preostala u Hrvatskoj. Njihova funkcija 'čistača' u ekosustavu iznimno je važna, jer kao lešinari sprječavaju širenje zaraza. Od brojne populacije koja se nekada gnijezdila duž cijele jadranske obale, na 11 otoka i u Slavoniji, danas je preostalo samo oko 120 parova, koje se gnijezde na otocima Cresu, Krku, Plavniku i Prviću. Do smanjenja populacije došlo je zbog smanjenja prirodnog izvora hrane za supove. Zbog toga je još 2017. Javna ustanova Park prirode Učka uspostavila hranilište za bjeloglave supove, koje se nalazi na koridoru preleta supova s kvarnerskih otoka, a čiji je rezultat senzacionalan – naime, bjeloglavi supovi opet su se počeli gnijezditi na Učki!

učka
Robert Gašpert 

'Otkad smo 2017. uspostavili hranilište i počeli s dostavom hrane, bilježimo stalni porast dolazaka supova. Samo ove godine brojimo preko 300 supova koji su posjetili naše hranilište. Odrasla jedinka supa treba oko 500 g hrane dnevno, tako da mi svakih 10 do 15 dana dostavljamo oko 100 kg hrane. Uz hranilište se nalazi i umjetna lokva te dvije kamere koje nam omogućuju praćenje vrste, kao i promatračnica namijenjena istraživačima i ljubiteljima prirode', rekla je Vesna Ahel, biologinja iz Javne ustanove Park prirode Učka.

učka
Robert Gašpert 

Budući da je, uz sve druge aktivnosti, osiguravanje hrane velik financijski izdatak za Javnu ustanovu Park prirode Učka, odlučili su se prijaviti na dm-ov natječaj {ZAJEDNO} za zelene ideje kojim su osigurali donaciju u iznosu od 35.000 kn.
'Cilj nam je bio da se bjeloglavi supovi ponovno počnu gnijezditi na ovom području, što smo i uspjeli. Ponosni smo na to, ali kako bismo zadržali tu vrstu na našem području i osigurali da gniježđenje bude uspješno, potrebna nam je redovita hrana, kaže biologinja Ahel, napominjući kako im je donacija dm-a to i omogućila.

Učka
Robert Gašpart 

'Ukupna vrijednost svih 17 projekata, koje nije bilo jednostavno izabrati između 299 pristiglih prijava, iznosi oko 800 tisuća kuna. Ovaj nam je projekt važan jer su bjeloglavi supovi čitaći ekosustav i financiranjem njihovog hranilišta omogućavamo im da ostanu na području Učke', rekla je Martina Markota, voditeljica Odnosa s javnošću dm-a.

*Sadržaj nastao u suradnji s dm-om.